Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sąd Rynku Kapitałowego na powstać dopiero w III kw. 2003 r.

0
Podziel się:

Sąd Rynku Kapitałowego, tworzony przez GPW i CeTO, ma orzekać, czy spółka nie narusza przepisów obowiązujących na GPW. Jednym z jego zadań będzie pilnowanie przestrzegania przez spółki obowiązków informacyjnych w zakresie zasad ładu korporacyjnego.

Sąd Rynku Kapitałowego ma powstać dopiero w III kwartale 2003 roku, a nie, jak wcześniej planowano, w połowie tego roku - poinformował dziennikarzy w piątek prezes Giełdy Wiesław Rozłucki.

"Chcemy, żeby sąd ten powstał w III kwartale tego roku. Opóźnienie terminu powołania sądu jest rodzajem kompromisu" - powiedział Rozłucki.

Sąd Rynku Kapitałowego, tworzony przez GPW i CeTO, ma orzekać, czy spółka nie narusza przepisów obowiązujących na GPW. Jednym z jego zadań będzie pilnowanie przestrzegania przez spółki obowiązków informacyjnych w zakresie zasad ładu korporacyjnego.

Rozłucki poinformował, że sąd nie będzie karał za złamanie zasad ładu korporacyjnego, lecz jedynie za brak informacji na ten temat.

"Jeśli spółka złamie zasady ładu korporacyjnego, ale niezwłocznie się do tego przyzna, to nie będzie podlegała karze" - powiedział.

Dodał, że ocena spółki, która nie przestrzega ładu korporacyjnego, będzie należała do inwestorów.

W niedawnym wywiadzie dla PAP przewodniczący Komisji Papierów Wartościowych i Giełd Jacek Socha zaproponował stworzenie specjalnego rankingu dla oceny stopnia przestrzegania ładu przez spółki giełdowe.

Zdaniem Sochy sąd powinien zacząć funkcjonować znacznie później, niż proponuje giełda, tak aby spółki miały czas na zapoznanie się z przepisami ładu korporacyjnego.

Do końca grudnia 2002 roku wszystkie spółki giełdowe miały obowiązek przedstawienia swoich intencji w sprawie przyjęcia lub odrzucenia kodeksu dobrych praktyk.

Natomiast do końca czerwca 2003 roku spółki te mają obowiązek przedstawienia pełnych deklaracji co do zakresu przestrzegania zasad ładu korporacyjnego.

Wstępny dokument zawierający zasady stworzyło Forum Corporate Governance, wsparte przez Giełdę Papierów Wartościowych, Komisję Papierów Wartościowych i Giełd oraz Instytut Rozwoju Biznesu. Dokument określa tzw. dobre praktyki związane z przygotowaniem, zwołaniem i przebiegiem walnego zgromadzenia. Formułuje też funkcje rady nadzorczej, kwalifikacje członków rady i sposób wykonywania ich funkcji, wskazując również na potrzebę powoływania do rady członków niezależnych.

W dokumencie zawarte są też zasady dotyczące polityki informacyjnej i wynagrodzenia członków zarządu.

W opinii autorów kodeksu, jego przestrzeganie zwiększy zaufanie inwestorów do rynku kapitałowego, może również poprawić jakość zarządzania i nadzoru w samych spółkach, a tym samym poprawi ich wyniki finansowe.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)