Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MSP rozważa oddanie w zarząd resztówek w spółkach giełdowych

0
Podziel się:

Ministerstwo Skarbu Państwa rozważa oddanie w zarządzanie resztówek akcji płynnych - poinformował dziennikarzy wiceminister Skarbu Państwa Dariusz Witkowski. Nie dotyczyłoby to jednak akcji m.in. KGHM i PKN Orlen.

"Zastanawiamy się nad możliwością przygotowania formuły, według której rozpisane zostanie zaproszenie do wszystkich podmiotów, które chciałyby zarządzać naszym pakietem akcji płynnych, aby ich zbywaniem nie zajmował się minister, ale przekazał w zarządzanie do np. domów maklerskich" - powiedział w czwartek Witkowski.

Dodał, że taka możliwość zakłada uzyskanie przez Skarb Państwa najlepszych warunków dla korzystnego zbywania akcji w zależności od koniunktury na rynku i w oparciu o profesjonalnych zarządzających, którzy m.in. minimalizowaliby wpływ takich operacji na kurs giełdowy.

"Mówimy o mniejszościowych pakietach, które są resztówkami dla Skarbu Państwa. Oczywiście nie włączamy tutaj KGHM i PKN Orlen" - powiedział.

Resort skarbu podtrzymuje jednocześnie zamiar ułatwienia akcjonariuszom mniejszościowym zbywania akcji.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami MSP chce doprowadzić do wpisania do Kodeksu spółek handlowych (KSH) przepisu dającego mniejszościowym akcjonariuszom prawo żądania wykupu ich walorów przez większościowych inwestorów. Resort informował, że przygotowuje propozycję wprowadzenia w KSH rozwiązania zwanego sell out.

MSP zwróciło się też do inwestorów większościowych w spółkach, w których ma mniejszościowe udziały o wykup tych pakietów.

"Nie jest intencją MSP zachowywanie pakietów, które nie dają żadnych uprawnień" - powiedział Witkowski.

Według stanu na koniec czerwca 2004 roku Skarb Państwa miał mniejszościowe (poniżej 50 proc.) pakiety akcji lub udziałów w 763 spółkach.

Pakiety do 5 proc. miał w 236 spółkach, od 5,01 do 15 proc. w 172 spółkach, od 15,01 do 25 proc. w 103 spółkach, od 25,01 do 49,9 proc. w 252 spółkach.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)