Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Vistula chce otwarcia postępowania układowego

0
Podziel się:

Zarząd Vistuli SA złożył w sądzie podanie o otwarcie postępowania układowego z powodu kumulacji zobowiązań wynikających z realizacji przez spółkę projektu Artisti Italiani

- poinformowała Vistula w sobotnim komunikacie.

"Powodem szczególnym złożenia podania o otwarcie postępowania układowego jest kumulacja płatności wynikających ze zobowiązań spółki do wykupu weksli wystawionych na rzecz podmiotów zagranicznych będących dostawcami towarów i usług związanych z realizacją projektu Artisti Italiani przez Vistulę SA" - napisano w komunikacie.

Celem postępowania układowego jest redukcja wierzytelności i prolongata terminów płatności zobowiązań wynikających z realizacji projektu.

Spółka nie poinformowała o propozycjach układowych zawartych we wniosku.

Vistula zadecydowała o stopniowym zamknięciu projektu Artisti Italiani, ze względu na straty przynoszone przez ten projekt spowodowane zbyt małą sprzedażą w porównaniu z kosztami utrzymywania sklepów firmowych oraz wartością zapasów towarów tej marki. Przyczyniło się to do znaczącego pogorszenia płynności finansowej spółki.

Zarząd Vistuli poinformował również, że - w wyniku analizy sytuacji spółki będącej konsekwencją wcześniejszych działań niektórych członków jej władz oraz powiązanych z nimi kontrahentów - zdecydował o zawiadomieniu prokuratury o podejrzeniu popełnienia na szkodę spółki przestępstw związanych z obrotem gospodarczym.

"Jednocześnie w celu odwrócenia istniejących zagrożeń finansowych Zarząd rozważa sformułowanie wobec osób i podmiotów odpowiedzialnych za straty spółki cywilnych roszczeń odszkodowawczych" - podała spółka w komunikacie.

Vistula wpadła w kryzys finansowy, kiedy spółkę kontrolowali holenderscy akcjonariusze: HIP Holding i Bosta BV, którzy posiadają ponad 28 proc. akcji spółki. W niejasnych okolicznościach wprowadzono wtedy na polski rynek markę Artisti Italiani.

Po WZA 24 stycznia tego roku holenderscy akcjonariusze utracili wpływ na bieżące zarządzanie spółką.

Najwięcej akcji krakowskiej spółki ma grupa PZU, która poprzez PZU SA i PZU Życie SA kontroluje ponad 16,6 proc. akcji, a prawie 10 proc. akcji mają trzy NFI, powiązane z PZU. Niecałe 10 proc. należy do BRE Banku, a 7,5 proc. do łódzkiej firmy handlowej Stopmar.

Po czterech kwartałach 2002 roku skonsolidowana strata netto Vistuli wyniosła 62 mln zł wobec 974 tys. zł zysku netto w 2001 roku.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)