Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polsat przejął kontrolę nad Elektrimem

0
Podziel się:

Przedstawiciele Polsatu i TCF przejęli kontrolę nad Elektrimem obejmując podczas piątkowego NWZA cztery miejsca w ośmioosobowej radzie nadzorczej spółki. Przewodniczącym RN Elektrimu został Zygmunt Solorz-Żak, właściciel Polsatu.

Jednak Highwood Partners, fundusz powiązany z Eliottem - jednym z głównych wierzycieli Elektrimu - zgłosił sprzeciw do wszystkich uchwał NWZA i zamierza zaskarżyć je do sądu, gdyż uważa, że grupa BRE, Polsatu i TCF działa w porozumieniu.

"Zamierzamy jak najszybciej zaskarżyć wszystkie uchwały NWZA Elektrimu, ponieważ zostały one podjęte z naruszeniem interesów mniejszościowych akcjonariuszy oraz polskiego prawa" - powiedział w piątek Gordon Singer, reprezentujący Highwood Partners.

Zdaniem przedstawicieli Highwood, Polsat i TCF naruszyły prawo o publicznym obrocie, gdyż kupując akcje Elektrimu w porozumieniu powinny ogłosić na nie wezwanie. Polsat i TCF mają razem akcje dające ponad 10 proc. głosów na WZA Elektrimu, ale przedstawiciele obu firm stanowczo zaprzeczają jakoby działali w porozumieniu.

Singer - pytany, dlaczego Elliot obawia się wejścia Polsatu do Elekrimu - powiedział, że widzi niebezpieczeństwo wyprowadzenia cennych aktywów ze spółki.

"Obawiamy się, że Polsat Media i Vivendi mogą dążyć do wyprowadzenia aktywów telekomunikacyjnych z Elektrimu, na co może wskazywać ich wcześniejsza umowa w sprawie Elektrimu Telekomunikacji" - powiedział.

Na początku stycznia Polsat i Vivendi Universal podpisały list intencyjny w sprawie zakupu przez Polsat udziałów w Elektrimie Telekomunikacji. Jednak w połowie lutego upłynął termin ważności tego listu, a do podpisania umowy nie doszło. ET ma 51 proc. udziałów w największym w Polsce operatorze telefonii komórkowej Era. Pozostała część należy do Deutsche Telekom.

Wybrany podczas piątkowego NWZA wiceprzewodniczący rady nadzorczej Elektrimu Piotr Nurowski poinformował, że Polsat Media zamierza wkrótce powrócić do negocjacji na temat kupna 51 proc. akcji ET od Vivendi i nie wyklucza, że te udziały mógłby kupić we współpracy z Elektrimem.

"Ani Polsat, ani Elektrim nie są w stanie samodzielnie kupić akcji ET, dlatego będziemy prowadzić rozmowy na temat pozyskania innych partnerów" - powiedział.

Wierzyciele Elektrimu także wyrażali zainteresowanie przejęciem ET. Singer podtrzymał zainteresowanie przejęciem przez Elliota aktywów telekomunikacyjnych w zamian za umorzenie części zobowiązań spółki wobec obligatariuszy. W ubiegłym roku Elektrim porozumiał się z wierzycielami na temat restrukturyzacji zadłużenia spółki, w wysokości 510 mln euro.

Nurowski powiedział, że Polsat Media zamierza w pełni respektować warunki porozumienia Elektrimu z obligatariuszami.

"Będziemy w pełni respektować warunki porozumienia Elektrimu z obligatariuszami" - powiedział Nurowski, pełniący jednocześnie funkcję członka rady nadzorczej Polsatu.

Dodał, że obecnie priorytetem dla Elektrimu jest znalezienie finansowania dla Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (PAK). Elektrim ma 38 proc. udziałów w PAK i sprawuje kontrolę operacyjną nad elektrownią, połowa udziałów należy do Skarbu Państwa.

Piątkowe NWZA Elektrimu uchwaliło zmiany w statucie spółki przewidujące m.in, że uchwały walnego zgromadzenia będą przyjmowane zwyczajną większością głosów, a nie większością 3/4 głosów, jak to było dotychczas. Do rady nadzorczej Elektrimu, oprócz Solorza, weszli: Michel Picot z Vivendi, Piotr Nurowski powiązany z Polsatem, Leszek Maciusowicz z TCF, Krzysztof Pawelec z luksemburskiej spółki Inter Electra Holding, Zbigniew Jakubas, Wojciech Filochowski (powiązany z Polsatem) i Ewa Bryx-Sołtysik z BRE Banku.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)