Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konsorcjum Elektrimu nie uzgodniło pakietu socjalnego w G-8

0
Podziel się:

Konsorcjum Elektrimu nie porozumiało się w poniedziałek ze związkami zawodowymi w sprawie pakietu socjalnego dla pracowników zakładów G-8. Następne rozmowy zaplanowano na czwartek

- poinformowało PAP źródło zbliżone negocjacji.

Wyłączność negocjacyjna udzielona konsorcjum na porozumienie się w sprawie pakietu upływa 30 listopada.

W poniedziałek przedstawiciele konsorcjum i załogi spotkali się w sprawie ustalenia warunków pakietu socjalnego dla pracowników prywatyzowanych spółek.

Według rozmówcy PAP przedstawiciele pracowników otrzymali w poniedziałek od inwestora nową, gorszą propozycję pakietu socjalnego, w którym zaproponowano m.in. trzy lata gwarancji zatrudnienia. 'Według inwestora jest to podyktowane stanowiskiem resortu, które oceniło, że nie można wyróżniać poszczególnych grup specjalnymi bonusami' - powiedziało we wtorek PAP źródło.

Według wcześniejszych, nieoficjalnych informacji konsorcjum Elektrimu porozumiało się w wstępnie z Ministerstwem Skarbu Państwa w sprawie zakupu 25 proc. akcji ośmiu zakładów energetycznych grupy G-8.

Wyłączność negocjacyjna udzielona konsorcjum upłynęła 19 listopada.

Resort skarbu przedłużył jednak wyłączność do 30 listopada, bowiem jak nieoficjalnie wiadomo konsorcjum nie zdążyło porozumieć się ze związkami zawodowymi w sprawie pakietu socjalnego. Jak dowiedziała się nieoficjalnie PAP, dotychczas najważniejszą kwestią sporną w negocjacjach między przedstawicielami konsorcjum a związkowcami była kwestia włączenia treści pakietu do układu zbiorowego pracy.

Związkowcy chcieli dopisania do pakietów niektórych zapisów, np. dotyczących gwarancji zatrudnienia. Na to w dotychczasowych negocjacjach nie chcieli się zgodzić przedstawiciele konsorcjum.

Później planowano uzgodnienia szczegółów pakietu. Njważniejszy z zapisów dotyczyć miał określenia okresu gwarancji zatrudnienia.

Jak dowiedziała się PAP, konsorcjum proponowało wcześniej około 4,5-5-letni okres gwarancyjny.

Oczekiwania związkowców były większe. Według prasy żądają oni około ośmiu lat gwarancji zatrudnienia. Nieoficjalnie jednak wiadomo, że związkowcy są obecnie w stanie zaakceptować gwarancje krótsze, 5-6-letnie.

Kwestie dotyczące premii, bonusów prywatyzacyjnych miałyby być ustalane indywidualnie, z każdą ze spółek grupy z osobna.

Według wcześniejszych informacji chodzi tu o 20-25 tys. zł.

Elektrim tworzy konsorcjum ze spółką El Dystrybucja, w której udziałowcami są spółki z grupy Elektrimu i firma Energia, należąca do Kulczyk Holding. Wcześniej z konsorcjum wycofały się: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA oraz PKN Orlen SA, który sprzedał swoje udziały w spółce El Dystrybucja, stanowiące 25 proc. kapitału zakładowego, firmie Energia.

Rzeczniczka Elektrimu Ewa Bojar powiedziała PAP, że ostateczny skład konsorcjum Elektrimu podany będzie do wiadomości po podpisaniu umowy sprzedaży.

We wrześniu hiszpańska Iberdrola, poprzedni potencjalny inwestor w G-8, straciła wyłączność negocjacyjną na zakup 25 proc. akcji zakładów tej grupy.

Według prasy Iberdrola miała zapłacić za pakiet akcji grupy G-8 około 400 mln USD. Inwestor jednak nie porozumiał się z pracownikami w sprawie pakietu socjalnego.

Grupa G-8 jest największą siecią dystrybutorów energii elektrycznej w Polsce. Tworzy ją osiem zakładów z Gdańska, Torunia, Słupska, Płocka, Elbląga, Olsztyna, Kalisza i Koszalina, zajmujących się dystrybucją energii.

giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)