Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MSP podejmie decyzję co do PZU po konsultacjach z doradcą

0
Podziel się:

MSP podejmie decyzję o terminie przeprowadzenia oferty publicznej PZU SA po konsultacjach z doradcą prywatyzacyjnym i po analizie rynku - poinformował w czwartek PAP dyrektor departamentu spółek strategicznych w MSP.

MSP podejmie decyzję co do PZU po konsultacjach z doradcą

'Sytuacja po wtorkowym ataku terrorystycznym na USA jest dość trudna, ponieważ firmy ubezpieczeniowe, zwłaszcza amerykańskie będą według analityków narażone na straty z powodu wypłaty odszkodowań. Wszystko to musimy wziąć pod uwagę i w najbliższym czasie będziemy się konsultować z doradcą i podejmować stosowne decyzje' - powiedział Karol Miłkowski.

'Z drugiej strony, wciąż trwają nieprzerwane prace nad prospektem, aby Komisja Papierów Wartościowych i Giełd mogła ten prospekt zaakceptować i dopuścić akcje do obrotu publicznego' - dodał Miłkowski.

W ubiegłym tygodniu przewodniczący KPWiG Jacek Socha poinformował, że na początku października mogłoby się odbyć posiedzenie KPWiG, na którym mogłaby zapaść decyzja o dopuszczeniu PZU do obrotu publicznego

Prospekt emisyjny PZU SA trafił do KPWiG w sierpniu.

Wcześniej minister skarbu Aldona Kamela-Sowińska powiedziała, że akcje PZU SA zadebiutują w tym roku na GPW.

Skarb Państwa, po sprzedaży w 1999 roku 30 proc. akcji PZU SA konsorcjum Eureko i BIG Banku Gdańskiego SA, planuje na ten rok sprzedaż pakietu 50 proc.

Członek zarządu PZU SA Piotr Kowalczewski uważa, że jest jeszcze za wcześnie, aby oceniać, jak sytuacja po ataku terrorystycznym na World Trade Center wpłynie na polskiego ubezpieczyciela.

'Jest jeszcze za wcześnie, aby jednoznacznie stwierdzić, czy wtorkowy atak terrorystyczny na Worl Trade Center będzie miał jakikolwiek wpływ na termin oferty publicznej PZU SA' - powiedział PAP Kowalczewski.

'Wtorkowy atak na wschodnie wybrzeże USA nie dotyka jednak bezpośrednio PZU i rynków europejskich' - dodał.

TRWA SZACOWANIE STRAT FIRM UBEZPIECZENIOWYCH PO ATAKACH

Największe światowe firmy reasekuracyjne i ubezpieczeniowe spodziewają się konieczności wypłaty ponad 15 mld USD w związku z poniesionymi w USA stratami ekonomicznymi i utratą życia przez, jak się wstępnie ocenia, nawet kilkanaście tysięcy osób.

Eksperci agencji Moody's Investors Service szacują koszty strat poniesionych w wyniku terrorystycznych ataków w USA na 10-15 mld USD.

Nie brakuje jednak i takich opinii wśród ekspertów sektora ubezpieczeniowego, że kwoty odszkodowań mogą osiągnąć poziom nawet 25-30 mld USD.

Eksperci oceniają się, że brytyjski Lloyd's, największa na świecie firma ubezpieczeniowa, będzie musiał wypłacić odszkodowania sięgające 300 mln funtów szterlingów.

Niemiecka firma reasekuracyjna Munich Re oceniła koszty czekających ją wypłat odszkodowań na 900 mln USD. Szefowie Munich Re przyznali, że firma poniesie olbrzymie koszty, ale nie zagrozi to jej finansowej stabilizacji.

Drugie z największych na świecie towarzystw reasekuracyjnych, szwajcarskie Swiss Re, wstępnie oszacowało sumę odszkodowań na 0,7-1 mld USD.

Zurich Financial Services ze Szwajcarii szacuje swoje straty związane z czekającą go wypłatą odszkodowań na około 400 mln USD.

Niemiecki Allianz AG, drugi co do wielkości w Europie ubezpieczyciel, oszacował wstępnie koszty odszkodowań na 700 mln euro (635 mln USD).

ACE Ltd z Bermud wymienia w swoich szacunkach sumę odszkodowań sięgającą 400 mln USD, francuski Scor 200-300 mln USD, a amerykańska firma Chubb 100-200 mln USD.

MSP PRZYJRZY SIĘ TEŻ INNYM OFERTOM PUBLICZNYM

Miłkowski zapowiedział również, że resort skarbu będzie analizować sytuację na rynkach kapitałowych w kontekście oferty publicznej TP SA oraz ewentualnej sprzedaży 10 proc. akcji KGHM Polska Miedź.

'W przypadku TP SA będziemy obserwować, co się dzieje na rynkach światowych. Nie musimy podejmować dziś decyzji. Mamy czas na przeprowadzenie oferty do 31 grudnia' - powiedział Miłkowski.

'W przypadku KGHM jest analogiczna sytuacja' - dodał.

Niedawno MSP uzyskał zgodę rządu na przedłużenie terminu przeprowadzenia oferty publicznej TP SA z 30 września na koniec grudnia.

Wobec Puław decyzja co do terminu oferty zostanie niebawem podjęta.

'Na razie nie mogę powiedzieć, czy MSP ponownie przeprowadzi ofertę publiczną Puław. Decyzja może być podjęta niebawem, ale nie przewiduję, aby sytuacja na rynku na tyle się poprawiła, abyśmy uzyskali cenę, jaką chcieliśmy' - powiedział.

W lipcu MSP odwołało z powodu małego popytu publiczną emisję do 4,75 mln akcji serii A Puław skierowaną do inwestorów indywidualnych.

Przez sprzedaż publiczną do 35 proc. akcji serii A Skarb Państwa chciał sprywatyzować Puławy, a środki ze sprzedaży tych akcji miały być przeznaczone na potrzeby budżetu.

Tego samego dnia z oferty 2,72 mln akcji serii B kierowanej do inwestorów instytucjonalnych wycofał się zarząd Puław

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)