Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PKN Orlen chce wziąć udział w prywatyzacji PGNiG

0
Podziel się:

PKN Orlen SA chce wziąć udział w prywatyzacji PGNiG, która ma rozpocząć się w 2005 roku, ponieważ współpraca kapitałowa będzie korzystna dla obu firm, zadeklarował w piątek p.o. prezesa Orlenu Janusz Wiśniewski./ ISB /

PKN Orlen SA chce wziąć udział w prywatyzacji Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG)
, która ma rozpocząć się w 2005 roku, ponieważ współpraca kapitałowa będzie korzystna dla obu firm, zadeklarował w piątek p.o. prezesa Orlenu Janusz Wiśniewski.

„Mamy plany prywatyzacyjne, chcemy wziąć aktywny udział w prywatyzacji PGNiG. Jesteśmy przekonani, że takie połączenie kapitałowe będzie miało wartość dla obu firm” – powiedział Wiśniewski podczas panelu na Forum Ekonomicznym w Krynicy.

Akcje PGNiG należące do Skarbu Państwa będą sprzedane na giełdzie w drugim etapie przekształceń własnościowych spółki, w ciągu 6 miesięcy po debiucie publicznym jej akcji oferowanych w ramach podwyższenia kapitału, wynika z kierunków prywatyzacji majątku Skarbu Państwa w 2005 roku, do których dotarła agencja ISB.

W piątek w Krynicy Zdroju minister skarbu Jacek Socha powiedział dziennikarzom, że sprzedaż akcji należących do MSP w ofercie publicznej jest możliwa ewentualnie dopiero w drugiej połowie roku.

Z kierunków prywatyzacji wynika, że rozpoczęcie pierwszego etapu przekształceń własnościowych PGNiG jest planowane na pierwsze półrocze 2005 roku. W tym etapie jest przewidziana tylko emisja nowych akcji spółki w celu jej dokapitalizowania.

Prezes PGNiG Marek Kossowski mówił ostatnio, że podwyższenie kapitału o maksymalnie 15% ma zapewnić spółce pozyskanie 1,5 mld zł. Ma to pozwolić m.in. na przeprowadzenie restrukturyzacji, w tym finansowej i spłatę części (najwyższych) zobowiązań.

W listopadzie 2003 roku PKN Orlen i PGNiG podpisały list intencyjny o współpracy przy poszukiwaniu ropy i gazu. Orlen był wcześniej zainteresowany niektórymi spółkami poszukiwania PGNiG działającymi na terenie Polski.

PKN Orlen deklarował wcześniej także zainteresowanie niektórymi zakładami z sektora chemii ciężkiej – produkcją kaprolaktamu w Zakładach Azotowych w Tarnowie-Mościciach SA i alkoholi OXO w Zakładach Azotowych Kędzierzyn SA.

giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)