Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PKN Orlen i MOL nadal będą rozmawiać o fuzji

0
Podziel się:

PKN Orlen i węgierski Mol będą w dalszym ciągu prowadzić rozmowy w sprawie przyszłej współpracy, pomimo wygaśnięcia w piątek ważności listu intencyjnego - poinformował PKN w piątkowym komunikacie.

"Wyniki szczegółowych, wspólnych analiz przeprowadzonych na przestrzeni ostatnich miesięcy jednoznacznie wskazały na znaczące ekonomiczne przesłanki przemawiające za nawiązaniem współpracy przez strony oraz na potencjał takiego współdziałania. PKN Orlen i Mol osiągnęły znaczący postęp w przygotowaniu uzgodnionych, szczegółowych ram wzajemnej współpracy" - napisano w komunikacie.

"Zawarcie wiążącej umowy pomiędzy stronami oraz zapewnienie poparcia i odpowiednich decyzji na szczeblu rządowym, jak i korporacyjnym wymaga jednakże dalszych rozmów i dyskusji" - dodano.

Podczas piątkowego walnego zgromadzenia Mol w Budapeszcie prezes tej spółki Zsolt Hernadi powiedział akcjonariuszom, że połączenie obu firm stwarza wiele elementów synergii i w związku z tym rozmowy będą kontynuowane.

"Dzisiaj upływa termin wyłączności na rozmowy w sprawie fuzji, ale nie osiągnęliśmy oficjalnego porozumienia co do przyszłości obu firm" - powiedział Hernadi.

Mol i PKN Orlen podpisały porozumienie pod koniec listopada 2003 roku i rozpoczęły konsultacje w celu oszacowania ewentualnych korzyści związanych z nawiązaniem bliższej współpracy.

List intencyjny obowiązywał do 30 kwietnia. Do tego czasu obie strony miały uzgodnić warunki ewentualnej przyszłej współpracy oraz powiązań kapitałowych.

Przedstawiciele strony polskiej wielokrotnie zapewniali, że rozmowy w sprawie ewentualnej fuzji PKN z Mol będą prowadzone po 30 kwietnia, chociaż zarząd węgierskiej firmy zapowiadał, że nie widzi powodów do przedłużenia ważności listu intencyjnego.

Według deklaracji przedstawicieli Nafty Polskiej, Nafta ta potrzebuje dwóch-trzech miesięcy, aby przygotować odpowiednie analizy i rekomendacje dla Skarbu Państwa w sprawie fuzji PKN z Mol.

Skarb Państwa wraz z Naftą Polską mają 28 proc. akcji PKN.

Listopadowe porozumienie PKN i Mol zakłada m.in. że każda ze stron obejmie od 10 do 15 proc. akcji drugiej strony.

Obie strony przewidują również możliwość powołania spółki, której celem byłaby realizacja wspólnych przedsięwzięć gospodarczych, w tym wspólnych inwestycji.

Spółka ta następnie po dokonaniu dodatkowych analiz może być wykorzystana jako wehikuł do zarządzania wybranymi segmentami aktywów obu stron.

giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)