Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Navigator/Fordata: Liczba transakcji M&A spadła r/r do 50 w I kw. 2018 r.

0
Podziel się:

Liczba transakcji fuzji i przejęć przeprowadzonych w Polsce w I kw. br. wyniosła 50, tj. o 3 mniej niż rok wcześniej, wynika z raportu M&A Index Poland przygotowanego przez Fordata i Navigator Capital.

Navigator/Fordata: Liczba transakcji M&A spadła r/r do 50 w I kw. 2018 r.

W ujęciu sektorowym dominowały branże media/IT/telekomunikacja (26%), biotechnologia i ochrona zdrowia (14%) oraz produkcja (12%). Największą transakcją minionego kwartału było przejęcie 100% akcji warszawskiego dewelopera Robyg przez Bricks Acquisition, podmiot zależny Goldman Sachs. Ponad 98% pakiet został nabyty w drodze wezwania, reszta akcji została przejęta w wyniku wykupu przymusowego. Cena nabycia pakietu papierów wartościowych wyniosła ok. 1,16 mld zł. Goldman Sachs deklaruje chęć długoterminowej współpracy z polskim deweloperem w charakterze inwestora strategicznego, podano w komunikacie.

"W najbliższych miesiącach przewiduje się wzmożoną aktywność na rynku M&A, głównie w sektorze dóbr konsumenckich, produkcyjnym oraz nowych technologii. W opinii ekspertów, oczekiwałoby się poruszenia głównie w średnim segmencie rynku tj. 50-200 mln euro ze względu na podaż ciekawych spółek, mniejszą konkurencję o te aktywa, w rezultacie relatywnie atrakcyjne wyceny" - powiedziała key account manager w Fordata Alicja Kukla-Kowalska, cytowana w komunikacie.

"Obecnie na polskim rynku deweloperskim obserwujemy kontynuację procesów konsolidacyjnych. Na przestrzeni ostatnich trzech lat właścicieli zmieniły m.in. Budlex, Monday Development, mLokum oraz Eurostyl. Pomimo większej aktywności na rynku M&A polska branża deweloperów mieszkaniowych pozostaje mocno rozdrobniona. Potencjału do kontynuacji procesów konsolidacyjnych w branży należy upatrywać w nasilającej się konkurencji na rynku gruntów oraz rosnących kosztach realizacji inwestycji deweloperskich. Ponadto w bliskiej przyszłości duże znaczenie dla rynku deweloperskiego może mieć ewentualna podwyżka stóp procentowych. W związku ze zmieniającym się otoczeniem rynkowym należy przewidywać, że na przestrzeni 2-3 lat możemy być świadkami kolejnych transakcji w branży deweloperskiej" - stwierdził manager w Navigator Capital Group Jan Gaj.

W I kw. 2018 roku na uwagę zasługują dwa przejęcia strategiczne dające krajowym przedsiębiorstwom produkcyjnym dostęp do nowych segmentów rynku oraz rozszerzonej bazy klientów: przejęcie przez PZL Sędziszów pakietu większościowego w czeskiej spółce Böhm Plast-Technik oraz nabycie przez Nowy Styl udziału większościowego Stylis Dubai ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, podano również.

"Wiele polskich firm rodzinnych osiągnęło dojrzałość i świadomie realizuje strategię rozwoju zagranicznego. W przypadku Nowego Stylu przejęcie Stylis Dubai jest kolejną z rzędu transakcją zagraniczną. Krośnieński producent mebli zainwestował wcześniej w spółki w Niemczech, Szwajcarii oraz Turcji. Nowy Styl prowadzi sprzedaż w ponad 60 krajach świata będąc czwartym największym producentem mebli biurowych w Europie. Przejęcia zagraniczne niosą ze sobą wiele korzyści: dają efekty synergii, otwierają dostęp do nowych rynków, pozwalają na przejęcie kontaktów handlowych oraz bazy klientów. Fakt, że polscy przedsiębiorcy decydują się na przejmowanie zagranicznych jednostek biznesowych, świadczy o dużych ambicjach i konkurencyjności krajowych firm" - ocenił dyrektor w Navigator Capital Group Karol Szykowny.

Jednocześnie spółki wspomagane przez Fundusze PE znalazły się w centrum zainteresowania, pobudzając tym samym gospodarczy krwiobieg. Fundusze PE są obecne w każdej dziedzinie polskiej gospodarki - w ich portfelach przeważają spółki z branży Media/IT/Telecom, a w dalszej kolejności, z branży detalicznej i przemysłowej, podkreślono w materiale.

"W chwili obecnej obserwujemy większą ilość transakcji powyżej 250 mln euro. Pomimo dużej aktywności w ubiegłym roku wiele funduszy nie poprzestaje na zakupach i będzie kontynuować przejęcia w roku 2018. Przykładem są Mid Europa Partners, który planuje kolejne transakcje zakupowe w Polsce i w regionie CEE oraz Enterprise Investors, który połowę środków z zebranego we wrześniu ubiegłego roku funduszu - 498 mln euro, planuje przeznaczyć na inwestycje w Polsce oraz fundusz Advent International, który wraz ze współinwestorem ogłosił wezwanie na 100% akcji Integer.pl S.A. i InPost S.A." - dodała Kukla-Kowalska.

Największą grupę sprzedających w I kw. 2018 r. stanowili inwestorzy prywatni, którzy odpowiadali za większość transakcji. Po stronie kupującej najbardziej aktywne były podmioty z branży Media/IT/Telecom - 20%, fundusze PE/VC - 12% oraz firmy usługowe, świadczące usługi inne niż finansowe - 12%, podsumowano.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)