Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Renacjonalizacja PKN - czy to jest możliwe?

0
Podziel się:

Skarb Państwa zaproponował zmiany w statucie PKN Orlen. Zgodnie z propozycjami, w przyszłości jedynie Skarb Państwa miałby prawo do zwiększania stanu posiadania akcji i wykonywania praw z tego tytułu. Wprowadzenie takich zapisów mogłoby doprowadzić do prób renacjonalizacji PKN

Zgodnie z przewidywaniami największe kontrowersje podczas czwartkowego walnego zgromadzenia PKN Orlen wywołała propozycja zmian w statucie spółki i zwiększenia do 20 proc. prawa wykonywania głosu z akcji. WZA na wniosek Skarbu Państwa zostało przerwane do 28 czerwca, do 14.00.

"Przewodniczący rady nadzorczej poinformował, że nie ma opinii prawnych potwierdzających zgodność nowych zapisów między innymi z Kodeksem spółek handlowych" - powiedział PAP nowy członek rady nadzorczej PKN reprezentujący Skarb Państwa Michał Stępniewski.

"W związku z powyższym, chcąc rozwiać wątpliwości, a jednocześnie stojąc na stanowisku, że zdaniem Skarbu Państwa taka zgodność prawna zachodzi, uznaliśmy, że jest potrzebny czas na przeprowadzenie dyskusji potwierdzających opinię Skarbu Państwa" - dodał.

KONTROWERSJE WOKÓŁ STATUTU PKN

Przez kilka godzin trwały dyskusje wokół statutu PKN, gdyż Skarb Państwa zmodyfikował swoje wcześniejsze propozycje w tej sprawie. Nowe propozycje zakładają konieczność ujawniania całego stanu posiadania akcji PKN przez wszystkie podmioty, które zarejestrowały się na WZA.

Według propozycji resortu skarbu uprzywilejowanie Skarbu Państwa polegałoby na tym, że jedynie on sam mógłby teoretycznie zwiększać swój stan posiadania akcji i wykonywać prawo głosu ze wszystkich akcji.

Pozostali akcjonariusze natomiast mogliby wykonywać prawo głosu jedynie z 20 proc. akcji, nawet gdyby mieli oni tych akcji więcej.

"Projekt zakłada, że od dnia podjęcia uchwały każdy podmiot, który w przyszłości zwiększy swój udział ponad 20 proc. na WZA będzie podlegał odpowiedniej redukcji z uwagi na ten zapis w statucie" - powiedział Stępniewski.

"Grupa Skarbu Państwa jest już w chwili obecnej powyżej progu 20 proc. i w związku z powyższym nie miałaby limitu w dalszym dokupywaniu akcji PKN. Jednocześnie zaznaczam, że na chwilę obecną nie ma planów zwiększania stanu posiadania Skarbu Państwa w PKN" - dodał.

Stępniewski wyjaśnił, że projekt Skarbu Państwa powstał w celu zachowania bezpieczeństwa energetycznego państwa.

"Z uwagi na to, że nie mamy obecnie pełnej definicji bezpieczeństwa energetycznego kraju, jak również nie mamy wypracowanej metody zachowania tego bezpieczeństwa, Skarb Państwa zaproponował takie rozwiązanie" - powiedział.

"Uważam, że to rozwiązanie w statucie nie może mieć charakteru trwałego" - dodał.

Przewodniczący rady nadzorczej PKN, reprezentujący Kulczyk Holding Jan Waga nie zgadza się na propozycje Skarbu Państwa.

Jego zdaniem zmiany, które dawałyby uprzywilejowaną pozycję Skarbowi Państwa oraz niosłyby ze sobą ryzyko zwiększania przez SP i kontrolowane przez niego podmioty swoich udziałów w PKN, mogłoby spowodować zmniejszenie wartości pakietów akcji posiadanych przez innych inwestorów.

"Grupa Skarbu Państwa kontroluje 33 proc. głosów na WZA Orlenu. Przy pozostawieniu możliwości dokupywania kolejnych akcji przez Skarb Państwa istnieje realna możliwość renacjonalizacji PKN" - powiedział dziennikarzom Waga.

"Projekt zmian w statucie jest w wielu punktach nieprecyzyjny i wymaga dopracowania" - dodał.

Walne już na poprzednim, kwietniowym posiedzeniu miało przegłosować zmiany w statucie spółki, ale ostatecznie punkt ten został zdjęty z porządku obrad.

Wielu obserwatorów rynku uważało, że podwyższenie progu wykonywania prawa głosu prowadzi do osłabienia pozycji Skarbu Państwa w spółce.

Obecnie obowiązuje ograniczenie wykonywania prawa głosu z więcej niż 10 proc., jednak przepis ten nie obowiązuje Skarbu Państwa, ani należącej do niego Nafty Polskiej. Skarb Państwa kontroluje 27,5 proc. akcji płockiej spółki. Ograniczenie nie dotyczy też banku, który wyemitował kwity depozytowe.

Przed poprzednim walnym przedstawiciele spółki informowali, że wprowadzenie zmian w statucie wynika z nowego kodeksu spółek handlowych.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)