Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pozmeat nie podwyższy kapitału

0
Podziel się:

Podczas środowej, trzeciej części, rozpoczętego 30 czerwca walnego zgromadzenia akcjonariuszy Pozmeatu uchwała o podwyższeniu kapitału zakładowego spółki w granicach kapitału docelowego nie uzyskała wymaganej liczby głosów

.

"Mniejszościowi akcjonariusze Zakładów Mięsnych Pozmeat S.A. głosowali przeciwko przedstawionym przez zarząd spółki i akcjonariuszy grupy BRE uchwałom o podwyższeniu kapitału docelowego" - napisali w liście do PAP wybrani przez akcjonariuszy mniejszościowych członkowie rady nadzorczej Pozmeatu: Zofia Borowska-Olik, Jan Klafkowski i Emilia Nowaczyk.

Dodali, że mniejszościowi akcjonariusze nie zamierzają zrezygnować z przysługujących im praw korporacyjnych i przekazywać kompetencji do określenia warunków podwyższenia kapitału zakładowego niewiarygodnej - ich zdaniem - radzie nadzorczej, zdominowanej przez grupę BRE, ani też zarządowi spółki. Ich zdaniem zarząd spółki zarządza nią w interesie grupy BRE, a nie w interesie spółki. Według nich dodatkową kwestią, która skłoniła akcjonariuszy mniejszościowych do głosowania przeciwko uchwale, jest brak ciągłości bilansowej w spółce od 2000 roku, potwierdzony przez powołanego przez sąd rewidenta do spraw szczególnych.

"To zaś uniemożliwia określenie realnej wartości spółki" - wyjaśnili.

"Zablokowanie propozycji restrukturyzacji spółki, która umożliwiłaby pozyskanie inwestora branżowego oraz redukcję zadłużenia, może prowadzić do utraty zdolności prowadzenia działalności operacyjnej spółki, a w konsekwencji nawet do ogłoszenia jej upadłości" - powiedział PAP Tomasz Sobota, rzecznik prasowy Pozmeatu.

Uchwała, której nie przyjęto w środę, miała zmienić statut spółki w ten sposób, by upoważnić zarząd do podwyższenia kapitału zakładowego w granicach kapitału docelowego w wysokości 12,675 mln zł przez emisję nowych akcji w ramach jednego lub kilku podwyższeń w okresie nie dłuższym niż jeden rok.

Uchwała ta miała też upoważnić zarząd do wydawania nowych akcji w ramach kapitału docelowego zarówno za wkłady pieniężne, jak i za wkłady niepieniężne, w tym przez konwersję długu na kapitał.

"Podjęcie nieprzyjętej w środę uchwały znajdzie się na porządku obrad Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Pozmeatu, które zaplanowano na 25 sierpnia" - poinformował Tomasz Sobota.

Już w styczniu akcjonariusze nie przyjęli uchwały dotyczącej docelowego podwyższenia kapitału, do którego miał być upoważniony zarząd. W ramach programu naprawczego zarząd Pozmeatu planuje minimalizację kosztów oraz pozyskanie inwestora strategicznego.

Na początku czerwca do zarządu Pozmeatu wpłynął list intencyjny od potencjalnego inwestora z branży mięsnej. W trzeciej dekadzie lipca okazało się, że inwestorem tym są Zakłady Mięsne Końskowola.

We wtorek zarząd BRE Bank SA wraz z akcjonariuszami Pozmeatu - Januszem Paulem i Michałem Stachurskim list intencyjny z Zakładami Mięsnymi Końskowola

BRE Bank SA, Janusz Paul i Michał Stachurski oświadczyli gotowość do sprzedaży posiadanych przez nich akcji ZM Pozmeat SA na rzecz ZM Końskowola za cenę niższą niż wartość nominalna pod warunkiem osiągnięcia przez spółkę porozumienia z bankami finansującymi w kwestii restrukturyzacji zadłużenia.

BRE Bank SA zadeklarował jednocześnie gotowość do zrestrukturyzowania kredytów udzielonych ZM Pozmeat SA na warunkach analogicznych jak proponowane innym bankom kredytującym.

BRE i grupa akcjonariuszny z nim związanych oświadczyli również, iż podejmą działania prawne i faktyczne, które mogłyby ułatwić restrukturyzację zadłużenia ZM Pozmeat, a w szczególności będą starali się uzgodnić stanowisko z innymi akcjonariuszami co do upoważnienia zarządu ZM Pozmeat do podwyższenia kapitału zakładowego tej spółki w ramach tzw. kapitału docelowego.

Największym kredytodawcą Pozmeatu jest bank BPH PBK, który pod koniec maja wezwał spółkę do zapłaty ponad 10 mln dolarów.

Sąd Rejonowy w Poznaniu otworzył 18 marca postępowanie układowe Pozmeatu z wierzycielami, z wyłączeniem banków.

Pozmeat zaproponował wierzycielom umorzenie odsetek i spłatę kapitału w 12 kwartalnych ratach, począwszy od pierwszego kwartału 2004 roku.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)