Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

SEG nie odpuszcza PAP - owi

0
Podziel się:

Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych odwołało się do Sądu Antymonopolowego od decyzji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który uznał, że PAP nie wykorzystuje swojej pozycji w relacjach z emitentami

- podała rzeczniczka Urzędu.

'Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych złożyło odwołanie do Sądu Antymonopolowego od decyzji UOKiK, który odmówił wszczęcia postępowania antymonopolowego przeciwko PAP' - powiedziała PAP w czwartek Elżbieta Anders, rzecznika Urzędu.

Na początku września prezes UOKiK odmówił wszczęcia postępowania antymonopolowego przeciwko Polskiej Agencji Prasowej, o co wystąpiło stowarzyszenie, gdyż uznał, że warunki umów, zawieranych przez PAP z emitentami, nie mają charakteru uciążliwego oraz nie przynoszą PAP nieuzasadnionych korzyści.

Stowarzyszenie uważa, że PAP, wskazana przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd jako agencja mająca przekazywać komunikaty spółek publicznych, nadużywa swojej dominującej pozycji na rynku, narzucając spółkom zrzeszonym w SEG uciążliwe warunki umów oraz czerpiąc z tego tytułu nieuzasadnione korzyści finansowe.

SEG uznał za uciążliwe warunki umowy przede wszystkim zastrzeżenie prawa jednostronnego wypowiedzenia umowy przez PAP, konieczność uiszczania opłat za emisję komunikatów giełdowych oraz konieczność przekazywania agencji informacji wyłącznie w formie elektronicznej, a jedynie w wyjątkowych sytuacjach za pośrednictwem faksu.

Urząd uznał, że PAP ma prawo otrzymywać opłaty za zamieszczanie komunikatów emitenckich, gdyż ponosi z tego tytułu koszty.

Zdaniem prezesa UOKiK, określony w umowie sposób przekazywania informacji nie ogranicza emitentów, ponieważ przekazywanie komunikatów drogą elektroniczną jest najmniej uciążliwe i kosztowne, jest również najszybsze.

Urząd uważa także, że za uciążliwą nie może być również uznana możliwość jednostronnego wypowiedzenia umowy przez każdą ze stron, w tym przez PAP.

pap
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)