Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

'Minutes': Większość RPP oczekuje średniorocznej inflacji poniżej 2,5% w br.

0
Podziel się:

Podczas styczniowego posiedzenia większości członków Rady Polityki Pieniężnej (RPP) oceniła, że wzrost inflacji w kolejnych miesiącach ograniczy mocniejszy niż przed rokiem kurs złotego oraz niska dynamika cen w otoczeniu polskiej gospodarki, wynika z "minutes" z tego spotkania, opublikowanych przez Narodowy Bank Polski (NBP). Według większości z nich, średnioroczna inflacja wyniesie w br. poniżej 2,5% (wobec 2% w 2017 r.). 

'Minutes': Większość RPP oczekuje średniorocznej inflacji poniżej 2,5% w br.

"Większość członków Rady oceniała, że w świetle aktualnych informacji średni poziom inflacji w bieżącym roku będzie nieco niższy od 2,5%, a w horyzoncie projekcji utrzyma się w pobliżu celu inflacyjnego. Część członków Rady podkreślała, że taka ocena jest spójna z oczekiwaniami analityków finansowych" - czytamy w "minutes".

Członkowie RPP ocenili, że w kolejnych miesiącach na zmiany dynamiki cen będą silnie oddziaływać zmiany cen energii i żywności oraz tzw. statystyczne efekty bazy.

Część członków Rady wskazała, że wzrastają oczekiwania inflacyjne gospodarstw domowych i przedsiębiorstw w ostatnim okresie.

"Wskazywali oni także na oczekiwaną wyższą dynamikę cen usług w bieżącym roku wobec 2017 r., która - zdaniem tych członków Rady - może świadczyć o narastaniu presji popytowej" - czytamy dalej.

Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie: stopa referencyjna 1,50%, stopa lombardowa 2,50%, stopa depozytowa 0,50%, stopa redyskonta weksli 1,75%.

Według centralnej ścieżki listopadowej projekcji NBP, inflacja konsumencka wyniesie 1,9% r/r w 2017 r., 2,3% w 2018 r., i przyspieszy do 2,9% r/r w 2019 r., Według banku centralnego, inflacja CPI w horyzoncie projekcji stopniowo wzrośnie, osiągając poziom nieznacznie powyżej celu inflacyjnego w 2019 r.

forex
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)