Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Alarmujące dane z Niemiec. Co trzy dni na budowie ginie pracownik

95
Podziel się:

74 pracowników budowlanych zostało śmiertelnie rannych w 2022 roku. Związkowcy alarmują i skarżą się na braki w bezpieczeństwie pracy - informuje Deutsche Welle, dodając, że łącznie odnotowano 99 380 wypadków w budownictwie.

Alarmujące dane z Niemiec. Co trzy dni na budowie ginie pracownik
Według niemieckiego związku do większości wypadków dochodzi w małych i średnich firmach budowlanych (Adobe Stock, pkulik)

W ubiegłym roku w całych Niemczech co trzy i pół dnia roboczego podczas pracy ginął w wypadku pracownik budowlany. Zdaniem Przemysłowego Związku Zawodowego Budownictwo-Rolnictwo-Środowisko (IG BAU), liczba wypadków przy pracy na placu budowy w Niemczech jest "alarmująca" - czytamy w Deutsche Welle.

Najwięcej wypadków w małych firmach

- Te liczby są przerażające - skomentował dla serwisu lider związku Robert Feiger.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: 07.04 Program Money.pl | Unijne fundusze. Ruszają pierwsze nabory

Związkowiec w rozmowie z Deutsche Welle podkreśla, że te liczby i tak nie oddają całej sytuacji, bo wiele wypadków przy pracy nie jest zgłaszanych. Związkowiec dodaje też, że tam, gdzie pracują pracownicy zagraniczni, wypadki mają być "często bagatelizowane lub tuszowane".

Według niemieckiego związku najczęstszą przyczyną wypadków śmiertelnych na budowach, w roku ubiegłym, był upadek z dachu lub rusztowania. Kolejne przyczyny, to m.in. zranienie pracowników przez maszyny budowlane, czy przez spadające elementy konstrukcyjne.

Praca na budowie nie może być dla zatrudnionych zajęciem wysokiego ryzyka - przekonuje dla DW, Robert Feiger.

Według związkowych danych do większości wypadków dochodzi w małych i średnich firmach budowlanych.

Polska też ma problem. Brakuje rąk do pracy

Budowlance coraz bardziej doskwiera brak rąk do pracy. Ukraińcy zostawili po sobie ogromną lukę, którą firmy budowlane starają się zapełnić pracownikami z dalekiej Azji. Problemy się jednak nasilają. Branża ostrzega, że trzeba się szykować na potencjalną katastrofę.

Liczba legalnie zatrudnionych cudzoziemców w polskiej budowlance spadła z blisko 480,8 tys. osób w 2021 r. do 274,5 tys. w 2022 r. - podaje Polski Związek Pracodawców Budownictwa na łamach "Rzeczpospolitej".

Liczba Ukraińców zatrudnionych na polskich budowach spadła w ciągu wojennego roku o dwie trzecie. Wyniosła w 2022 r. 127 tys.

Damian Kaźmierczak, główny ekonomista PZPB, twierdzi, że trudno spodziewać się poprawy: - Musimy już dziś przygotować się na potencjalnie katastrofalny w swoich skutkach niedobór rąk do pracy w polskim budownictwie po 2023 r., kiedy ruszą inwestycje infrastrukturalne i dojdzie do ożywienia w segmencie prywatnym - powiedział.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(95)
roman
rok temu
łącznie w 2022 odnotowano 99 380 wypadków w budownictwie. I porównajcie to teraz do górnictwa. Praca na budowie często jest bardziej niebezpieczna od pracy pod ziemią. Jak również na budowach ginie zdecydowanie więcej ludzi aniżeli tych którzy pracują w branży wydobywczej. W związku z czym na jakiej podstawie te podziemne marudy mają czelność żądać tak wysokich wynagrodzeń za swoją pracę. Niech pójdą na budowę, zobaczą co się dzieje jak robotnik tnie flexem gazobeton. Człowiek przechodząc obok własnej ręki nie widzi, tak jest zapylone.
lenno
rok temu
kapitaliści i prywata to śmierć
Polak
rok temu
W Polsce wiele firm zatrudnia na czarno albo na śmieciowych.
ZK590
rok temu
statystycznie gdzie jest najwięcej wypadków i gdzie jest najlepsza płaca i socjal: na budowie, w kopalni czy w mundurówce?
ZK590
rok temu
a biedni górnicy z racji wypalenia w niebezpiecznej pracy w wieku 45+ są emerytami z emeryturą 5 tys. wzwyż. Do pracy na budowie jest łapanka, do pracy w kopalni bez "pleców" nie ma szans na etat.
...
Następna strona