Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nie będzie strajku w KGHM

0
Podziel się:

"Solidarność" działająca w KGHM Polska Miedź SA poinformowała w środę, że odstępuje od zamiaru ogłoszenia strajku i kończy spór zbiorowy z zarządem koncernu

.

"Zasięgaliśmy opinii w sprawie interpretacji ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych i dysponując nimi podjęliśmy decyzje biorąc pod uwagę konsekwencje grożące pracownikom za udział w nielegalnym strajku oraz panujące w firmie nastroje" - powiedział Józef Czyczerski, przewodniczący związku.

"Znając doskonale warunki przeprowadzenia referendum w sprawie zorganizowania strajku w spółce oraz jego wyniki, od początku staliśmy na stanowisku, że nie ma wystarczających podstaw prawnych do przeprowadzenia legalnej akcji strajkowej" - powiedział Dariusz Wyborski, rzecznik KGHM.

Dodał, że zgodnie z porozumieniami podpisanymi z pozostałymi związkami zawodowymi w sprawie podwyżek wynagrodzeń w KGHM, wszyscy pracownicy spółki otrzymali 15 lipca połowę z przewidzianej w tym roku premii specjalnej. Druga część premii, stanowiącej w sumie połowę średniomiesięcznego wynagrodzenia w firmie, zostanie wypłacona do 30 października tego roku.

Wyborski powiedział również, że w firmie finalizowane są prace nad zmianami obowiązującego obecnie układu zbiorowego pracy, które idą w kierunku uzależniania ruchomych części wynagrodzenia pracowników KGHM od sytuacji finansowej spółki. Rozmowy z centralami związkowymi w tej sprawie mają się rozpocząć jesienią tego roku.

"Solidarność" 2 lipca poinformowała, że wstrzymuje się z podjęciem decyzji o przeprowadzeniu w koncernie strajku.

Wcześniej działacze tego związku dawali do 30 czerwca czas zarządowi spółki na podpisanie z nimi porozumienia, uzależniając od tego decyzję, czy dojdzie do zatrzymania pracy w kopalniach.

"Solidarność" domagała się zmiany dotychczasowych decyzji zarządu o sposobie wypłaty pięcioprocentowych podwyżek dla załogi koncernu. Związek postulował, aby gwarantowały je zapisy w umowach, czyli wzrost stawek osobistego zaszeregowania, a nie jednorazowe nagrody.

Wcześniej inne związki zakończyły spór porozumieniem, w wyniku którego zarząd KGHM zgodził się wypłacić pracownikom nagrodę specjalną w wysokości 50 proc. średniomiesięcznego wynagrodzenia. Przy ustalonym wcześniej wskaźniku wzrostu wynagrodzeń w tym roku, na poziomie 3,3 procent, wypłata dodatkowej nagrody miała zagwarantować zwiększenie płac w 2003 roku o ponad 5 procent.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)