Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spadek inwestycji portfelowych w 2001 roku

0
Podziel się:

Kapitał netto zainwestowany przez zagranicę w polskie papiery wartościowe spadł w 2001 roku do 1.066 mln USD wobec 2.676 mln USD w 2000 roku

- poinformował w piątek Narodowy Bank Polski.

W strukturze zagranicznych inwestycji portfelowych dominowały inwestycje w dłużne papiery wartościowe. Napływ netto środków zainwestowanych w te papiery w 2001 roku wyniósł 1.372 mln USD wobec 1.810 mln USD w 2000 roku. Prawie w całości były to inwestycje w papiery długoterminowe: 1.363 mln USD.

'Największy napływ inwestycji (...) w długoterminowe papiery dłużne (...) miał miejsce w pierwszym kwartale 2002 roku. W drugim kwartale nastąpił odpływ kapitału z tytułu tych inwestycji. W następnych kwartałach zanotowano bardzo mały, w porównaniu z pierwszym kwartałem, napływ środków inwestowanych w polskie długoterminowe papiery dłużne' - napisał NBP w opracowaniu 'Bilans płatniczy Rzeczypospolitej Polskiej w 2001 roku'.

W porównaniu z 2000 rokiem zarówno wpływy, jak i wypłaty z tytułu inwestycji w polskie długoterminowe papiery dłużne wzrosły ponad dwukrotnie - wpływy o 117,7 proc., a wypłaty o 128,2 proc. Jednocześnie przeciętna wartość portfela polskich obligacji skarbowych nominowanych w złotych, wyemitowanych na rynku krajowym, będących w posiadaniu inwestorów zagranicznych utrzymywała się na poziomie o około 50 proc. wyższym niż w 2000 roku.

Inwestycje nierezydentów w polskie papiery udziałowe w 2001 roku uległy zmniejszeniu. Saldo to było ujemne i wyniosło 306 mln USD wobec dodatniego salda na poziomie 866 mln USD w 2000 roku.

'Zagraniczni inwestorzy wycofywali środki zainwestowane w polskie papiery udziałowe, przede wszystkim w czwartym kwartale 2001 roku, mimo wzrostu cen na GPW. Saldo tych inwestycji w czwartym kwartale wyniosło minus 257 mln USD. Należy przypuszczać, iż takie zachowanie inwestorów było spowodowane odwrotem od rynków rozwijających się po ataku z 11 września 2020 rok' - napisał NBP. Według NBP w dalszym ciągu postępuje marginalizacja spółek, których akcje nie wchodzą w skład indeksu WIG 20.

'Obroty związane z transakcjami na kilkunastu spółkach spośród 20 stanowią około 90 proc. całkowitych obrotów na GPW' - podał bank centralny w raporcie.

Według NBP postępuje również proces wycofywania się z obrotu giełdowego spółek posiadających zagranicznych inwestorów, którzy mają pakiet większościowy. Zaś malejąca płynność polskiego rynku akcji staje się istotnym czynnikiem podwyższającym ryzyko inwestowania.

inwestycje
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)