Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W II kwartale istotnie wzrosła liczba ofert pierwotnych w Europie

0
Podziel się:

W drugim kwartale na najważniejszych giełdach europejskich zadebiutowało 169 spółek, podczas gdy kwartał wcześniej zaledwie 98. Pod względem liczby ofert pierwotnych na pierwszym miejscu znalazł się Londyn. Warszawska giełda była czwarta.

PricewaterhouseCoopers (PwC) poinformował w raporcie, że łączna wartość IPO na rynku europejskim w okresie kwiecień-czerwiec wyniosła 10,78 mld euro, podczas gdy w pierwszych trzech miesiącach tego roku było to 6,14 mld euro.

"Pod względem liczby IPO na czele ponownie znalazł się Londyn. Debiuty na rynku podstawowym oraz na AIM stanowiły 63 proc. całkowitej liczby ofert w Europie. Wartościowo odnotowano wzrost do 5.199 mln euro z 2.254 mln euro w I kwartale 2005 roku" - podał PwC w raporcie.

W Londynie zadebiutowało 107 firm. Drugim rynkiem pod względem liczby ofert pierwotnych, był Euronext, gdzie przeprowadzono 17 IPO, trzecim Oslo z 14 IPO, a czwartym - giełda warszawska, gdzie miało miejsce 9 debiutów.

Pod względem wartości ofert drugi był również Euronext (1,5 mld euro), a trzecia - Borsa Italiana (1,1 mld euro).

Dla porównania wartość ofert przeprowadzonych w drugim kwartale w Warszawie wyniosła 522 mln euro, co dało krajowemu rynkowi w tej kategorii szóste miejsce.

Cytowany w raporcie Tomasz Konieczny, specjalista ds rynków kapitałowych w PwC w Polsce, ocenia, że - wbrew wcześniejszym prognozom - nie maleje liczba spółek zainteresowanych przeprowadzeniem ofert pierwotnych.

"Od 1 lipca obowiązują nowe regulacje dotyczące prospektu emisyjnego, jednak brakuje przepisów krajowych wdrażających Dyrektywę o Prospekcie. Wynikająca stąd niepewność spowodowała, iż większość spółek planujących IPO opublikowało prospekty przed końcem kwartału, co pozwoli im przeprowadzić oferty według dotychczasowych przepisów" - poinformował Konieczny.

Jego zdaniem w trzecim kwartale można oczekiwać ofert kilkunastu spółek dopuszczonych do publicznego obrotu przed 1 lipca, a ofert przeprowadzanych zgodnie z nowymi przepisami można spodziewać się dopiero w ostatnim kwartale tego roku.

Według danych PricewaterhouseCoopers, zebranych na podstawie informacji prasowych opublikowanych w ciągu ostatnich trzech miesięcy, ponad 40 spółek lub ich właścicieli ogłosiło lub podtrzymało chęć zadebiutowania na giełdzie w Warszawie jeszcze w 2005 roku.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)