Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Socha: Do podjęcia decyzji o połączeniu PKN i MOL jeszcze daleko

0
Podziel się:

Według ministra Skarbu Państwa Jacka Sochy decyzja o rozpoczęciu łączenia Polskiego Koncernu Naftowego Orlen SA z węgierskim MOL-em nie zostanie podjęta w najbliższym czasie. Minister uważa, że w przypadku połączenia PKN z MOL, obie spółki powinny być notowane na giełdach Polski i Węgier.

"Z informacji, które posiada MSP, między innymi z Nafty Polskiej, widać, że jesteśmy jeszcze daleko, żeby podjąć jakąkolwiek decyzję o tym, iż należałoby rozpocząć proces połączenia PKN z MOL" - powiedział Socha na posiedzeniu sejmowej komisji skarbu.

"Nie ma takich wyliczeń, które pokazywałyby, że efekt uzyskany z połączenia nie naruszałby bezpieczeństwa, a jednocześnie, że połączenie może zwiększyć bezpieczeństwo ekonomiczne kraju" - dodał.

Z końcem kwietnia upłynął termin ważności podpisanego pod koniec listopada 2003 roku listu intencyjnego pomiędzy PKN i MOL w sprawie warunków ewentualnej przyszłej współpracy oraz powiązań kapitałowych.

30 kwietnia spółki poinformowały, że będą w dalszym ciągu prowadzić rozmowy w sprawie przyszłej współpracy.

MOL poinformował jednocześnie, że w dalszym ciągu jest zainteresowany notowaniem swoich akcji na warszawskiej giełdzie, a jego wejście na GPW jest możliwe na początku przyszłego roku.

Minister pozytywnie odniósł się do planów notowania spółek na giełdach Polski i Węgier.

"Połączenie spółek, które są notowane na giełdach - MOL jest notowany na giełdzie budapeszteńskiej, PKN na warszawskiej - powinno skutkować tym, że spółki też zdecydują się na pojawienie się na rynkach krajów, które chcą ze sobą współpracować" - powiedział Socha.

Zdaniem Sochy wzajemne notowanie spółek na giełdach partnerów zwiększyłoby dostęp do informacji na temat spółek.

"Obecność PKN na giełdzie budapeszteńskiej pozwoliłaby również dokonać właściwej wyceny spółki" - dodał Socha.

Socha powiedział, że nie zamierza podejmować żadnych decyzji w sprawie PKN do czasu głosowania w Sejmie nad wotum zaufania dla rządu Marka Belki.

Poinformował, że w poniedziałek w MSP odbyło się spotkanie, w którym wzięli udział członkowie zarządu i rady nadzorczej PKN Orlen, Nafty Polskiej oraz przedstawiciele resortów gospodarki i skarbu.

"Na poniedziałkowym spotkaniu zostało ustalone, że wszelkie kwestie dotyczące bezpieczeństwa technicznego dostaw, dywersyfikacji, infrastruktury i logistyki zostaną przeanalizowane i przedyskutowane oraz, że przygotowane będą pisemne materiały w tej sprawie w ciągu najbliższych dwóch tygodni" - powiedział Socha.

Jak powiedział minister dla podjęcia decyzji w sprawie PKN konieczne jest najpierw przeanalizowanie kwestii bezpieczeństwa energetycznego kraju. Jego zdaniem są dwa aspekty bezpieczeństwa energetycznego Polski.

"Pierwszy aspekt to bezpieczeństwo korporacyjne polegające na tym, że w spółkach o określonym znaczeniu dla kraju Skarb Państwa posiada określoną liczbę udziałów mających zagwarantować bezpieczeństwo. Podejście korporacyjne, nie jest w pełni zabezpieczeniem jeśli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne" - powiedział Socha.

"Dowodem tego było wstrzymanie dostaw gazu do PGNiG, spółki w 100 proc. Skarbu Państwa" - dodał.

Zdaniem Sochy ważne jest, żeby firmy ważne dla bezpieczeństwa kraju były "zdrowe i silne ekonomicznie".

"Słaby ekonomicznie, obojętnie w czyich rękach znajdujący się PKN, nie gwarantuje odpowiedniego bezpieczeństwa energetycznego kraju" - powiedział minister.

Dodał, że rozpoczął przygotowania do przeanalizowania wszelkich wątków związanych z funkcjonowaniem PKN Orlen.

Minister poinformował, że w materiałach, które mają być gotowe za dwa tygodnie, mają się znaleźć propozycje ustawy o zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Komisja Skarbu Państwa zleciła sporządzenie opracowania na temat stanu bezpieczeństwa energetycznego Polski w przypadku ewentualnej fuzji PKN Orlen z MOL, wraz z prognozami gospodarczymi i finansowymi skutków połączenia oraz określeniem pozycji polskiego Skarbu Państwa w PKN.

giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)