Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

ZA Puławy szacują inwestycje na 1,2-1,8 mld USD

0
Podziel się:

Zakłady Azotowe Puławy, które w czwartek odebrały od firmy Bechtel studium wykonalności projektu zgazowania węgla, szacują że nakłady inwestycyjne na to przedsięwzięcie wyniosą od 1,2 do 1,8 mld USD.

ZA Puławy szacują inwestycje na 1,2-1,8 mld USD
(EPA/PAP)

Zakłady Azotowe Puławy, które w czwartek odebrały od firmy Bechtel studium wykonalności projektu zgazowania węgla, szacują że nakłady inwestycyjne na to przedsięwzięcie wyniosą od 1,2 do 1,8 mld USD.

_ W zależności od opcji, nakłady mieszczą się w przedziale 1,2-1,8 mld USD _ - powiedziała na konferencji w czwartek przygotowująca projekt Maria Skorupka, prezes firmy Prozap, należącej do grupy kapitałowej ZA Puławy. Według niej, wstępny harmonogram przewiduje budowę instalacji od połowy 2010 roku do połowy 2013 roku.

_ Obecnie wybieramy doradcę finansowego i prawnego dla tego projektu. W ciągu 2-3 tygodni doradcy powinni być wybrani _ - powiedział w czwartek dziennikarzom Paweł Jarczewski prezes spółki, podkreślając, że wnioski wynikające ze studium wykonalności są optymistyczne. Jarczewski dodał, że projekt ma realizować spółka celowa z ZA Puławy jako głównym udziałowcem, przynajmniej 50%, i nieokreślonym jeszcze udziałem Kopalni Bogdanka dostarczającej węgiel do instalacji, a także ewentualnie z innymi udziałowcami.

_ Jeszcze w tym roku chcemy dopiąć finansowanie _ - zadeklarował prezes. Jarczewski poinformował też, że jeśli w 2013-14 z instalacji popłynie gaz syntezowy, który będzie wykorzystywany do produkcji amoniaku, ZA Puławy będą mogły zredukować o połowę do 450 z 900 mln m sześć. rocznie zużywany obecnie gaz ziemny dostarczany przez PGNiG. _ Najpierw zużycie gazu ziemnego może spaść, ale potem istnieje możliwość przywrócenia obecnego poziomu _ - powiedział Jarczewski zaznaczając, że stanie się tak jeśli ZA Puławy uruchomią kolejną instalację produkcyjną.

W czwartek prezes Puław poinformował, że dodatkowo, oprócz instalacji zgazowywania węgla w Puławach jest planowana budowa dwóch bloków energetycznych - po 800 MW każdy. Spółka podpisała już list intencyjny w tej sprawie ze szwedzkim koncernem Vattenfall.

Firmy zawarły w grudniu porozumienie dotyczące wybudowania konwencjonalnej elektrowni, której docelowym beneficjentem oraz inwestorem będzie spółka Melamina III. Na mocy porozumienia z Vattenfall planowane jest, iż stanie się on wspólnikiem tej spółki nabywając lub obejmując w niej 50% udziałów. Strony porozumienia dopuszczają również udział w planowanym przedsięwzięciu innych podmiotów m.in. Lubelskiego Węgla Bogdanka.

Projekt zgazowania węgla ma umożliwić realizację dywersyfikacji surowcowej opartej na wykorzystaniu krajowych zasobów węgla. Dostawcą węgla i partnerem w projekcie jest Lubelski Węgiel Bogdanka. Obie firmy - Bogdanka i Puławy - podpisały umowę o współpracy strategicznej w zakresie realizacji wspólnych przedsięwzięć opartych na węglu kamiennym.

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)