Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NWZA WGT zdecydowało o kontynuowaniu działalności spółki

0
Podziel się:

Akcjonariusze WGT głosowali w piątek wniosek o zaprzestanie działalności spółki i o wystąpienie o jej upadłość

Akcjonariusze Warszawskiej Giełdy Towarowej SA zdecydowali w piątek, że spółka nie zaprzestanie działalności - poinformowała PAP po NWZA prezes WGT Beata Stelmach.

'Zarząd zobowiązany był do przekazania akcjonariuszom informacji o aktualnej sytuacji spółki. W poprzednich latach działalności WGT przynosiła straty, tak też było w ostatnim okresie, ale akcjonariusze zdecydowali, że spółka będzie kontynuowała swoją działalność' - powiedziała Stelmach.

'Walne musiało być zwołane. Jeśli strata przekroczyła 1/3 kapitału spółki, to zarząd jest zobowiązany do zwołania walnego, ale skoro do tej pory spółka przynosiła straty, to akcjonariusze doszli do wniosku, że można ja uratować' - dodała prezes WGT.

Akcjonariusze WGT głosowali w piątek wniosek o zaprzestanie działalności spółki i o wystąpienie o jej upadłość.

W ubiegłym tygodniu osoba zbliżona do spółki poinformowała PAP, że powodem wniosku o zaprzestanie działalności jest strata netto, która przekroczyła 1/3 kapitału spółki.

Według tego źródła po czterech miesiącach tego roku strata netto wyniosła około miliona złotych i WGT nie ma pieniędzy na dalszą działalność.

'Dyskusja skąd pozyskać środki nadal trwa. Problemy finansowe giełdy nigdy nie były tajemnicą' - powiedziała Stelmach.

Stelmach nie potwierdziła informacji o propozycji pomocy finansowej dla WGT ze strony Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju i Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych.

WGT jest właścicielem nieruchomości w Warszawie przy ulicy Giełdowej 4. Jej wartość szacowana jest na około 30 mln zł. Nieruchomość jest obecnie wynajmowana.

'Ostatecznością może być sprzedaż nieruchomości i wówczas nadal będą środki na działalność spółki' - uważa Stelmach.

Według niej akcjonariusze nie zakwestionowali dotychczasowej strategii działania giełdy, więc będzie ona kontynuowana.

'Być może na kolejnych posiedzeniach rady nadzorczej będzie trzeba zweryfikować strategię' - dodała.

Według niej, szansą rozwoju giełdy jest konsolidacja całego rynku towarowego w Polsce.

WGT prowadziła rozmowy z giełdami w Lublinie, Olsztynie Gdańsku i Poznaniu. Prezes Stelmach planowała również, aby WGT zgromadziła na swoim parkiecie jak największą część krajowych obrotów towarowych. Zdaniem analityków, byłoby to bardzo korzystne dla rynku rolnego i stabilizowałoby ceny produktów rolnych. Przyszłością giełdy miały być kontrakty terminowe.

WGT miała również odnowić współpracę z Chicago Board of Trade, która była zaangażowana w jej tworzenie.

Giełda objęta jest rządowym programem budowy sieci rynków hurtowych i giełd rolnych.

WGT SA została sprywatyzowana 21 października 2000. Prywatni udziałowcy przejęli większościowy pakiet akcji (52,8 proc.) Warszawskiej Giełdy Towarowej SA, będący do tej pory w posiadaniu Fundacji na rzecz Giełdy Zbożowo-Paszowej.

Statut WGT zakłada, że żaden akcjonariusz nie może mieć więcej niż 15 proc. kapitału (26 akcji). Dlatego udziałowcami nie są konkretni inwestorzy, ale konsorcjum.

Założycielem Fundacji na rzecz Giełdy Zbożowo-Paszowej jest Agencja Rynku Rolnego. Fundacja już trzykrotnie próbowała sprzedać akcje WGT. Dwa pierwsze przetargi zostały unieważnione z przyczyn formalnych.

W 2000 roku obroty na WGT wzrosły na rynku gotówkowym do 568, 57 mln zł z 388,48 mln w 1999 roku.

giełda
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)