Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Agata Kalińska
Agata Kalińska
|
aktualizacja

30-krotność ZUS. PiS wycofuje projekt ustawy

348
Podziel się:

PiS wycofał z prac Sejmu swój projekt znoszący limit 30-krotności składek na ZUS - wynika z oświadczenia dostępnego na stronie Sejmu. Projekt budzi duże kontrowersje nawet wśród polityków Zjednoczonej Prawicy.

Poseł Marcin Horała wycofał projekt likwidujący 30-krotność ZUS z prac sejmowych
Poseł Marcin Horała wycofał projekt likwidujący 30-krotność ZUS z prac sejmowych (PAP)

"Uprzejmie informuję Panią Marszałek, iż występując jako reprezentant wnioskodawców w pracach nad poselskim projektem ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych ustaw (druk nr 14) wycofuję przedmiotowy projekt ustawy" - czytamy w oświadczeniu podpisanym przez posła PiS Marcina Horałę. Sejm miał debatować nad projektem we wtorek wieczorem.

- Na ten moment projekt jest wycofany (...). Chodziło o to, że nie ma zgody na rozwiązanie, to rozwiązania nie ma - przyznał w rozmowie z dziennikarzami Marcin Horała, który został wyznaczony na reprezentanta posłów wnioskodawców.

Zobacz także: Expose Morawieckiego. "Słowem nie wspomniał o spowolnieniu, mami nas"

Polityk równocześnie przyznał, że "nie dostrzega możliwości" na zebranie większości dla projektu i otwarcie potwierdził, że kampanijne zapowiedzi o budżecie bez deficytu są nieaktualne. - Jakiś bardzo niewielki, ale jednak ten deficyt będzie, bo wpływy ze zniesienia limitu były przewidziane - dodał.

Projekt poleżał w Sejmie raptem sześć dni.

Zniesienie limitu 30-krotności ZUS miało dać rządowi wpływy niezbędne do dopięcia budżetu na przyszły rok. Jednak pomysł nie spodobał się nawet zasiadającym w rządzie politykom. Jarosław Gowin, lider "Porozumienia" współtworzącego rząd Zjednoczonej Prawicy, zapowiedział wprost, że projektu nie poprze. Sceptyczny był także prezydent Andrzej Duda.

Mimo to, PiS złożył projekt w Sejmie. Posłowie jednak tak się spieszyli, że musieli go równie szybko poprawiać. Na poważne braki w dokumencie zwróciło im uwagę Biuro Analiz Sejmowych.

Dlaczego projekt jest kontrowersyjny? Z dwóch głównych powodów. Po pierwsze, w bliskiej perspektywie zapewniłby większe wpływy do państwowej kasy, ponieważ najlepiej zarabiający odprowadzaliby wyższe składki emerytalne. Jednak za kilka-kilkanaście lat, kiedy ci właśnie płatnicy przeszliby na emeryturę, to otrzymywaliby wyższe świadczenia, a tego z kolei ZUS mógłby nie wytrzymać.

Drugi aspekt, na który zwracał uwagę Jarosław Gowin, to zwiększenie obciążeń dla najlepiej zarabiających, którzy w większości są dobrze opłacanymi specjalistami, potrzebnymi dla budowania innowacyjnej gospodarki opartej na wiedzy i kreatywności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(348)
Tola
5 lata temu
Nie da się robić ustaw na kolanie skończyło się BRAWO
Lewica ocenił...
5 lata temu
przestraszył się - jak Kaczyński, który zwiał z sali sejmowej, kiedy Schetyna wszedł na mównicę
aj
5 lata temu
i jak horała? wyszedłeś na wała
Koniec państw...
5 lata temu
Mysioa Utopia gugl
Dojna
5 lata temu
Horala po raz kolejny pokazał,że jest zbędny,bezużyteczny.Niby głosuje jak herszt każe ale pomysły ma takie,jak z mafia Vatowska...szukał nie tam gdzie trzeba.Podpowiem panu panie Horala...najciemniej pod latarnia,więc szukaj miliardów w pi$$sie
...
Następna strona