Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KPWiG jako prokurator w sprawie Mostostalu Export

0
Podziel się:

Przewodniczący KPWiG Jacek Socha skorzystał z uprawnień prokuratorskich w sprawie pozbawienia akcjonariuszy mniejszościowych Mostostalu Export prawa wykonywania głosów z posiadanych akcji

.

'Zwróciłem się do sądu, korzystając z moich uprawnień prokuratorskich, gdyż chcę żeby akcjonariusze mieli prawo do wykonywania głosów z posiadanych akcji. Uważam, ze nie wolno pozbawiać akcjonariuszy prawa wykonywania głosów w taki sposób, to jest w formie zabezpieczenia powództwa' - powiedział Socha w środę PAP.

W poniedziałek Mostostal Export poinformował, że Wydział Gospodarczy Sądu Okręgowego wydał postanowienie o zabezpieczeniu powództwa przez zakazanie wykonywania grupie inwestorów finansowych prawa głosu z więcej niż 5 proc. akcji na najbliższym WZA Mostostalu Export, które odbywa się w środę.

Postanowienie zostało wydane na skutek złożonego wniosku o zabezpieczenie powództwa o ustalenie, iż niektórzy spośród akcjonariuszy spółki naruszyli postanowienia ustawy o publicznym obrocie papierami wartościowymi i działali w porozumieniu.

Wśród tych inwestorów są m.in fundusze: DWS, OFE Winterthur, AIG, Skarbiec-Emerytura, Pekao oraz CU TUnŻ.

Wcześniej grupa ta miała ponad 20 proc. głosów na WZA Mostostalu.

Zdaniem Sochy jedynie sąd może określić, czy grupa ma trwały charakter.

'Nie wykluczam, że grupa, która wystąpiła o zwołanie NWZA, ma trwały charakter. Może tak być. Uważam jednak, że określić to może dopiero sąd' - powiedział.

Dodał, że przy zabezpieczeniu powództwa brane są pod uwagę argumenty tylko jednej ze stron.

'Sprawy takie powinny być załatwiane orzeczeniem sądu, tymczasem przy zabezpieczeniu powództwa brane są pod uwagę argumenty jednej strony' - powiedział.

Środowe NWZA zostało zwołane na wniosek akcjonariuszy mniejszościowych Mostostalu Export, do których zaliczają się właśnie inwestorzy finansowi. Zamierzali oni zwiększyć liczbę swoich reprezentantów w radzie nadzorczej spółki.

Inwestorzy finansowi, mający obecnie dwa miejsca w radzie nadzorczej Mostostalu Export, chcieliby obsadzić cztery z siedmiu miejsc w składzie RN.

Jednym z najważniejszych punktów obrad NWZA jest właśnie wybór rady nadzorczej grupami.

Jest to już druga próba zwołania NWZA przez tych akcjonariuszy.

Poprzedni, złożony w październiku 2001 roku, wniosek o zwołanie NWZA został odrzucony przez Mostostal Export, który zakwestionował sposób wyliczenia udziałów.

Według zarządu wnioskodawcy nie byli upoważnieni do zwołania WZA, ponieważ nie reprezentowali, jak tego wymaga prawo, 20 proc. kapitału zakładowego spółki.

Na ostatnim WZA Mostostalu Export, które odbyło się 30 czerwca 2001 roku, inwestorzy finansowi, w tym m.in DWS, OFE Skarbiec Emerytura, Pioneer, mieli około 23 proc. głosów ogółu, co stanowiło 46,17 proc. udziału w głosach zarejestrowanych na WZA.

Ostatecznie w wyborach do rady nadzorczej udało im się objąć dwa miejsca, mimo że zgłosili czterech kandydatów. Pozostałe miejsca zostały obsadzone przez reprezentantów bloku tworzonego przez Bonn Partner Treuhand GmBH i prezesa Mostostalu Export Michała Skipietrowa, którzy na tym walnym mieli około 54 proc. zarejestrowanych głosów.

giełda
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)