Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MIB: Projekty kolejowe w III konkursie CEF przesunięte na listę rezerwową

0
Podziel się:
MIB: Projekty kolejowe w III konkursie CEF przesunięte na listę rezerwową

Warszawa, 29.07.2016 (ISBnews) - Projekt uchwały Rady Ministrów zmieniającej uchwałę w sprawie ustanowienia Krajowego Programu Kolejowego (KPK) do 2023 r. trafił do konsultacji społecznych, podało Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa (MIB). W projekcie aktualizowanego obecnie KPK projekty planowane do zgłoszenia w ramach III konkursu Instrumentu "Łącząc Europę" (CEF) zostały przesunięte na listę rezerwową.

Resort wyjaśnia, że przy opracowywaniu projektu nowego KPK wystąpiła konieczność przyjęcia systemowego podejścia do projektów przewidzianych do dofinansowania w ramach III konkursu instrumentu CEF.

"W związku z tym podjęto decyzję systemową o przesunięciu wszystkich projektów planowanych do finansowania ze środków CEF w ramach III konkursu na listę rezerwową. Na liście podstawowej nie ujęto żadnego projektu przewidzianego do finansowania w ramach III konkursu CEF, a pula środków dostępnych dla Polski w ramach CEF wynosi ok. 300 mln euro. Środki te zostały przesunięte do pozycji Rezerwa Funduszu Spójności - wartość pozycji Rezerwa w obowiązującym KPK wynosi 243 mln zł; wartość pozycji Rezerwa w aktualizacji KPK wynosi 1,936 mld zł (wzrost o 1,693 mld zł)" - czytamy w komunikacie.

MIB podkreśla, że przesunięcie na listę rezerwową poszczególnych projektów przewidzianych do aplikowania o środki CEF nie oznacza rezygnacji z ich realizacji.

"Działanie to podyktowane jest przyjęciem przejrzystego i jednolitego podejścia do projektów zgłaszanych do CEF w trybie konkursowym. Decyzje o realizacji projektów w ramach CEF zapadają bowiem na poziomie Komisji Europejskiej (KE), a nie na krajowym, tak jak przy projektach finansowanych w ramach np. Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko" - czytamy dalej.

W ocenie resortu, rozwiązanie to poprawia także pozycję negocjacyjną strony polskiej w toku III konkursu CEF, gdyż określa wstępną listą projektów do wsparcia, nie wskazując przedwcześnie ich priorytetu. Kwestia ta jest istotna z uwagi na specyfikę CEF - decyzję o przyznaniu dofinansowania podejmuje KE. Jednocześnie rozwiązanie to poprawia negocjacyjną pozycję Polski w dyskusji o zagospodarowaniu środków w ramach CEF, które nie zostaną wykorzystane przez inne kraje uprawnione do korzystania z Funduszu Spójności.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)