Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Na GPW może wejść ok. 38 spółek w ciągu pół roku

0
Podziel się:

W ciągu najbliższych sześciu miesięcy, do końca maja 2005 roku włącznie, na GPW mają szansę zadebiutować akcje około 38 spółek, w tym 5 z udziałem Skarbu Państwa. W tym roku na krajowym parkiecie zadebiutowały akcje 28 emitentów./ ISB /

W ciągu najbliższych sześciu miesięcy, do końca maja 2005 roku włącznie, na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW)
mają szansę zadebiutować akcje około 38 spółek, w tym 5 z udziałem Skarbu Państwa. W tym roku na krajowym parkiecie zadebiutowały akcje 28 emitentów.

Według danych Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG), na dzień 3 grudnia złożonych zostało 18 prospektów emisyjnych, z czego 16 dotyczy nowych spółek. W 2004 roku komisja dopuściła już do publicznego obrotu 40 emitentów.

POCZĄTEK KOLEJKI DO KPWIG

Na rozpatrzenie prospektu jeszcze w tym miesiącu czeka spółka Śrubex. W kolejce znajduje się także Złomrex, którego oferta może wynieść nawet kilkaset milionów złotych.

Blisko dopuszczenia i debiutu na GPW jest także Polmos Lublin, Zetkama, Action, Graal i Matrix.pl. Ta ostatnia spółka złożyła prospekt emisyjny już w sierpniu tego roku.

DALSZA KOLEJKA CHĘTNYCH DO KPWIG

W ciągu najbliższych miesięcy na giełdzie mogą zadebiutować akcje takich spółek, jak: Internetowy Dom Maklerski (spółka zapowiada złożenie prospektu jeszcze w tym roku), NTT System (spółka jest w trakcie przekształcenia w spółkę akcyjną), Dr Witt, Beef San, Polmeat Sp. z o.o. (w trakcie prac nad przekształceniem w SA), Gino Rossi, Teta i Lumena.

Na giełdzie w tym okresie mogą pojawić się także akcje spółek, które zostały już wcześniej dopuszczone przez komisję do publicznego obrotu.

Warszawski Comp zapowiedział, że w tym tygodniu opublikuje prospekt emisyjny. Na razie nie wiadomo, kiedy zrobi to spółka Bioton.

Tuż przed dopuszczeniem akcji na parkiet przez GPW i Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych i Giełd jest węgierski MOL. Spółka ta jest już notowana w Budapeszcie.

W TRAKCIE OFERTY PUBLICZNEJ

W trakcie zamykania publicznej oferty są takie spółki jak: Dwory, bmp, Cinema City, Drozapol-Profil, Polcolorit, Atlanta Poland i Ivax.

We wtorek na GPW zadebiutują akcje spółki TVN, których cena została ustalona na 32 zł.

SPÓŁKI SKARBU PAŃSTWA PRZYGOTOWYWANE DO DEBIUTU

W ciągu najbliższych sześciu miesięcy na giełdę ma trafić pięć spółek z większościowym udziałem Skarbu Państwa. Spośród tych firm najbliżej debiutu są akcje Zelmera i Ciechu, dopuszczone ostatnio do publicznego obrotu przez KPWiG. Debiut Zelmera jest przewidywany na koniec stycznia 2005 roku.

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) planuje publikację prospektu emisyjnego spółki na początku stycznia. Oferta publiczna 85% akcji sprzedawanych przez SP miałaby się rozpocząć najwcześniej 10 stycznia. Harmonogram prywatyzacji ma być zatwierdzony w najbliższą środę.

Z kolei akcje Ciechu z podwyższenia kapitału tej spółki i sprzedawane przez Polskie Towarzystwo Ubezpieczeniowe oraz spółki zależne Ciechu byłyby oferowane w następnej kolejności po Zelmerze, tak, aby firma zadebiutowała w lutym. Pod koniec przyszłego tygodnia ma być znany dokładny harmonogram tej oferty.

Kolejną spółką, z udziałem SP, która ma trafić na GPW będzie Polmos Białystok. Jego debiut jest przewidywany na marzec-kwiecień. MSP zaoferuje inwestorom 20-42% akcji największego polskiego Polmosu. Prospekt ma zostać złożony do KPWiG w pierwszej połowie stycznia.

Z kolei na maj przewiduje się ofertę publiczną mniejszościowego pakietu akcji Grupy Energetycznej Enea. Prawdopodobnie będzie to 30% akcji sprzedawanych przez SP i ewentualnie podwyższenie kapitału spółki. Prospekt emisyjny spółki ma być gotowy do końca 2004 roku, jego złożenie przewidywane jest w styczniu, dopuszczenie spółki do obrotu publicznego przez KPWiG jest planowane do końca marca.

Do przeprowadzenia oferty publicznej w maju szykują się też ZA Puławy, ale stan ich przygotowań jest najmniej zaawansowany. Doradca prywatyzacyjny zarządu rozpocznie prace dopiero pod koniec grudnia. Spółka zamierza oferować akcje z podwyższenia kapitału. Prawdopodobnie będzie jednocześnie sprzedawany pakiet walorów należących do SP.

W DALSZEJ PERSPEKTYWIE MSP SZYKUJE KOLEJNE OFERTY

Na kolejne miesiące roku, z wyłączeniem lipca i sierpnia, są przygotowane m.in. takie oferty publiczne spółek SP jak: PGNiG, PZU, Elektrownia Kozienice, Ruch, oraz akcje Grupy Lotos sprzedawane przez zależną od skarbu Naftę Polską.

Pod koniec 2005 roku nie jest także wykluczona oferta publiczna Zakładów Chemicznych Police oraz Fabryki Sklejki z Pisza

KPWiG PLANUJE DUŻĄ LICZBĘ DOPUSZCZEŃ

W listopadzie KPWiG dopuściła do publicznego obrotu akcje 10 spółek, w tym po raz pierwszy na zasadach jednolitego paszportu niemiecką spółkę bmp.

Oprócz niej zgodę komisji otrzymał także CCC, Drozapol-Profil, Dwory, MOL, Atlanta-Poland, Cinema City, Ciech, Eurocash i Zelmer.

Kolejne posiedzenie komisji zaplanowane jest na 21 grudnia. Przedstawiciele KPWiG zapowiadają, że do tego czasu odbędzie się jeszcze jedno spotkanie poświęcone wyłącznie dopuszczeniom.

Do końca maja 2005 roku komisja planuje zwołanie posiedzeń w następujących terminach:

- 4 stycznia,
- 25 stycznia,
- 15 lutego,
- 8 marca,
- 29 marca,
- 12 kwietnia,
- 28 kwietnia,
- 17 maja.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)