Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przerwa w obradach NWZA Stomilu Olsztyn do 28 lutego

0
Podziel się:

Obrady NWZA Stomilu Olsztyn na wniosek głównego akcjonariusza spółki, Michelin, zostały przerwane do 28 lutego

- poinformował przewodniczący NWZA Bogdan Dzudzewicz.

Przeciwko uchwale o przerwie w obradach głosowała koalicja inwestorów finansowych. Skarb Państwa wstrzymał się od głosu w tej sprawie.

Uzasadniając swój wniosek mecenas Witold Jurcewicz, reprezentujący Michelin, poinformował, że Michelin zwrócił się do dwóch firm audytorskich - KPMG i PriceWaterhouseCoopers, aby przeprowadziły analizę raportu BDO Polska dotyczącego polityki cenowej Stomilu Olsztyn.

'Z analizy tych firm wynika, że wiele wniosków wyciągniętych przez BDO nie ma uzasadnienia' - powiedział Jurcewicz.

Dodał, że Michelin chce dać czas pozostałym akcjonariuszom na zapoznanie się z raportami KPMG oraz PwC i stąd wniosek o przerwę w obradach do 28 lutego.

Środowe NWZA zwołane zostało przez akcjonariuszy mniejszościowych, którzy żądają odszkodowania od Michelina oraz zarządu Stomilu za działania na szkodę spółki, opierając się na raporcie przygotowanym przez firmę audytorską BDO Polska.

Na podstawie przeprowadzonej analizy za lata 1997-2000 firma audytorska BDO Polska stwierdziła, że ceny sprzedaży do zagranicznych podmiotów grupy Michelin są ogólnie niższe (w niektórych przypadkach o ponad 20 proc.) od cen sprzedaży realizowanych w obrocie z innymi podmiotami zagranicznymi i podmiotami krajowymi.

BDO stwierdziła również, że Stomil ponosił opłaty z tytułu wsparcia eksportowego, wsparcia technicznego, licencji, świadczenia usług i prac na rzecz rozwoju. Łączna kwota obciążeń związanych z tymi umowami za badane lata wyniosła 222,6 mln zł.

Zarząd Stomilu nie zgodził się z wnioskami zawartymi w raporcie rewidenta. Jego zdaniem, wiele komentarzy BDO jest przedstawionych jako opinie i nie znajduje pokrycia w faktach.

Konflikt w Stomilu Olsztyn trwa od dłuższego czasu. Akcjonariusze mniejszościowi zarzucają Michelinowi m.in. transfer zysków ze Stomilu do Michelina, stosowanie przez Stomil cen transferowych w kontaktach z Michelinem, wnoszenie przez Stomil wysokich opłat licencyjnych na rzecz Michelina oraz utrudnianie akcjonariuszom dostępu do informacji.

Od 16 stycznia Michelin prowadził rozmowy z akcjonariuszami mniejszościowymi na temat sposobów rozwiązania konfliktu w spółce. Do tej pory jednak rozmowy te nie przyniosły efektu. W skład koalicji sprzeciwiającej się Michelinowi wchodzą inwestorzy finansowi dysponujący łącznie ponad 20 proc. akcji Stomilu Olsztyn. Wśród nich są m.in.: Pioneer Pekao TFI, OFE PZU Złota Jesień, BRE Bank SA.

Compagnie Financiere Michelin, po zakończeniu ogłoszonego we wrześniu wezwania, ma 65,78 proc. kapitału zakładowego Stomilu Olsztyn.

giełda
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)