Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Morawiecki: Decyzja Moody's o podniesienie perspektywy ratingu Polski racjonalna

0
Podziel się:
Morawiecki: Decyzja Moody's o podniesienie perspektywy ratingu Polski racjonalna

Decyzję Moody's Investors Service o podwyższeniu perspektywy ratingu Polski do stabilnej z negatywnej należy ocenić jako racjonalną, uważa wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

"Dzisiejszą decyzję agencji ratingowej Moody's o podniesieniu perspektywy polskiego ratingu należy ocenić jako racjonalną. Ryzyka, które agencja dostrzegała rok temu - obniżając perspektywę - nie zmaterializowały się, wręcz przeciwnie. Zresztą agencja sama to przyznaje, odnotowując na przykład, że sytuacja fiskalna była w 2016 r. lepsza niż oczekiwania analityków agencji. Cieszy też fakt, że opinia agencji opiera się na rzeczowej analizie danych i odnosi się do faktycznego stanu tak gospodarki, jak i finansów publicznych" - powiedział Morawiecki, cytowany w komunikacie resortu finansów.

"Z zadowoleniem też trzeba przyjąć fakt, że agencja docenia potencjał programów gospodarczych rządu i Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, których celem jest kluczowe w naszej ocenie zwiększenie innowacyjności polskiej gospodarki. Warto także podkreślić, że jako jedną z mocnych stron Moody's wskazuje system instytucjonalny" - dodał wicepremier.

Moody's ogłosiła decyzję o zmianie perspektywy ratingu Polski z negatywnej na stabilną. Jednocześnie agencja utrzymała ocenę ratingową na poziomie A2/P-1 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej i krajowej.

Bazowy scenariusz Moody's zakłada deficyt fiskalny na poziomie ok. 2,8% PKB w latach 2017-2021 oraz dług publiczny - w wysokości ok. 55% PKB. Oczekiwany w tym okresie wzrost PKB Polski ma wynieść średnio 3,2%. Prognoza na 2017 r. to 3,2% wzrostu, a na 2018 r. - 3,1%.

Według Moody's, Plan Morawieckiego, który przedstawia gospodarczą mapę drogową do 2020 r., wspierałby średniookresowy wzrost i tym samym ograniczał wskaźnik długu w relacji do PKB, jeśli zostanie wdrożony z zachowaniem odpowiednich limitów fiskalnych.

forex
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)