Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Robert Kędzierski
|

Wybory mogą wywołać poruszenie na giełdzie. Roi się na niej od państwowych gigantów

26
Podziel się:

Wynik wyborów parlamentarnych może wywołać reakcję giełdy. Dlaczego tak istotny jest czynnik polityczny? WIG20 zawiera osiem spółek z dominującym udziałem Skarbu Państwa. Cztery - Orlen, PKO BP, PZU i Pekao - stanowią aż 47 proc. całego indeksu.

Wybory mogą wywołać poruszenie na giełdzie. Roi się na niej od państwowych gigantów
Premier Mateusz Morawiecki na giełdzie (zdjęcie archiwalne) (Licencjodawca, KPRM)

W niedzielę odbędą się wybory parlamentarne, które mogą przynieść zarówno kontynuację obecnych, jak i przejęcie władzy przez opozycję. Bez względu na to, który scenariusz się ziści, wybory mogą wpłynąć na Giełdę Papierów Wartościowych - pisze w swojej analizie WNP.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Bilion zł. Taki jest rachunek za obietnice wyborcze. "Niech powiedzą, że VAT trzeba podnieść do 30 proc."

Wybory wpłyną na giełdę. Trzy scenariusze

Eksperci, z którymi rozmawiał portal, wskazują trzy najbardziej prawdopodobne scenariusze powyborcze. Pierwszy to wygrana obecnej partii rządzącej, drugi to zwycięstwo opozycji i zmiana władzy, a trzeci to sytuacja, w której pięć ugrupowań nie będzie w stanie utworzyć rządu. Ten ostatni scenariusz, który zwiększa ryzyko kolejnych wyborów na wiosnę 2024 roku, byłby najgorszy dla rynku finansowego, który nie lubi niepewności. Potwierdzają to eksperci od rynku finansowego z którymi rozmawialiśmy.

Dlaczego polityka będzie miała tak wielkie znaczenie dla losu giełdy? Warto zwrócić uwagę na spółki Skarbu Państwa notowane w indeksie WIG20. Ośmiu największych graczy w tym indeksie jest kontrolowanych przez państwo. Cztery spółki - Orlen, PKO BP, PZU i Pekao - to 47 proc. wartości indeksu.

Przetasowania w spółkach mogą wywołać niepewność

Wahania ich notowań mają duży wpływ na kierunek zmian indeksu - zauważa WNP. Zarządy "państwowych" spółek są często powoływane ze względów politycznych.

Zmiana władzy w Polsce mogłaby spowodować znaczące przetasowania na najwyższych stanowiskach w państwowych spółkach. Z jednej strony, mogłoby to zmienić nastawienie niektórych inwestorów, którzy unikają tych spółek ze względu na ich polityczne zaangażowanie. Z drugiej strony, mogłoby to prowadzić do krótkoterminowej destabilizacji i wzrostu niepewności, czego rynki finansowe nie lubią.

Sektor energetyczny wrażliwy na politykę

Okres powyborczy, niezależnie od wyników wyborów, może wiązać się z większą zmiennością na akcjach największych państwowych spółek w Polsce. Kierunek tych zmian jest jednak równie trudny do przewidzenia, jak sam wynik wyborów.

Istotny jest też sektor energetyczny. Nie jest pewne, czy ostatecznie powstanie NarodowaAgencjaBezpieczeństwa Energetycznego (NABE). Zadaniem NABE byłoby zakupienie aktywów węglowych od spółek energetycznych w celu umożliwienia im transformacji w kierunku niskoemisyjnych źródeł energii. Tyle, że dla opozycji oznacza to ryzyko wprowadzenia monopolu państwowego w energetyce węglowej. I budzi obawy.

Banki mogą dotknąć zawirowania

Sektor bankowy również może być dotknięty zawirowaniami. Perspektywy są dla niego obiecujące, ale problemem może okazać się brak jednoznacznego. Powyborczy pat może wpłynąć na notowania banków i spowodować ucieczkę kapitału zagranicznego z polskiego rynku.

Zmiana władzy może również wpływać na działania Rady Polityki Pieniężnej (RPP). RPP skupia się na ożywieniu gospodarczym i obniża stopy procentowe. Nie jest pewne, czy RPP będzie kontynuować taką politykę w przypadku zmiany władzy.

Wpływ na giełdę może mieć też Krajowy Plan Odbudowy. Środki, które jak do tej pory pozostają zablokowane, mogłyby pobudzić polską gospodarkę. I aktywność inwestorów. Nie ma jednak pewności, że Komisja Europejska odblokuje fundusze dla Polski i kiedy to nastąpi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
giełda
wybory
pieniądze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(26)
W dokumentach...
8 miesięcy temu
Udowodniony związek komunistów , arbuzów Gazpawlaków , Tuska oraz Moczulski dzisiejsza konfederacja trwa id obalenia rządu Premiera Olszewskiego w 1991 roku .
Tata
8 miesięcy temu
Czy na nagraniach Banaś ustawia wybory czy Najwyższa Izba Kontroli ma być a polityczna Czy profesor chmaj prawnik to ten od wolnych sądów od konstytucji czy tak można ustawiać pytać o prezenty na październik czy z takimi ludźmi wolnościowcy z Konfederacji się ustawiają Czy to ma być taki wolny rynek w siedzibie nick Ktoś krzyknął konstytucja i wszyscy parsknęli śmiechem Ktoś krzyknął Najwyższa Izba Kontroli A ktoś z sali krzyknął Ale kogo będziemy sprawdzać siebie No i obudziłem się śniło mi się a teraz czy to była jawa czy sen kilkadziesiąt milionów z naszych podatków na najwyższą izbę kontroli A to się okazuje że ustawiają wybory i koalicję Ja pitolę
Głosuję na Pr...
8 miesięcy temu
Młodzi Polacy są bardzo optymistyczni , nie zdawali sobie sprawy z faktu że rządy platformy arbuzów i lewicy , chciały oddać terytorium Polski na wschód od Wisły w ręce Putina .
Tata
8 miesięcy temu
Kto dzisiaj słyszał taśmy banana To nie była rozmowa szefów mafii Jakby ktoś nie wiedział chodź to przypominało
rząd Polski g...
8 miesięcy temu
Do całej połowy Wschodniej Polski do kilkunastu milionów Polaków , w czasie wyborów pamiętajcie : każdego metra terytorium Naszej Ojczyzny Polski , nie oddamy ruskim !
...
Następna strona