Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wyceny polskich banków uwzględniają poprawę wyników

0
Podziel się:

Analitycy z BDM PKO BP spodziewają się, że rekomendowana przez nich grupa banków osiągnie w przyszłym roku 70 proc. wzrostu zysku, a obecne wyceny polskich banków odzwierciedlają oczekiwaną poprawę wyników finansowych.

Analitycy z BDM PKO BP spodziewają się, że rekomendowana przez nich grupa banków osiągnie w przyszłym roku 70 proc. wzrostu zysku, a obecne wyceny polskich banków odzwierciedlają oczekiwaną poprawę wyników finansowych.

W grupie rekomendowanych przez BDM PKO BP banków znalazły się Bank Handlowy, BPH PBK, BRE, BZ WBK, ING BSK, Kredyt Bank, Millennium oraz Pekao SA.

"Naszym zdaniem obecne wyceny polskich banków odzwierciedlają oczekiwaną poprawę wyników finansowych. W przyszłym roku spodziewamy się, że grupa banków, które rekomendujemy osiągnie 70 proc. wzrost zysku, zaś w roku 2005 wskaźnik ten wyniesie 18 proc." - napisali analitycy BDM PKO BP w raporcie z 16 października.

W swoich prognozach założyli oni dynamiczny wzrost akcji kredytowej w najbliższych latach. Uwzględnili również poprawę jakości portfela kredytowego wynikającą z oczekiwanej poprawy sytuacji finansowej kredytobiorców oraz ewentualnych zmian w zasadach klasyfikacji kredytów zagrożonych, która pozwoli bankom na rozwiązanie znacznej części rezerw.

"Ponadto stosując do wyceny model dywidendowy założyliśmy długoterminową stopę wzrostu na poziomie 5 proc." - napisali analitycy.

"Mimo tych optymistycznych założeń uzyskane przez nas wyceny są zbliżone do obecnych kursów, a w przypadku niektórych banków (Bank Handlowy, Millennium, BRE) znacznie niższe" - dodali.

W ich ocenie, ożywienie gospodarcze nie przełożyło się jeszcze na wyraźną poprawę koniunktury w sektorze bankowym. Widać to szczególnie w przypadku wzrostu akcji kredytowej, gdzie po spadku w 2001 roku, dynamika wzrostu kredytów ustabilizowała się w ostatnich kwartałach na poziomie 5 proc.

"Ożywienie akcji kredytowej w najbliższych miesiącach jest kluczową kwestią dla poprawy wyników sektora bankowego w dłuższym okresie. Wzrost wolumenu kredytów zrekompensowałby bankom spadek marży, co w rezultacie przełożyłoby się na poprawę ich wyników" - napisano w raporcie.

Analitycy napisali, że nadal spadają oszczędności w bankach. Na koniec września spadek wartości depozytów w sektorze bankowym wyniósł 5,3 proc. rok do roku.

Ich zdaniem, pozytywne tendencje następują w jakości portfela kredytowego. Od drugiego bowiem kwartału 2002 roku udział kredytów zagrożonych w kredytach brutto ustabilizował się w przedziale 21- 22 proc.

"Pozwoliło to bankom na zmniejszenie odpisów na rezerwy na należności zagrożone. W rezultacie saldo tworzonych i rozwiązywanych rezerw ulega w ostatnich kwartałach systematycznemu zmniejszeniu" - napisali analitycy.

W ich ocenie, jest to obecnie główny czynnik poprawy wyników sektora bankowego w tym roku.

Według danych GUS na koniec I półrocza 2003 zysk brutto banków komercyjnych wzrósł o 2,6 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

"Spodziewamy się, że podobnie jak w I połowie bieżącego roku również w najbliższych miesiącach głównym czynnikiem poprawy wyników finansowych banków będą niższe rezerwy na portfel kredytowy" - napisali analitycy.

Poniżej rekomendacje BDM PKO BP oraz kurs docelowy poszczególnych banków z raportu z 16 października:

bank rekomendacja kurs docelowy kurs z 21.10 z godziny 15.00
BPH PBK neutralnie 333,00 339,00
BRE sprzedaj 85,00 94,00
BZ WBK neutralnie 78,00 78,00
Handlowy sprzedaj 56,00 64,00
ING BSK neutralnie 320,00 321,00
Kredyt Bank neutralnie 11,00 10,55
Millennium sprzedaj 2,55 2,66
Pekao neutralnie 112,00 120,00
banki
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)