Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prywatyzacja PKO BP będzie kontynuowana zgodnie z harmonogramem

0
Podziel się:

Rząd będzie kontynuował program sprzedaży akcji PKO BP według ustalonego wcześniej harmonogramu - poinformował we wtorek premier Marek Belka. Rząd przewiduje, wbrew uchwale Sejmu, transzę dla zagranicznych inwestorów instytucjonalnych.

Rząd będzie kontynuował program sprzedaży akcji PKO BP według ustalonego wcześniej harmonogramu - poinformował we wtorek premier Marek Belka. Rząd przewiduje, wbrew uchwale Sejmu, transzę dla zagranicznych inwestorów instytucjonalnych.

"Rząd polecił kontynuowanie prywatyzacji zarówno PKO BP jak i WSiP według programu i harmonogramu ustalonego poprzednio" - powiedział we wtorek premier Marek Belka po posiedzeniu rządu.

Belka dodał, że rząd uważa za właściwe informowanie Sejmu o programie prywatyzacji i jak jest on realizowany, który, jak powiedział, jest już przez Sejm przy okazji ustawy budżetowej zeszłorocznej zaakceptowany.

"Uważamy, że nasz program działań w zakresie tych dwóch spółek nie został przez Sejm w sposób merytoryczny podważony" - powiedział Belka.

Minister skarbu państwa Jacek Socha poinformował, że będzie transza dla zagranicznych inwestorów instytucjonalnych.

"Ograniczenie sprzedaży akcji tylko do inwestorów krajowych byłoby naruszeniem m.in. traktatu akcesyjnego" - Socha.

Według niego transze dla inwestorów instytucjonalnych krajowych i zagranicznych są między innymi stabilizacja ceny oraz obrotu na rynku wtórnym.

"Uchwała Sejmu nie jest konstytucyjnie wiążąca dla rządu, ale to oznacza, że wyraża wolę polityczną i rząd to uwzględnił" - Socha.

Według niego zamierzeniem MSP jest przeznaczyć jak największą liczbę akcji PKO BP do sprzedaży dla krajowych inwestorów indywidualnych oraz krajowych inwestorów instytucjonalnych.

Transze przewidują 25 proc. oferty dla inwestorów indywidualnych, 30 proc. dla inwestorów krajowych instytucjonalnych, 35 proc. dla inwestorów instytucjonalnych zagranicznych, a 10 proc. ma stanowić pula rezerwowa.

Socha dodał, że 35-proc. transza dla inwestorów zagranicznych może być pomniejszona o 1/3, jeśli w transzy dla inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych krajowych byłaby nadwyżka zapisów.

"To przesunięcie z transzy inwestorów zagranicznych do transzy inwestorów krajowych oznacza, że z 35-proc. transzy, do inwestorów zagranicznych trafiłoby 22 proc., co stanowiłoby 6 proc. kapitału banku, po sprzedaży tych akcji" - dodał Socha.

Jego zdaniem, jeśli będzie duży popyt ze strony inwestorów krajowych, transza dla inwestorów detalicznych może przekroczyć 40 proc., a instytucjonalnych krajowych 30 proc.

"Transza rezerwowa będzie przesunięta do inwestorów indywidualnych, jeżeli tylko będzie popyt oraz 1/3 z transzy dla inwestorów zagranicznych co powoduje, że będzie to ponad 43-45 proc." - dodał Socha.

Minister skarbu państwa poinformował także, iż debiut akcji PKO BP na Warszawskiej Giełdzie przesunie się z 5 listopada najprawdopodobniej na 10 listopada.

"Jeżeli to będzie tylko technicznie możliwe, to debiut powinien się odbyć 10 listopada" - powiedział Socha.

Według Sochy, jeśli do debiutu nie doszłoby 10 listopada, wówczas będzie on możliwy na początku następnego tygodnia. Dodał, że w piątek 12 listopada jest sesja po 11 listopada, kiedy część osób wyjedzie.

"Druk prospektu emisyjnego jest zaplanowany w tym tygodniu, a jego rozdystrybuowanie do wszystkich punktów obsługi klienta do 6 października" - powiedział Socha.

Po sprzedaży 30 proc. akcji, struktura akcjonariatu, przy braku przesunięć między transzami, ale z wykorzystaniem dodatkowej puli akcji na rzecz inwestorów indywidualnych, może przedstawiać się następująco.

Ok. 10,5 proc. ogółu kapitału zakładowego znajdowałoby się w posiadaniu pracowników PKO BP SA, ok. 10 proc. w rękach krajowych inwestorów indywidualnych, ok. 10,5 proc. u krajowych inwestorów instytucjonalnych, a ok. 10 proc. ma znaleźć się w posiadaniu inwestorów zagranicznych. Nie wiadomo jednak jaka będzie ostateczna decyzja ministra skarbu w tej sprawie. Ok. 59,5 proc. stanowiłoby własność Skarbu Państwa.

Bank oraz Skarb Państwa zobowiążą się, że przez rok, po zakończeniu oferty, nie wyemitują, nie sprzedadzą ani w inny sposób nie zbędą akcji PKO BP SA czy jakichkolwiek papierów zamiennych na akcje oraz nie zainicjują podwyższenia kapitałów spółki, bez uprzedniej pisemnej zgody banków sprzedających akcje PKO BP w ofercie publicznej.

Oferta publiczna akcji PKO BP obejmie 300 mln akcji serii C, w tym od 258 mln do 285 mln akcji w ofercie podstawowej oraz od 15 mln do 42 mln w ramach dodatkowej puli akcji.

Akcje serii C sprzedawane w publicznej ofercie stanowią 30 proc. kapitału zakładowego PKO BP. Oferującym akcje będzie Biuro Maklerskie Banku Gospodarki Żywnościowej.

31 sierpnia Komisja Papierów Wartościowych i Giełd dopuściła do publicznego obrotu 1 mld akcji PKO BP, w tym 510 mln akcji serii A, 105 mln akcji serii B i 385 mln akcji serii C.

Harmonogram prywatyzacji PKO BP
Kluczowe daty realizacji/zdarzenia Data (2004)
Dystrybucja prospektu do 6 października
Publikacja raportów analityków 7 października
Rozpoczęcie procesu informowania inwestorów 7 - 22 października
Rozpoczęcie subskrypcji na depozyt w PKO BP SA 11 października
Uzgodnienia przedziału cenowego 21 października
Rozpoczęcie cyklu prezentacji dla inwestorów i procesu budowania księgi popytu 22 października
Ustalenie ceny w ofercie 3 listopada
Informacja dla inwestorów o przydziale akcji 4 listopada
Sesja rozliczeniowa dla inwestorów indywidualnych na GPW w Warszawie 6 listopada
Rozliczenie i zamknięcie 9 listopada
Rozpoczęcie obrotu akcjami na GPW w Warszawie SA 10 listopada
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)