Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisja sejmowa za podatkiem giełdowym

0
Podziel się:

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych nie zgodziła się w czwartek na przedłużenie o pół roku zwolnienia podatkowego dla dochodów kapitałowych, mimo przychylnego stanowiska rządu dla takiego rozwiązania.

Za przedłużeniem zwolnienia głosowało 17 posłów, 19 było przeciwnych, wstrzymał się jeden. W najbliższym czasie Sejm zajmie się zaopiniowanymi przez Komisję poprawkami, po czym ponownie projekt wróci do pracy w komisji. Sejm może odrzucić rekomendację komisji.

Wcześniej komisja nie zaaprobowała poselskich projektów, zgodnie z którymi zwolnienie miało zostać wydłużone o trzy lata.

Posłowie nie zaaprobowali też poprawki do rządowej nowelizacji ustawy o PIT, według której vacatio legis przepisów o podatku giełdowym miało zostać wydłużone o rok do 1 stycznia 2005.

Rząd był przeciwny przedłużeniu zwolnienia o rok lub trzy lata, ale przychylał się do półrocznego.

"Podtrzymujemy stanowisko, co do zasady wprowadzenia podatku od zysków kapitałowych. Rząd byłby skłonny się przychylić do półrocznego vacatio legis, ale przy takich zasadach opodatkowania, jakie są w rządowym projekcie" - powiedziała podczas obrad komisji wiceminister finansów Elżbieta Mucha.

Obecnie obowiązująca ustawa o podatku PIT zakłada zniesienie zwolnienia z podatku giełdowego od 1 stycznia 2004 roku. Ostatnio jednak Ministerstwo Finansów poinformowało, że rozważa przesunięcie terminu wprowadzenia 19 proc. podatku od zysków kapitałowych na 1 lipca 2004 roku.

Zdaniem analityków w dłuższym terminie decyzja o wprowadzeniu podatku giełdowego nie powinna mieć większego znaczenia, gdyż inwestorzy byli na taką ewentualność przygotowani.

"Decyzja o opodatkowaniu dochodów z giełdy powinna być wprowadzona, ale rozsądniejszy wydawał się pomysł, żeby nastąpiło to od 1 lipca 2004 roku" - powiedział PAP Flawiusz Pawluk z CA IB Securities.

Ponieważ nie jest to jeszcze decyzja ostateczna, dlatego została ona ze spokojem przyjęta przez rynek.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)