Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tylko konsorcjum PKN Orlen złożyło ostateczną ofertę na Unipetrol

0
Podziel się:

Tylko konsorcjum PKN Orlen z amerykańskim Conoco Phillips i czeskim Agrofertem, złożyło w piątek ofertę na zakup 63 proc. czeskiego Unipetrolu. Ze złożenia oferty na zakup czeskiej firmy zrezygnował MOL i Royal Dutch/Shell.

PKN Orlen w konsorcjum z amerykańskim Conoco Phillips i czeskim Agrofertem, złożył w piątek ofertę ostateczną na zakup 63 proc. czeskiego Unipetrolu - poinformował PAP w sobotę Krzysztof Mikołajczyk rzecznik PKN.

"Oferta ostateczna została złożona z dotychczasowymi partnerami Orlenu" - powiedział PAP Krzyszto Mikołajczyk rzecznik spółki.

PKN złożył w lutym ofertę kupna 63 proc. Unipetrolu we współpracy z amerykańskim Conoco Phillips i czeskim Agrofertem.

Ostatnio pojawiały się spekulacje, że PKN może złożyć ofertę na Unipetrol wraz z partnerem rozmów w sprawie fuzji, węgierskim Mol.

"PKN Orlen złożył ofertę nabycia 62,99 proc. akcji w kapitale zakładowym Unipetrol a.s., spółki działającej w czeskim sektorze naftowym, oraz nabycia wierzytelności Česká Konsolidační Agentura (ČKA) wobec pewnych podmiotów znajdujących się bezpośrednio lub pośrednio w posiadaniu Unipetrol, jak również 9,76 proc. akcji w kapitale zakładowym spółki Spolana, a.s., znajdujących się obecnie w posiadaniu ČKA (łącznie Aktywa ČKA)" - napisano w piątkowym komunikacie spółki.

Jak podawały wcześniej czeskie media, PKN Orlen gotów jest zaoferować 500 mln dolarów za przejęcie 63 proc. udziałów czeskiej spółki paliwowej Unipetrol.

Na krótką listę chętnych do kupna Unipetrolu zakwalifikowały się poza PKN Orlen węgierski Mol i grupa Royal Dutch/Shell.

Ostatecznie Mol zrezygnował w piątek ze złożenia oferty na zakup czeskiej firmy.

"Unipetrol, w jego obecnej strukturze i przy poziomie ryzyka związanym ze strukturą transakcji i restrukturyzacji grupy, nie stanowi optymalnego uzupełnienia zintegrowanego portfolio gazowych i naftowych części działalności Mol" - poinformowała spółka w komunikacie.

W piątek wieczorem z przetargu wycofała się również grupa Royal Dutch/Shell.

PKN dzięki nabyciu Unipetrolu chce uzyskać wiodącą rolę w procesie konsolidacji sektora przetwórstwa paliw w Europie Środkowej, rozszerzyć geograficzny zasięg działalności, wejść na czeski rynek oraz wzmocnić swoją pozycję na południu Polski.

Jak powiedział wcześniej PAP Zoltan Aldott, wiceprezes Mola, z którym Orlen prowadzi rozmowy o fuzji, potencjalna wygrana PKN Orlen w przetargu na Unipetrol nie wzmocni w zasadniczy sposób pozycji płockiej spółki w negocjacjach w sprawie fuzji.

Uważa on, że Unipetrol nie jest dużą firmą i wymaga restrukturyzacji, która może zająć około pięciu lat.

Termin składania ofert ostatecznych na Unipetrol upłynął 23 kwietnia.

63-procentowy pakiet akcji czeskiej firmy wyceniany jest na 7,7 mld koron.

Czesi podejmują już drugą próbę sprzedaży akcji Unipetrolu. Pierwsza zakończyła się w 2002 roku fiaskiem, gdy Agrofert, po wygraniu przetargu w grudniu 2001 roku, wycofał się z zakupu pakietu Unipetrolu za 361 mln euro.

Do Unipetrolu należą w Czechach dwaj najwięksi producenci z branży petrochemicznej, Chemopetrol AS i Kauczuk AS, a także wiele mniejszych firm petrochemicznych.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)