Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MSP będzie broniło swoich intersów w PKN Orlen

0
Podziel się:

Ministerstwo Skarbu Państwa będzie broniło dotychczasowej pozycji Skarbu Państwa w PKN Orlen SA podczas NWZ spółki 8 kwietnia, zapowiedział minister skarbu Zbigniew Kaniewski./ ISB /

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) będzie broniło dotychczasowej pozycji Skarbu Państwa w PKN Orlen SA podczas NWZ spółki 8 kwietnia, zapowiedział w piątek minister skarbu Zbigniew Kaniewski.

“Minister skarbu będzie bronił dotychczasowej pozycji Skarbu Państwa w PKN Orlen” – powiedział Kaniewski podczas sejmowej debaty o prywatyzacji.

“Minister skarbu zgłosił wniosek o wprowadzenie do statutu PKN Orlen zapisów mówiących o wspólnej kadencji rady nadzorczej oraz o trybie zwoływania posiedzeń rady nadzorczej. Nie jest zamiarem ministerstwa wprowadzanie innych zapisów” – powiedział także minister.

Z wcześniejszych informacji agencji ISB wynika, że to zarząd Orlenu był inicjatorem wniosku o zmiany w statucie spółki dotyczące podwyższenia do 20% limitu wykonywania praw z posiadanych akcji Orlenu, podczas gdy obecny statut ogranicza to prawo do 10%, a uprzywilejowaną pozycję pozostawia Skarbowi Państwa, który – wraz z zależną od niego Naftą Polską – może wykonywać prawa z głosów proporcjonalnie do posiadanych udziałów.

Przywilej ten dotyczy również depozytariusza globalnych kwitów depozytowych (GDR) Bank of New York, ale nie dotyczy akcji sprzedanych przez depozytariusza.

Zdaniem niektórych ekspertów nowy kodeks spółek handlowych, który obowiązuje od początku tego roku, wprowadza obowiązek równego traktowania akcjonariuszy w spółkach publicznych i tym samym oznacza możliwość wykonywania praw z głosów proporcjonalnie do liczby posiadanych akcji. Według nich zarząd Orlenu był więc zobowiązany do zaproponowania zmian zgodnych z obecnie obowiązującym prawem.

Na ostatnim walnym zgromadzeniu Orlenu 24 czerwca 2003 roku, kiedy Bank of New York miał 16,29% głosów zarejestrowanych na ZWZ, Skarb Państwa (dysponujący wraz z Naftą Polską 41,06% głosów na tym walnym) zdołał wspólnie z popierającymi go instytucjami zapewnić sobie większość w głosowaniach wynoszącą ok. 54%.

Obecnie Bank of New York – według stanu z 16 lutego 2004 roku – ma 46.063.106 akcji Orlenu uprawniających do tyluż głosów na WZ, co stanowi 10,77% kapitału spółki. Po poprzednim walnym miał – według stanu na 5 sierpnia ub. roku – 44.779.954 akcji, czyli 10,66% kapitału.

Obecny przewodniczący rady nadzorczej PKN Orlen i były już prezes Nafty Polskiej Maciej Gierej uzyskał na NWZ, na którym został wybrany na przewodniczącego RN otrzymał ponad 90-procentowe ówczesnych akcjonariuszy.

Największym prywatnym akcjonariuszem Orlenu jest Kulczyk Holding z 5,59%. Według informacji z 16 lutego zamieszczonych na stronach internetowych Orlenu, Nafta Polska posiada obecnie 17,32% akcji spółki, a Skarb Państwa – 10,20% kapitału. (ISB)

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)