Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Transakcje członków Euronextu na WGPW możliwe na początku 2003 r.

0
Podziel się:

Wzajemne połączenie platform obrotu obsługującego rynki kasowe zostanie wdrożone już w tym roku. Połączenia techniczne dla rynku instrumentów pochodnych zostaną uruchomione w 2004 roku.

Pierwsze transakcje członków giełdy Euronext na polskiej giełdzie będą możliwe dopiero na początku 2003 roku - poinformował w piątek Wiesław Rozłucki, prezes warszawskiej GPW.

'Pierwsze transakcje członków Euronextu na polskiej giełdzie będą możliwe dopiero na początku 2003 roku, ponieważ potrzebne są jeszcze porozumienia między komisjami papierów wartościowych obu stron' - powiedział Rozłucki na konferencji, podczas której podpisano umowę o wzajemnym członkostwie między GPW a Euronextem.

Umowa nie dotyczy powiązań kapitałowych, lecz jedynie zacieśnienia współpracy między obydwoma rynkami.

Umożliwi ona członkom GPW, czyli domom maklerskim, dostęp do instrumentów Euronextu - sojuszu giełd w Amsterdamie, Brukseli, Lizbonie i Paryżu. Z polskiego systemu giełdowego 'Warset' będą mogli korzystać członkowie giełd należących do sojuszu.

Wzajemne połączenie platform obrotu obsługującego rynki kasowe zostanie wdrożone już w tym roku. Połączenia techniczne dla rynku instrumentów pochodnych zostaną uruchomione w 2004 roku.

Rozłucki wyjaśnił, że w praktyce oznacza to, iż makler papierów wartościowych w krajowym domu maklerskim będzie mógł za pośrednictwem Warsetu składać zlecenia bezpośrednio na instrumenty notowane na giełdzie Euronext.

'Podpisując tę umowę mamy nadzieję przybliżyć nasz rynek inwestorom zagranicznym i poszerzyć zakres produktów i usług oferowanych naszym klientom' - powiedział prezes.

Dodał, że umowa ma jedynie charakter listu intencyjnego, który będzie wstępem do dalszych prac. 'Zawarcie tej umowy nie przesądza o sojuszu strategicznym. Sojusz strategiczny to o wiele poważniejszy problem' - powiedział.

Komentując podpisanie umowy między warszawską GPW a Euronextem Jacek Socha - przewodniczący Komisji Papierów Wartościowych i Giełd - powiedział, że 'oznacza to, iż polski rynek kapitałowy jest przygotowany do współpracy z członkami giełd europejskich'.

'Ta umowa powinna rozpocząć dialog między tymi rynkami, ostateczne rozwiązania są jednak jeszcze przed nami' - dodał.

Euronext to giełda, którą tworzą cztery giełdy, działające wcześniej jako osobne: amsterdamska, paryska, brukselska i lizbońska. Jest pierwszą giełdą paneuropejską. Na koniec 2001 roku było na niej notowanych 1.539 spółek o łącznej kapitalizacji 2,1 mln euro. W 2001 roku łączny obrót kontraktami terminowymi i opcjami na rynkach Euronext wyniósł 399 mln kontraktów.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)