Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PGNiG nie widzi potrzeby zmian w prospekcie emisyjnym

0
Podziel się:

PGNiG uważa, że nie zachodzi konieczność zamieszczenia dodatkowego szczególnego czynnika ryzyka w prospekcie emisyjnym po doniesieniach prasowych i wypowiedziach na scenie politycznej o możliwości nacjonalizacji części majątku spółki po wyborach parlamentarnych./ ISB /

Zarząd Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazowego SA (PGNiG)
uważa, że nie zachodzi konieczność zamieszczenia dodatkowego szczególnego czynnika ryzyka w prospekcie emisyjnym po doniesieniach prasowych i wypowiedziach na scenie politycznej o możliwości nacjonalizacji części majątku spółki po wyborach parlamentarnych, czytamy w czwartkowym komunikacie spółki.

„W związku z licznymi wypowiedziami na scenie politycznej dotyczącymi możliwości nacjonalizacji części majątku Spółki po wyborach parlamentarnych, w szczególności w odniesieniu do infrastruktury przesyłowej i posiadanych przez Spółkę akcji SGT EuRoPol GAZ SA informujemy, że Prospekt zawiera w Rozdziale I opis czynników ryzyka obejmujących ryzyko polityczne i gospodarcze (pkt. 2.2.1), ryzyko związane z postanowieniami Statutu dotyczącymi dywidendy rzeczowej (2.1.28) ryzyko związane ze zmianą przepisów prawa (pkt. 2.2.4) oraz ryzyko związane z wpływem Skarbu Państwa jako większościowego akcjonariusza na działalność PGNiG (pkt. 2.1.13)” – napisała spółka w komunikacie.

Spółka zwraca również uwagę, że konstytucja chroni własność, a wywłaszczenie jest dopuszczalne jedynie wówczas, gdy jest dokonywane na cele publiczne i za słusznym odszkodowaniem.

„Zatem biorąc pod uwagę fakt, że akcje w EuRoPol Gazie są własnością PGNiG, nie jest możliwe pozbawienie PGNiG tych akcji bez słusznego odszkodowania. Konieczność zapłaty odszkodowania przez Skarb Państwa na rzecz PGNiG w związku z takim ewentualnym wywłaszczeniem powoduje, że interesy inwestorów będą podlegać należytej ochronie. Z tych względów spółka stoi na stanowisku, że nie zachodzi konieczność zamieszczenia dodatkowego szczególnego czynnika ryzyka” – czytamy także.

Za bezpodstawne spółka uznała także doniesienia prasowe dotyczące przekazania Komisji Papierów Wartościowych i Giełd przez Prawo i Sprawiedliwość pisma, które przedstawiało szereg zarzutów co do poprawności prospektu emisyjnego akcji PGNiG.

Także kandydat Platformy Obywatelskiej (PO) na premiera w nowym rządzie Jan Rokita zapowiedział w poniedziałek, że jeśli dojdzie do prywatyzacji PGNiG, nowy rząd – PO i PiS-u – może znacjonalizować gazociągi i infrastrukturę przesyłową posiadane przez tę firmę. Jego zdaniem, nacjonalizacja byłaby zgodna z konstytucją i zostałaby przeprowadzona za odszkodowaniem.

Obecnie PGNiG posiada 48% udziałów w spółce EuRoPol Gaz, która zajmuje się przesyłem gazu jamalskiego do Polski i dalej do Europy Zachodniej i jest operatorem służącej temu infrastruktury przesyłowej.

PGNiG jest ponadto formalnym właścicielem krajowego majątku przesyłowego o wartości ok. 4,5 mld zł, z którego w drodze leasingu operacyjnego korzysta obecnie Gaz-System, operator systemu przesyłowego, należący w 100% do Skarbu Państwa.

Zapisy na akcje PGNiG mają odbyć się od 1-15 września, a debiut praw do akcji na giełdzie planowany jest wstępnie na 23 września.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)