Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowy Regulamin Giełdy zaczyna obowiązywać

0
Podziel się:

Od 24 stycznia zacznie obowiązywać nowy Regulamin Giełdy. Większość jego zapisów wynika z przepisów trzech ustaw, które zastąpiły Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi. Z tą sama datą zaczną obowiązywać nowe Szczegółowe Zasady Obrotu Giełdowego.

Od 24 stycznia zacznie obowiązywać nowy Regulamin Giełdy. Większość jego zapisów wynika z przepisów trzech ustaw, które zastąpiły Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi. Z tą sama datą zaczną obowiązywać nowe Szczegółowe Zasady Obrotu Giełdowego.

W miejsce istniejących do tej pory Regulaminu rynku urzędowego i Regulaminu rynku nieurzędowego zostanie wprowadzony jeden Regulamin Giełdy. Nowy Regulamin będzie się odnosił zarówno do rynku spełniającego kryteria określone dla rynku oficjalnych notowań giełdowych (rynek podstawowy) oraz rynku nie spełniającego tych wymogów (rynek równoległy).

Podstawowe zmiany podyktowane przepisami nowych ustaw to:
- zmiany w zakresie dopuszczeń instrumentów finansowych do obrotu;
- zmiany dotyczące terminów związanych ze składaniem i rozpatrywaniem wniosków emitentów;
- zniesienie obowiązku bycia akcjonariuszem giełdy przez członka giełdy.

W Regulaminie Giełdy znalazły się również zapisy, które nie wynikają z nowych ustaw. Są to m.in. wymogi dotyczące podmiotów nie będących firmami inwestycyjnymi, które mogą zostać członkiem giełdy, określenie zakresu działania członka giełdy, zmiany w systemie reprezentowania członków giełdy, procedura anulowania transakcji.

W przypadku podmiotów nie będących firmami inwestycyjnymi (według przepisów Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi) nowy Regulamin określa minimalną wysokość ich kapitałów (funduszy) własnych na poziomie 400 tys. zł. Ponadto podmioty takie muszą posiadać osobowość prawną.

Od 24 stycznia Rada Giełdy będzie jedynie dopuszczała podmioty do działania na giełdzie, bez wskazywania zakresu ich działania, jak to było do tej pory. Według nowego Regulaminu zakres działania członka giełdy będzie określał Zarząd GPW w odrębnej uchwale.

Według nowych regulacji dealerzy nadzorujący staną się maklerami nadzorującymi. Listę maklerów nadzorujących będzie prowadziła Giełda, natomiast listę maklerów giełdowych będzie prowadził członek giełdy.

W nowym Regulaminie Giełdy zniesiono obowiązek wyznaczania pełnomocników członka giełdy, którzy występowali w jego imieniu w kontaktach z Giełdą. Członek giełdy może być reprezentowany zgodnie z ogólnymi zasadami reprezentacji funkcjonującymi w danej firmie.

Procedura anulowania transakcji giełdowych zawarta w nowym Regulaminie jest efektem prac GPW i konsultacji ze środowiskiem rynku kapitałowego. Konieczność unormowania procedury anulowania transakcji w Regulaminie Giełdy wynika także z ustawy o obrocie instrumentami finansowymi.

Zmiany wprowadzone do Szczegółowych Zasad Obrotu Giełdowego (SZOG), które wejdą w życie również 24 stycznia, wynikają ze zmiany Regulaminu Giełdy oraz nowych ustaw dotyczących rynku kapitałowego. Główne zmiany w SZOG to określenie zasad anulowania transakcji, zwiększenie maksymalnego wolumenu w zleceniu dotyczącym opcji do 500 sztuk, ponowne określenie obowiązków maklera nadzorującego.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)