Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PKN rozważa inwestycje z firmami chemicznymi

0
Podziel się:

PKN Orlen rozważa podjęcie wspólnych inwestycji z firmami chemicznymi Dwory, Elana i Rokita, w celu rozwinięcia produkcji chemicznej. Projekt miałby być finansowany głównie przez banki

- poinformował PAP w wywiadzie Janusz Wiśniewski, wiceprezes PKN Orlen.

"Projekty inwestycyjne zamierzamy zrealizować na terenie płockiej petrochemii wspólnie z Zakładami Chemicznymi Dwory, Elaną Toruń i Rokitą z Brzegu Dolnego" - powiedział Wiśniewski PAP.

"Te wspólne przedsięwzięcia mają być oparte na project finance, co oznacza, że finansowanie musi być zapewnione przez banki. Nasze zaangażowanie będzie w tym przypadku niewielkie, rzędu kilkunastu milionów USD na przestrzeni 2-3 lat" - powiedział Wiśniewski.

Dodał, że Orlen przeprowadził już wstępne rozmowy o finansowaniu projektów.

Wcześniej prasa informowała, że inwestycje Orlenu i trzech chemicznych zakładów pochłonąć mogą do 1 mld zł.

"PKN Orlen chce wnieść do inwestycji działki i gwarantowane kontrakty na dostawę surowców. Zadaniem partnera jest zagwarantowanie odbioru produkcji" - powiedział Wiśniewski.

Dodał, że płocka spółka chce kontrolować większościowe pakiety w spółkach.

Wiśniewski powiedział, że wspólnie z Elaną PKN chciałby rozbudować instalację do wytwarzania surowców potrzebnych przy produkcji granulatu PET.

Dodał, że oprócz Elany odbiorcą mógłby być też zależny od Orlenu Anwil, który planuje uruchomienie instalacji PET w przyszłym roku.

Plany PKN Orlen odnośnie sektora chemicznego uwzględniają również przejęcie przez płocką firmę czeskiego Unipetrolu.

Zdaniem Wiśniewskiego, gdyby PKN udało się przejąć Unipetrol, to konieczne byłoby pozyskanie w Polsce kilku aktywów petrochemicznych dla uzyskania efektu synergii pomiędzy polskimi a czeskimi zakładami.

"Dlatego ponad miesiąc temu wystąpiliśmy do Nafty Polskiej o zgodę na badanie niektórych aktywów, żeby móc przygotować biznes plany. Chodzi o Tarnów, Puławy, Kędzierzyn, to te które obecnie są w Nafcie Polskiej, ale chcielibyśmy również przejąć część aktywów Organiki Sarzyna, Zachemu Bydgoszcz, Oświęcimia i Polic" - powiedział Wiśniewski.

"Nafta Polska odpowiedziała, że nie posiada odpowiednich kompetencji i skierowała nas do Ministerstwa Skarbu Państwa" - dodał.

Wiceprezes powiedział, że pod koniec września Orlen zwrócił się do ministra Skarbu Państwa z prośbą o udostępnienie informacji na temat aktywów którymi zainteresowany jest PKN.

"Oczekujemy na odpowiedź ministra i dopuszczenie do badania, żebyśmy mogli przedstawić biznes plany do czego jesteśmy gotowi" - dodał.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)