Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Nie" dla Sądu Rynku Kapitałowego

0
Podziel się:

Powołanie Sądu Rynku Kapitałowego może wypaczyć zasady ładu korporacyjnego, a ponadto instytucja ta nie ma oparcia w obowiązujących przepisach prawnych - uważa Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych

(SEG).

Przedstawiciele SEG zapowiedzieli w czwartek, że będą przekonywać wszystkich uczestników rynku kapitałowego w Polsce do wycofania się z pomysłu utworzenia sądu.

"Sąd nie jest potrzebny do egzekwowania zasad ładu korporacyjnego, nie znaleźliśmy odpowiednika takiej instytucji na innych giełdach" - powiedział podczas konferencji prasowej prezes stowarzyszenia Rafał Chwast.

W opinii SEG, wprowadzenie Sądu Rynku Kapitałowego jest niezgodne z obowiązującymi przepisami prawa.

"GPW nie może wprowadzić instytucji sądu, gdyż nie ma takich możliwości w obecnym stanie prawnym" - uważa Chwast.

Członkowie SEG przekonują jednocześnie, że są otwarci na wszelkie opinie dotyczące ich działalności i przestrzegania zasad ładu korporacyjnego. Sprzeciwiają się jedynie karaniu spółek.

"Respektowanie zasad ładu korporacyjnego wynikać powinno z przekonania i świadomości naganności zachowań sprzecznych z tymi zasadami. To proces, którego nie przyspieszy instytucjonalizacja nadzoru, czy nadmierne formalizowanie zachowań emitentów" - uważa Chwast.

Pod koniec marca wiceprezes GPW Ryszard Czerniawski zapowiedział, że Sąd Rynku Kapitałowego rozpocznie działalność w połowie tego roku.

Sąd Rynku Kapitałowego będzie stałym sądem polubownym rozstrzygającym spory dotyczące publicznego rynku papierów wartościowych. Zastąpi obecnie funkcjonujący Sąd Giełdowy.

Sąd będzie mógł nałożyć na spółkę karę upomnienia, jeśli spółka nie poinformuje o naruszeniu zasad ładu korporacyjnego (zasady działania między akcjonariuszami, zarządem i radą nadzorczą). Orzeczenie sądu będzie podane do publicznej wiadomości. Nie będzie nakładał kar finansowych.

Przedstawiciele SEG poinformowali w czwartek również, że członkowie stowarzyszenia opowiadają się przeciwko opodatkowaniu dochodów z zysków kapitałowych oraz są za likwidacją fixingu.

"Uważamy, że wszystkie spółki powinny być notowane na rynku ciągłym, gdyż zwiększy to przejrzystość" - powiedział Chwast.

Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych jest organizacją samorządową, reprezentującą spółki notowane na warszawskiej giełdzie. Istnieje od 1993 roku.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)