Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Skarb Państwa opóźni wprowadzenie spółek na GPW

0
Podziel się:

Najbliższy realny termin pierwszego notowania akcji PKO BP na giełdzie to I lub II kwartał 2005 roku, opóźnić może się też debiut PKE - wynika z oceny możliwości wprowadzenia na giełdę akcji spółek wymienionych w programie prywatyzacji majątku Skarbu Państwa do roku 2006.

Najbliższy realny termin pierwszego notowania akcji PKO BP na giełdzie to I lub II kwartał 2005 roku, opóźnić może się też debiut PKE - wynika z oceny możliwości wprowadzenia na giełdę akcji spółek wymienionych w programie prywatyzacji majątku Skarbu Państwa do roku 2006.

W dokumencie Departamentu Analiz i Prognoz MSP uzyskanym przez PAP napisano, że podany termin ewentualnego pierwszego notowania akcji PKO BP to efekt "konieczności przeprowadzenia całej określonej prawem procedury i znacznego stopnia skomplikowania projektu".

MSP podtrzymało niedawno zamiar wprowadzenia w 2004 roku do 30 proc. akcji PKO BP na GPW. Wcześniej prezes PKO BP Andrzej Podsiadło wyraził obawę, że bank nie zostanie sprywatyzowany w tym roku, jeśli sam nie zajmie się przeprowadzeniem prywatyzacji.

Spośród innych ofert wcześniej zaplanowanych na 2004 rok, departament MSP spodziewa się przesunięcia termin pierwszego notowania na giełdzie akcji Południowego Koncernu Energetycznego na II lub III kwartał 2005 roku.

Uważa, że najbliższy realny termin pierwszego notowania akcji PGNiG to I lub II kwartał 2005 roku, którego oferta miała nastąpić w 2004 roku.

W przypadku Polmosu Białystok uważa, że możliwy jest IV kwartał 2004 roku, Holdingu Farmaceutycznego II lub III kwartał 2005 roku (trwa procedura tworzenia holdingu), Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych III kwartał 2004 roku (trwają prace związane z przygotowaniem prospektu emisyjnego).

Spośród ofert publicznych zaplanowanych na lata 2004/2005 możliwość pierwszego notowania na giełdzie akcji Enea SA określono na II kwartał 2005 roku. W tym przypadku trwają przygotowania do rozpoczęcia przetargu na doradcę prywatyzacyjnego.

Bliżej nieokreślony jest termin oferty większościowej Ciechu SA.

"Doradca Ciech SA (Bank Millennium SA) przygotowuje projekt podwyższenia kapitału (o 160-200 mln zł). W MSP rozważane jest czy po zakończeniu prac doradcy spółki połączyć podwyższenie kapitału z upublicznieniem akcji czy ofertę publiczną realizować po podwyższeniu kapitału" - napisano w dokumencie.

W związku z koniecznością przeprowadzenia całej procedury i skomplikowaniem projektu realny termin pierwszego notowania to 14 miesięcy od jego rozpoczęcia.

W przypadku Ruchu SA, gdzie też wchodzi w grę pakiet większościowy toczy się postępowania sądowe z Hachette Distribution Services.

Departament MSP napisał, że procedury prywatyzacyjne zostaną rozpoczęte po wyjaśnieniu sytuacji prawnej spółki, a przygotowane wcześniej przez doradcę analizy prywatyzacyjne będą wymagały aktualizacji. Dlatego realny termin pierwszego notowania to 12 miesięcy od zakończenia postępowania przed sądem.

Natomiast pierwsze notowanie akcji Zelemeru SA możliwe jest w IV kwartale 2004 roku lub I kwartale 2005 roku.

Z ofert zaplanowanych na 2005 rok w przypadku PZU SA jako realny termin pierwszego notowania podano II lub III kwartał 2005 roku.

W przypadku BGŻ, gdzie Komisja Nadzoru Bankowego zaleciła dokapitalizowanie banku, planuje się, że odpowiednie umowy, o objęciu nowych akcji zostaną zawarte najpóźniej do końca maja 2004 roku. Konieczność przeprowadzenia procedury sprawia, że pierwsze notowanie akcji banku będzie możliwe 12 miesięcy od jej rozpoczęcia.

W przypadku grupy BOT (El. Bełchatów, Turów, Opole, KWB Bełchatów i Turów), której oferta zaplanowana jest na lata 2005/2006, po decyzji o utworzeniu spółki celowej (BOT) planuje się do końca lutego 2004 roku wnieść do niej akcje spółek założycielskich. W związku z koniecznością przeprowadzenia całej procedury i skomplikowaniem projektu realny termin pierwszego notowania akcji to 14 miesięcy od jego rozpoczęcia.

"Łącznie szacować należy okres od rozpoczęcia prac przedprywatyzacyjnych do pierwszego notowania akcji na giełdzie na nie mniej niż 12-14 miesięcy w zależności od wielkości spółki, przy założeniu, że wymagane prawem zgody, zezwolenia i decyzje będą uzyskiwane w minimalnych terminach określonych prawem" - podano w analizie możliwości wprowadzenia na GPW akcji spółek Skarbu Państwa.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)