Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Będą dopłaty dla małych gospodarstw. Prezydent podpisał ustawę

64
Podziel się:

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy dot. dopłat dla małych gospodarstw - podała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Zakłada ona, że gospodarstwa do 5 ha będą mogły starać się o dopłatę w wysokości 225 euro do hektara.

Będą dopłaty dla małych gospodarstw. Prezydent podpisał ustawę
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, która przyznaje ryczałtowe dopłaty dla małych gospodarstw (GETTY, NurPhoto)

Chodzi o nowelę ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027. Jak podała w piątek kancelaria prezydenta, prezydent ustawę podpisał ją w środę.

Według autorów noweli, uchwalone przepisy wychodzą na przeciw oczekiwaniom organizacji rolniczych, gdyż upraszczają przepisy dotyczące dopłat bezpośrednich i rolnictwa ekologicznego. Tym samym zwiększają dostępność tego wsparcia dla rolników.

Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rosja chce podbić Afrykę dla surowców: złota i diamentów. "Putin ma zapędy kolonialne"

Ryczałtowa dopłata. Kto może się starać?

Zmieniona ustawa wprowadza dopłatę ryczałtową, która będzie przysługiwała gospodarstwom od 1 ha do 5 ha. Grupa ta stanowi ok. 51 proc. wszystkich rolników ubiegających się o płatności bezpośrednie. W efekcie wprowadzenia tych przepisów gospodarstwa najmniejsze, a więc w przeważającej większości gospodarstwa rodzinne, otrzymają 225 euro do hektara.

Dopłaty dla małych gospodarstw przysługiwać będą rolnikom, którzy już złożyli wnioski o przyznanie takich płatności na 2023 r. i tylko jeżeli uzyskiwali wsparcie w poprzednim roku (lub są następcami prawnymi takich rolników).

Płatność dla małych gospodarstw ma charakter opcjonalny, a więc skorzystanie z niej jest dobrowolne dla rolników. Rolnik będzie mógł wybrać czy chce realizować ekoschemat, za który może uzyskać większe środki czy wziąć ryczałt. Stosowny wniosek trzeba złożyć do ARiMR do 31 sierpnia 2023 r.

W nowelizacji wprowadza się ponadto zmiany w zakresie ubiegania się o płatności w ramach ekoschematu Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi oraz do płatności ekologicznych. W odniesieniu do ekoschematu rolnictwo węglowe, to zaproponowano rezygnację z wymogu uzyskania minimalnej liczby punktów wymaganej do skorzystania z tego ekoschematu. W zakresie rolnictwa ekologicznego, zmiana przewiduje obniżenie z 0,5 DJP/ha do 0,3 DJP/ha minimalnego poziomu obsady zwierząt, jaki jest wymagany przy ubieganiu się o premię za prowadzenie zrównoważonej produkcji roślinno-zwierzęcej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(64)
wertyQ
9 miesięcy temu
Jak zawsze kłamią. To NIE JEST DODATKOWA DOPLATA TYLKO BIERZESZ KORZYSTNIEJSZĄ. Te 225 Euro to nie dodatkowe Euro tylko zamiast dopłat Więc jak ktoś złożył dopłaty to może się okazać, że podstawowych dopłat dostanie 250 Euro a jak złoży wniosek to dostanie zamiast 250 EURO DOPŁATĘ 225 EURO i 25 Euro starty
znawca
10 miesięcy temu
A dług Polski rośnie i rośnie. Niedługo z rozrzewnieniem będziemy wspominali zadłużenie po epoce Gierka. Nie będzie nas stać nie tylko na ryż ale nawet na miseczkę.
USA
10 miesięcy temu
Fajnie się rozdaje cudze pieniądze
Obywatel
10 miesięcy temu
Panie Prezydencie ważne -rolnicy nie potrzebują dopłat tylko rynku rolnego na wzór krajów Zachodu bo to rynek bez wpływu Polityków a takie regulacje to sama Polityka .Rolnicy tej polityki maja po same uszy -dość,oni chcą godnie żyć ale jak widać za PIS to niemożliwe.
wwwojtas
10 miesięcy temu
nie ma gospodarstwa rolnego poniżej 30 ha, to hobby lub ściema do płaceni krusu zamiast zusu, albo przykrywka innej dochodowej działalności gospodarczej, więc to dopłata do oszustów jak wszystko w pisie
...
Następna strona