Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wyborowa Pernod Ricard chce rosnąć szybciej niż rynek i rozwijać eksport

0
Podziel się:
Wyborowa Pernod Ricard chce rosnąć szybciej niż rynek i rozwijać eksport

Warszawa, 06.09.2017 (ISBnews) - Wyborowa Pernod Ricard spodziewa się jednocyfrowego wzrostu rynku wódek. Celuje w wyższą niż rynkowa dynamikę w kraju oraz istotny wzrost sprzedaży eksportowej w nowym roku finansowym grupy, poinformował ISBnews prezes Eric Benoist.

"Stabilizacja prawno-podatkowa w branży alkoholowej w Polsce spowodowała ożywienie rynku. Mamy do czynienia z jednocyfrową dynamiką wzrostu rynku wódki i dalszy dynamiczny rozwój innych segmentów, takich jak whisky, wina. W segmencie wódek Wyborowa Pernod Ricard zanotowała wzrost równy wzrostowi rynku. Rozwija się również bardzo dynamicznie w pozostałych kategoriach. Chcemy utrzymać te wyniki, zwłaszcza, że aktualne trendy sprzyjają naszej strategii premiumizacji portfolio i jego rozwoju poprzez oferowanie konsumentom wysokiej jakości alkoholi" - powiedział ISBnews Benoist.

Jednocześnie zaznaczył, że nadal uważa polski rynek za wrażliwy cenowo, nie tylko w kategorii wódek, ale także głównych marek whisky.

"Marka Wyborowa rośnie, zwiększamy udziały produktami premium i top premium, takimi jak Ostoya i Absolut. Z marką Ballantines jesteśmy liderem na rynku w kategorii whisky" - wskazał prezes.

Dodał, że zauważalny jest rozwój kolejnych kategorii alkoholi, takich jak rum, gin czy aperitif. Jest to zgodne z oceną polskich konsumentów jako tych lubiących odkrywać i testować nowe smaki.

"W kategoriach tradycyjnie mniej popularnych zaczęło się wyraźnie dziać coś ciekawego. Dla sprzedaży rumu, a szczególnie ginu, minione lato było bardzo obiecujące i liczymy, że ten trend się utrzyma" - stwierdził Benoist.

W kwestii strategii Wyborowa Pernod Ricard, prezes wskazał, że kontynuowana będzie dotychczasowa strategia premiumizacji portfolio i jego innowacyjnej rozbudowy. "Sprzyjają nam perspektywy ekonomiczne w Polsce. Gospodarka jest bardzo silna i jednocześnie rośnie siła nabywcza konsumentów. To oznacza rosnący potencjał alkoholi jakościowych, w które inwestujemy" - wskazał szef firmy.

W ramach premiumizacji marek i innowacji, firma wprowadza właśnie na rynek wódkę o nazwie Wyborowa od Mistrza, a prezes zapowiada kolejne nowe smakowe odmiany marki. W rosnącej dwucyfrowo kategorii whisky firma nadal stawia na markę Chivas Regal i jejwarianty. W ramach trendu kraftowego pojawił się Jameson Caskmates, whisky które dojrzewa w beczkach po piwie typu stout. Odpowiedzią na trendy popytowe w tej kategorii jest również rozwój portfolio whisky single-malt z m.in. 12-letnim The Glenlivet, który powraca na Polski rynek.

"Te działania mają na celu realizację naszych zobowiązań wobec konsumentów. Chcemy dostarczyć im nowych doświadczeń, a także oferować coraz lepszej jakości produkty. Wprawdzie trendy dodatkowo sprzyjają marży, ale cena nie jest i nie będzie tu decydującym czynnikiem" - zaznaczył prezes.

Dwucyfrowy wzrost w kategorii win oraz wciąż rozwijająca się zmiana przyzwyczajeń konsumpcyjnych sprawia, że prezes Benoist patrzy na ten segment "bardziej optymistycznie niż jeszcze 2 lata temu". W tej kategorii koncern skupia się na działaniach w obrębie marek Jacobs Creek i Campo Viejo.

W kwestii eksportu, Benoist ocenił, że rozwija się on dobrze i widać pozytywny trend szczególnie w Ameryce Południowej, w takich krajach, jak Brazylia, Chile, czy Meksyk. Rynki Ameryki Północnej ocenił jako bardzo konkurencyjne. Z kolei w Europie jako bardzo dojrzałym rynku kluczowe są działania edukacyjne co do istoty pochodzenia wódki jako produktu tradycyjnie polskiego. Rynki azjatyckie wskazał jako duży potencjał ze względu na populację. Wejście na nie ocenił jednak jako fazę początkową.

"Szacunkowo 1/3 naszego wolumenu to eksport z wyraźnie szybszymi tempem wzrostu od rynku lokalnego" - dodał Benoist.

Wyborowa Pernod Ricard w ostatnich latach przeprowadziła znaczące inwestycje w swoich zakładach produkcyjnych w Zielonej Górze i Poznaniu.

"Modernizacja zakładu rektyfikacji w Poznaniu została zakończona przed latem. Inwestycja pozwala na osiągnięcie wyższej jakości alkoholu przy niższym zużyciu energii. W tym roku poziom wydatków inwestycyjnych nie będzie aż tak wysoki, jak w latach poprzednich, jednak Wyborowa Pernod Ricard skoncentruje się mocno na poprawie swojej efektywności operacyjnej i ochronie środowiska. Jeśli chodzi o Muzeum Polskiej Wódki, to otworzy się ono na wiosnę 2018 roku " - podsumował prezes.

Pernod Ricard Polska to spółka dystrybucyjna zajmująca się marketingiem oraz sprzedażą wszystkich marek grupy, które obecne są w Polsce. W ofercie znajdują się alkohole mocne oraz wina i szampany.

Sebastian Gawłowski

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)