Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowe projekty KGHM Polska Miedź SA

0
Podziel się:

Projekt produkcji kobaltu analizuje zarząd KGHM Polska Miedź SA. Technologia odzyskiwania kruszcu z rudy wydobywanej w kopalniach KGHM zakłada, że rocznie mogłoby powstawać nawet do 400 ton kobaltu

.

'Odzysk innych, niż tylko miedź i srebro, metali to dobry biznes dla spółki, dlatego specjalny zespół intensywnie pracuje nad technologią uzyskiwania kobaltu, która mogłaby zostać wprowadzona w Hucie Miedzi Legnica' - powiedział we wtorek PAP Dariusz Wyborski, rzecznik prasowy KGHM Polska Miedź SA.

Dodał, że wstępnie koszt wdrożenia w hucie technologii przerobu kobaltu szacuje się na około 50 - 60 mln złotych. Zdaniem specjalistów, docelowo w instalacji mogłoby powstawać nawet od 300 do 400 ton kobaltu rocznie.

'Na razie to plany, ale poważnie zaawansowane. Jesteśmy już na etapie wyboru najoptymalniejszej technologii i jeżeli zarząd oceni projekt jako opłacalny, przystąpimy do wyboru wykonawcy dokumentacji przedsięwzięcia' - powiedział Wacław Gąsior, dyrektor ds. produkcji w Hucie Miedzi Legnica.

Kobalt stosowany jest w medycynie, hutnictwie i przemyśle chemicznym. Jego cena dochodzi do dziesięciokrotności ceny miedzi, z produkcji której żyje lubiński koncern, i waha się od 15 do 18 tys. USD za tonę.

'Kobalt występuje we wszystkich złożach Zagłębia Miedziowego, ale najwięcej zawiera go ruda wydobywana przez najstarszą kopalnię - Zakłady Górnicze Lubin. Szacuje się, że w tonie urobku jest od 140 do 250 gramów kobaltu' - powiedział Wiesław Szarowski, geolog z ZG Lubin.

'To małe zawartości, ale już w procesie wzbogacania rudy, w uzyskanym koncentracie ilość kobaltu wzrasta do 1400 gramów w tonie surowca, a tzw. żużle konwertorowe w Hucie Miedzi Legnica zawierają ok. 1 procenta cennego metalu' - powiedział Gąsior.

Do tej pory kobalt ten nie był odzyskiwany i stanowił odpad w procesie produkcji miedzi. Tak samo wcześniej było ze srebrem, które KGHM odzyskuje ze szlamów, również stanowiących odpad przy elektrorafinacji miedzi. Od kilku lat wytwarzanie srebra znacznie wpływa na wyniki miedziowego koncernu. W 2001 roku produkcja srebra w Hucie Miedzi Głogów wyniosła 1.163.132 kg.

Prace nad technologią odzysku kobaltu, i tym samym powiększeniem asortymentu produkowanych w Polskiej Miedzi metali o ten kruszec, trwały w KGHM od kilku lat. Odpowiedni projekt produkcji kobaltu został opracowany przez fińską firmę Outokumpu, belgijską firmę Chemwiron i Instytut Metali Nieżelaznych w Gliwicach.

'Po dokonaniu analizy przedsięwzięcia zamierzamy wybrać jedną z ofert przerobu żużla na kobalt metaliczny. Poprzez selektywny przerób koncentratu z rudy wydobywanej przez kopalnię Lubin możliwe będzie uzyskiwanie żużla o zawartości nawet do 1,2 procent kobaltu. Technologia przerobu żużla zakłada dwa etapy: wytop w piecu elektrycznym, którego efekt końcowy stanowi stop metali, a następnie oddzielenie ze stopu w procesie hydrometalurgicznym kobaltu w postaci węglanu kobaltu lub kobaltu elektrolitycznego' - wyjaśnił dyrektor ds. produkcji w Hucie Miedzi Legnica.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)