Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KPWiG spodziewa się nowych debiutów

0
Podziel się:

Przewodniczący Komisji Papierów Wartościowych i Giełd Jacek Socha liczy, że w przyszłym roku utrzyma się ożywienie na rynku kapitałowym, co zaowocuje pojawieniem się nowych firm i zwiększeniem oferty dla inwestorów.

"Druga połowa 2003 roku była ciekawa, dobra, stworzyła spółkom możliwości zebrania środków na rynku kapitałowym. Mam nadzieję, że 2004 rok będzie kontynuacją tego, co obserwowaliśmy w ostatnich miesiącach" - powiedział Socha podczas poniedziałkowego spotkania z dziennikarzami.

Od połowy 2003 roku, po kilku latach bessy, nastąpił powrót zainteresowania rynkiem kapitałowym w Polsce. Indeksy giełdowe zaczęły gwałtownie rosnąć, czemu towarzyszyły wysokie obroty, jakich nie było na giełdzie od 2000 roku. Dzięki poprawie koniunktury, wywołanej m.in. napływem nowych środków do funduszy inwestycyjnych, część spółek zdecydowała się na publiczne emisje akcji lub obligacji, w celu sfinansowania swoich planów rozwoju. Na rynku publicznym pojawiło się kilka nowych firm, które bez problemu i z dużą nadsubskrypcją uplasowały emisje papierów wartościowych.

Przewodniczący KPWiG liczy, że w ślad za Redanem, Śnieżką, czy Impelem na rynek publiczny będą wchodzić kolejne spółki.

"W przyszłym roku i w 2005 liczba spółek, które będą chciały być dopuszczone do publicznego obrotu, wyraźnie wzrośnie" - uważa Socha.

Jego zdaniem emisje akcji spółek prywatnych powinny być jednak jedynie uzupełnieniem dla ofert spółek Skarbu Państwa.

"Spółki prywatne należą głównie do sektora firm małych i średnich. Konieczny jest powrót do dużych ofert prywatyzacyjnych. Pozwoliłoby to zapewnić odpowiednią podaż dla otwartych funduszy emerytalnych, które muszą mieć możliwość efektywnego lokowania swoich środków" - powiedział Socha.

Obecnie w KPWiG znajduje się 10 prospektów emisyjnych nowych spółek, w przypadku pięciu z nich trwają prace nad ich dopuszczeniem do publicznego obrotu.

Przewodniczący Komisji uważa, że chociaż w ostatnim okresie polskie prawo dotyczące rynku kapitałowego zostało w ogromnym stopniu dopasowane do dyrektyw Unii Europejskiej, to jednak w przyszłym roku konieczne będą dalsze zmiany prawne.

"Do 2005 roku w UE zaplanowany jest intensywny cykl zmian regulacyjnych w zakresie rynku kapitałowego. Oznacza to, że również dla nas 2004 rok będzie rokiem intensywnych zmian w prawie" - powiedział Socha.

Obecnie na etapie prac w Sejmie znajdują się projekty nowelizacji prawa o publicznym obrocie papierami wartościowymi oraz ustawy o funduszach inwestycyjnych.

KPWIG w 2003 roku podjęła 31 decyzji o dopuszczeniu papierów wartościowych do publicznego obrotu i 15 decyzji o dopuszczeniu certyfikatów inwestycyjnych emitowanych przez fundusze inwestycyjne. 20 razy wprowadzono papiery wartościowe w trybie zawiadomienia o emisji. Z publicznego obrotu w 2003 roku zostało wycofanych dziesięć spółek, a w przypadku spółki Drosed SA decyzja o wycofaniu wejdzie w życie z końcem stycznia 2004 roku.
Obecnie w obrocie publicznym są papiery wartościowe 263 podmiotów, z czego na giełdzie notowane są 202 spółki. Na dzień 19 grudnia kapitalizacja GPW wynosiła 163,1 mld zł.

Komisja w tym roku skierowała do prokuratury 37 zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, z czego do sądu trafiło 10 aktów oskarżenia.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)