Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Michelin wezwał do sprzedaży 37,17 proc. akcji Stomilu Olsztyn

0
Podziel się:

Michelin wezwał do sprzedaży 10.118.078 akcji Stomilu Olsztyn, co stanowi 37,17 proc. głosów na WZA i kapitału zakładowego, po 24,5 zł za akcję

- poinformował w komunikacie HSBC Securities Polska, pośredniczący w wezwaniu.

W wyniku wezwania Michelin zamierza osiągnąć 100 proc. kapitału zakładowego Stomilu Olsztyn oraz w najbliższym czasie podjąć działania zmierzające do wycofania spółki z publicznego obrotu.

Przyjmowanie zapisów na sprzedaż akcji w wezwaniu będzie trwało od 13 września do 15 października.

Michelin jest głównym akcjonariuszem Stomilu Olsztyn i obecnie posiada 17.101.938 akcji spółki, uprawniających do wykonywania 62,83 proc. głosów na WZA.

Z powodu ogłoszonego wezwania GPW zawiesiła obrót akcjami Stomilu Olsztyn na piątkowej sesji.

W czwartek na zamknięciu akcje Stomilu Olsztyn były notowane po 24 zł.

Piotr Rzeźniczak z Pioneera PPTFI, jednego z akcjonariuszy mniejszościowych Stomilu, uważa, że cena zaproponowana przez Michelin w wezwaniu jest zbyt niska i akcjonariusze mniejszościowi Stomilu Olsztyn SA prawdopodobnie nie zdecydują się na sprzedaż posiadanych akcji spółki.

'Cena, którą zaproponował w wezwaniu Michelin, jest śmiesznie niska i nie uwzględnia premii za uzyskanie kontroli nad Stomilem Olsztyn' - powiedział PAP Rzeźniczak.

Dodał, że nie polecałby nikomu sprzedaży akcji w tym wezwaniu. gdyż nie sądzi, aby odpowiedział na nie któryś z inwestorów finansowych Stomilu, chociaż trudno w tym momencie składać jednoznaczne deklaracje.

'Jesteśmy trochę zaskoczeni ogłoszeniem wezwania, gdyż wcześniej przedstawiciele Michelin deklarowali, że nie mają takich planów' - powiedział.

Od połowy 2000 roku trwa konflikt między Compagnie Financiere Michelin, a instytucjami finansowymi, wśród których znajdują się m.in. Pioneer PPTFI, DWS Polska oraz OFE PZU Złota Jesień.

Akcjonariusze mniejszościowi domagali się powołania biegłego rewidenta do spraw szczególnych, kóry miał zbadać zarzuty stawiane Michelinowi, dotyczące m.in. transferu zysków ze Stomilu Olsztyn do Michelina, stosowania przez Stomil cen transferowych w kontaktach z Michelinem oraz utrudniania akcjonariuszom dostępu do informacji.

Inwestorzy mniejszościowi chcieli, by audytorem została firma BDO Polska, na co nie zgodził się Michelin. Po długim konflikcie, który skończył się skierowaniem spraw do sądu przeciwko francuskiej firmie, Michelin zgodził się na ustępstwa.

We wrześniu odbędzie się nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy, na którym na wniosek Michelin mają być powołani dwaj rewidenci, w tym prawdopodobnie BDO Polska.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)