Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W ciągu najbliższych 6 miesięcy może zadebiutować 27 spółek

0
Podziel się:

Do końca sierpnia 2005 roku na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) zadebiutują prawdopodobnie akcje 27 spółek, w tym dwóch z większościowym udziałem Skarbu Państwa. W 2004 roku na krajowym parkiecie zadebiutowały akcje 36 emitentów./ ISB /

Do końca sierpnia 2005 roku na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW)
zadebiutują prawdopodobnie akcje 27 spółek, w tym dwóch z większościowym udziałem Skarbu Państwa. W 2004 roku na krajowym parkiecie zadebiutowały akcje 36 emitentów.

Z danych Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG), uzyskanych przez agencję ISB, wynika, że na dzień 3 marca złożonych zostało 16 prospektów emisyjnych i dwa zawiadomienia o emisji. 12 prospektów dotyczy nowych spółek, w tym dwóch z udziałem Skarbu Państwa i jednej spółki zagranicznej.

SPÓŁKI BLISKO DEBIUTU

Do tej pory na GPW zadebiutowało 10 spółek: Atlanta Poland, Comp, Zelmer, Graal, Ciech, Eurocash, Zetkama, Ząbkowice ERG, Polmos Lublin, Śrubex. Dynamika, z jaką pojawiają się nowe spółki na GPW w tym roku, jest więc imponująca.

Koniunktura na giełdzie, pomijając chwilowe wahania wywołane głównie politycznymi sporami, wciąż jest korzystna. Należy więc oczekiwać, że ofert, jak i zapowiedzi zarządów spółek o planowanym wejściu na GPW, będzie przybywać.

Emitenci, którzy mogą zadebiutować do sierpnia 2005 roku, to: Bioton (w poniedziałek kończą się zapisy), Złomrex (zakończy zapisy na akcje 21 marca), American Restaurants (w lutym dopuszczona do obrotu), Lena Lighting, Polish Energy Partners (rozpoczęcie oferty zaplanowano na kwiecień), Żabka, Opoczno. Maks Sport, IDM SA, Anica Systems, Belvedere (może wejść na GPW na podstawie jednolitego paszportu, bo notowany jest na giełdzie w Paryżu), Podravka (również może wykorzystać jednolity paszport), Cash Flow, Profi (ważność prospektu mija w maju, zarząd jeszcze się zastanawia nad ewentualnym rozpoczęciem oferty), TravelPlanet.

JESIENNY ŚCISK

Jeżeli przynajmniej połowa spółek, która w ciągu ostatniego pół roku zapowiadała wejście na GPW, zrealizuje swoje plany, to jesienią zrobi się bardzo tłoczno na krajowym rynku kapitałowym.

Wejście na giełdę w tym roku zapowiadały takie spółki, jak: CEDC (dopiero rozpoczął pracę nad prospektem), Action, Kross, NTT System, Barlinek, Ambra, Polmeat, Gino Rossi, Mars, Teta, Nova Trading, Solaris, Interferia, Unima 2000, Polskie Towarzystwo Ubezpieczeń, Hurtap.

Trudno jest ocenić na obecnym etapie, którym z tych spółek uda się szybko przejść przez sito KPWiG i zadebiutować na GPW do sierpnia 2005 roku. Z drugiej strony, nie wiadomo, ile jeszcze spółek zagranicznych notowanych na innych giełdach zadebiutuje w Warszawie na podstawie jednolitego paszportu. W tym wypadku cała procedura nie jest tak czasochłonna, jak w przypadku debiutantów.

MNIEJ SPÓŁEK SKARBU PAŃSTWA NIŻ PLANOWANO NA GPW PRZED KOŃCEM WAKACJI

Choć w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, do końca sierpnia, na giełdę miało trafić 4-5 spółek z większościowym udziałem Skarbu Państwa (SP), najbardziej prawdopodobny jest debiut zaledwie dwóch firm – Polmosu Białystok i Zakładów Azotowych Puławy.

Do „opóźnionego” PZU, które w związku z zawirowaniami dotyczącymi tej prywatyzacji, znajdzie się na parkiecie dopiero pod koniec roku (jeżeli będzie w ogóle sprzedawane), dołączy prawdopodobnie grupa energetyczna Enea i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG). Pierwotnie te trzy spółki miały znaleźć się na GPW w pierwszej połowie roku.

NAJBLIŻSZE DEBIUTY „PAŃSTWOWYCH” TO POLMOS BIAŁYSTOK I ZA PUŁAWY

Spółką z udziałem SP, która ma trafić najszybciej na GPW, będzie Polmos Białystok. Jego debiut jest przewidywany na przełom kwietnia i maja 2005 roku.

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) zaoferuje na sprzedaż inwestorom giełdowym, prawdopodobnie w drugiej połowie kwietnia, 20-42% akcji największego Polmosu, a pozostałe walory z wyłączeniem akcji pracowniczych zostaną sprzedane w drodze rokowań inwestorowi strategicznemu.

MSP dopuściło pod koniec lutego czterech inwestorów do due diligence Polmosu Białystok w ramach prywatyzacji poprzez rokowania. Na liście znalazł się Polmos Lublin, Bols, Sobieski Dystrybucja oraz Central European Distribution Corporation (CEDC).

Prospekt Polmosu został już złożony w KPWiG, a jego uzupełnienie zaudytowanymi wynikami firmy za cały 2004 rok jest przewidywane w marcu. Dopuszczenie do obrotu publicznego planowane jest natomiast najwcześniej w połowie marca.

Do przeprowadzenia oferty publicznej jeszcze w maju i debiutu na GPW w czerwcu szykują się Zakłady Azotowe Puławy. Prospekt emisyjny ma być gotowy do końca marca. Ostateczna wersja prospektu trafi zaś do KPWiG najdalej na początku maja.

Spółka zamierza oferować akcje z podwyższenia kapitału. Wciąż nie wiadomo, czy jednocześnie będzie sprzedawany pakiet walorów Puław należący do Skarbu Państwa.

DEBIUT ENEI I PGNIG PRZESUWA SIĘ NA JESIEŃ

Na jesień przesuną się natomiast debiuty PGNiG i Enei. Choć spółki mogą być przygotowane do wejścia na giełdę jeszcze do końca czerwca, okres wyborczy nie będzie sprzyjał uplasowaniu ich walorów na rynku kapitałowym. Ponadto kumulacja tych dwóch ofert w jednym terminie mogłaby spowodować niższe ceny proponowane przez inwestorów.

Dodatkowo, w PGNiG nie jest zakończona kwestia wydzielenia operatora systemu przesyłu gazu, co miało nastąpić przed sprzedażą akcji spółki na giełdzie. Z kolei w przypadku Enei, MSP jeszcze nie zakończyło analiz, czy nie wprowadzić do tej spółki inwestora branżowego.

Harmonogram dla PGNiG przewiduje, że prospekt emisyjny, który ma być przygotowany do połowy marca, znajdzie się w KPWiG do końca tego miesiąca. Przedtem NWZ spółki zatwierdzi w drodze uchwały podwyższenie jej kapitału w drodze emisji nowych akcji o wartości do 1,5 mld zł.

Program prywatyzacji PGNiG zakłada, że w ciągu sześciu miesięcy od daty debiutu spółki, SP sprzeda mniejszościowy pakiet akcji. Po tej transakcji i udostępnieniu akcji pracowniczych w gestii państwa pozostanie co najmniej 51% kapitału PGNiG.

Z kolei prospekt emisyjny Enei w pierwszej wersji ma być złożony marcu, zaś jego uzupełnienie wynikami po audycie na koniec 2004 roku trafi do KPWiG tuż przed jego publikacją.

EWENTUALNY DEBIUT PZU DOPIERO POD KONIEC ROKU

MSP jeszcze niedawno chciało przeprowadzić ofertę publiczną akcji PZU do końca półrocza, jednak jej uruchomienie jest uwarunkowane zakończeniem w Sejmie debaty dotyczącej tej prywatyzacji i zgody parlamentu na ofertę. Do jej przeprowadzenia niezbędna jest ugoda z inwestorem strategicznym ubezpieczyciela holenderskim Eureko. Jeśli nie uda się jej uzyskać, oferta będzie obarczona wysokim ryzykiem inwestycyjnym.

Na giełdę, według planów MSP, ma trafić 20% PZU, a SP zachowa 25% akcji spółki.

Jeśli dojdzie do debiutu PZU, nastąpi to raczej dopiero pod koniec roku.

MSP PLANUJE KOLEJNE OFERTY PO WAKACJACH

Na powakacyjne miesiące 2005 roku są przygotowane kolejne oferty publiczne spółek SP.

Plan zakłada, że do debiutów giełdowych będą gotowe m.in. takie spółki, jak Elektrownia Kozienice, Ruch, Giełda Papierów Wartościowych, a także Grupa Lotos, sprzedawana przez zależną od państwa Naftę Polską.

Pod koniec 2005 roku nie jest także wykluczona oferta publiczna Zakładów Chemicznych Police oraz Fabryki Sklejki z Pisza.

DO KOŃCA CZERWCA KPWIG PLANUJE 7 POSIEDZEŃ

Do końca czerwca 2005 roku KPWiG planuje zwołanie posiedzeń w następujących terminach:

- 8 marca, - 29 marca, - 12 kwietnia, - 28 kwietnia, - 17 maja, - 14 czerwca, - 30 czerwca.

Nowy harmonogram, uwzględniający miesiące letnie, ma zostać opublikowany przez komisję w drugim kwartale.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)