Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
WK
|
aktualizacja

Co to jest faktoring i jakie warunki należy spełnić żeby z niego skorzystać?

Podziel się:

Co to jest faktoring? Choć jego definicja może wydawać się skomplikowana, tak naprawdę usługa jest bardzo prosta w swoich założeniach. Dzięki niej nie trzeba czekać na to, aż kontrahent przeleje środki za fakturę – pieniądze można otrzymać od razu. Tłumaczymy, jak to działa i kto może z tego skorzystać. Omawiamy także rodzaje faktoringu oraz jego plusy i minusy.

Co to jest faktoring i jakie warunki należy spełnić żeby z niego skorzystać?
(Adobe Stock)

To niezależna treść redakcyjna. Artykuł zawiera lokowanie efaktor.com.pl

Co to jest faktoring? Jak działa?

Faktoring polega na sprzedaży nieprzeterminowanych wierzytelności. Mówiąc prościej: jest to usługa umożliwiająca zamianę faktury na gotówkę. W ten sposób możliwe jest uzyskanie stabilnego finansowania bieżącej działalności i ogólne poprawienie płynności finansowej.

Dzięki faktoringowi przedsiębiorca może szybciej uzyskać środki z tytułu wystawionej faktury. Zamiast czekać 30, 60 czy 90 dni na pieniądze, można otrzymać je chwilę po wystawieniu faktury.

Uczestnicy faktoringu – jest ich trzech

Można wyróżnić trzech uczestników faktoringu:

- faktorant to przedsiębiorca wystawiający klientowi faktury z odroczonym terminem płatności,

- faktor jest nabywcą wierzytelności i to do niego należy przelanie środków na wskazany rachunek,

- dłużnik faktoringowy to kontrahent, który zobowiązuje się do zapłaty faktury w danym terminie.

Jak działa faktoring?

Po podpisaniu umowy faktoringowej cały proces jest naprawdę prosty. Przebiega następująco:

- faktorant przekazuje faktorowi swoją nieprzeterminowaną fakturę,

- faktor (w zależności od rodzaju faktoringu) przelewa całość lub część środków z faktury na konto faktoranta,

- kontrahent reguluje fakturę zgodnie z terminem płatności, a faktorant rozlicza się z faktorem.

I to już właściwie wszystko. Pozostaje tylko kwestia odpowiedniego zaksięgowania faktoringu. W skrócie wygląda to tak, że faktoring pełny jako sprzedaż wierzytelności należy traktować jako przychód finansowy, a faktoring niepełny – podobnie do kredytu czy pożyczki. Koszty finansowania można natomiast uznać za koszty prowadzenia działalności. (Więcej o rodzajach faktoringu – w dalszej części tekstu).

Kto może skorzystać z faktoringu? A kto powinien?

O ile faktoring bankowy jest zarezerwowany raczej dla największych przedsiębiorstw, to już pozabankowe firmy faktoringowe chętnie oferują swoje usługi także mikro, małym i średnim przedsiębiorcom. Na dobrą sprawę zatem wielkość firmy nie odgrywa tutaj roli.

To może branża? Też nie – większość firm faktoringowych jest otwarta na przedsiębiorstwa ze wszystkich sektorów. Rzeczywistość pokazuje jednak, że najczęściej z takiej możliwości korzystają przedsiębiorstwa z branży budowlanej, transportowej, produkcyjnej czy też handlowej (szczególnie handel hurtowy). Jest to w pełni zrozumiałe, gdy weźmie się pod uwagę odległe terminy płatności za faktury, będące tam standardem.

Tak naprawdę są tylko dwa warunki konieczne do spełnienia. Pierwszym jest wystawianie faktur z odroczonym terminem płatności. Drugim – korzystanie z rozliczania bezgotówkowego.

Szczególnie atrakcyjny faktoring może okazać się dla firm, które:

- nie mogą pozwolić sobie na czekanie na długi termin płatności (nie mają rezerw finansowych)

- nie mogą liczyć na finansowanie w banku (z powodu krótkiego stażu czy niskich obrotów),

- nie potrafią utrzymać płynności finansowej,

- szukają nowych metod finansowania i sposobów na przyciągnięcie nowych klientów,

- chcą być bardziej konkurencyjni i oferują klientowi B2B dłuższy, nawet 90dniowy termin płatności (a faktor wypłaca im pieniądze natychmiastowo)

- potrzebują łatwego dostępu do gotówki na bieżąco.

RADA EKSPERTA:

Z faktoringu może skorzystać każdy rodzaj działalności gospodarczej, począwszy od jednoosobowej działalności gospodarczej aż po każdy rodzaj spółki. Co ważne, nie jest istotny staż działalności. W eFaktor potrafimy finansować firmy, które są kilka miesięcy na rynku, pod warunkiem, że mają solidnego kontrahenta. Podejmując decyzję o finansowaniu częściej patrzymy w kierunku płatnika niż naszego klienta, dlatego jesteśmy w stanie finansować firmy, które nie mają szans na pieniądze z banków, choćby ze względu na wykluczenia branżowe lub zaległości w płatnościach (średnia ocena kredytowa).

Swoim klientom staramy się tak dobrać produkt, aby dla ich firmy nie było to obciążenie, a szansa na rozwój. Jak w każdej relacji B2B, stawiamy jako priorytet długoterminową relację, a ta jest możliwa, jeśli nasz klient poszerza swoją działalność – mówi Mateusz Skowronek z firmy eFaktor, jednej z najdynamiczniej rozwijających się w Polsce firm faktoringowych dla MŚP.

Jakie są rodzaje faktoringu? W skrócie

Faktoring można podzielić ze względu na:

A) charakter zobowiązania:

- faktoring wierzytelnościowy (faktor nabywa faktury wystawione przez przedsiębiorcę)

- faktoring odwrócony (faktor nabywa faktury wystawione na rzecz przedsiębiorcy)

B) ryzyko niewypłacalności:

- faktoring pełny / bez regresu (faktor przejmuje całkowitą odpowiedzialność za niewypłacalność)

- faktoring niepełny / z regresem (faktor jest zwolniony z odpowiedzialności za niewypłacalność)

- faktoring mieszany (faktor ponosi odpowiedzialność za niewypłacalność do określonej w umowie kwoty)

C) jawność umowy:

- faktoring otwarty / jawny (dłużnik od razu jest powiadamiany o umowie faktoringowej)

- faktoring cichy / tajny (dłużnik wcale nie jest powiadamiany o umowie faktoringowej)

D) sposób korzystania:

- faktoring na żądanie (faktorant przekazuje faktorowi wybrane, pojedyncze faktury)

- faktoring globalny (faktorant przekazuje faktorowi wszystkie swoje faktury)

- faktoring limitowany (faktorant przekazuje faktorowi wszystkie swoje faktury, ale obowiązuje limit finansowania)

E) charakter współpracy:

- faktoring krajowy (współpraca odbywa się wyłącznie z polskimi kontrahentami)

- faktoring międzynarodowy (współpraca może odbywać się także z zagranicznymi kontrahentami)

F) sposób rozliczania:

- faktoring dyskontowy (faktor przelewa wszystkie środki za fakturę w momencie podpisania umowy)

- faktoring zaliczkowy (faktor przelewa zaliczkę w momencie podpisania umowy – zwykle 80-90 proc., a resztę – po uregulowaniu faktury przez kontrahenta)

- faktoring wymagalnościowy (faktor przelewa środki dopiero w momencie upłynięcia terminu płatności)

G) instytucję finansującą:

- faktoring bankowy (faktorem jest spółka oddelegowana przez bank – niższa cena, ale tylko dla największych przedsiębiorców)

- faktoring pozabankowy (faktorem jest firma faktoringowa –usługa dedykowana dla sektora MŚP)

Zalety i wady faktoringu – dlaczego (nie) warto z niego korzystać?

Decyzja o tym, czy warto skorzystać z faktoringu, nie należy do prostych. Ta usługa finansowa ma wiele plusów, ale ma też istotne minusy, których należy być świadomym. Zacznijmy od tych pierwszych…

Zalety faktoringu

Faktoring przede wszystkim daje przedsiębiorcom możliwość błyskawicznego uzyskania dostępu do pieniędzy. To przekłada się bezpośrednio na poprawę płynności finansowej, a przypadku faktoringu globalnego czy limitowanego pozwala także na stabilizację przychodów. Środki uzyskane dzięki faktoringowi można ponadto wykorzystać na dowolny cel.

Dodatkowo – w przeciwieństwie do kredytowania – faktoring nie obciąża bilansu firmy i nie obniża zdolności kredytowej. Koszty finansowania z kolei można odliczyć od podatku dochodowego i VAT.

Faktoring jest też łatwiej od kredytu uzyskać w przypadku chwilowych problemów finansowych. Decyzja jest ponadto podejmowana zdecydowanie szybciej.

Wreszcie, faktoring stwarza także nowe możliwości. Przedsiębiorcy mogą skutecznie przyciągać nowych kontrahentów, oferując im dłuższe terminy płatności.

Wady faktoringu

Podstawową wadą faktoringu jest natomiast komplikacja na poziomie komunikacji. Między kontrahentami pojawia się bowiem dodatkowy, trzeci podmiot. Może to prowadzić do pogorszenia relacji z klientami, a także do rozmaitych nieporozumień.

RADA EKSPERTA:

Dzięki temu, że na fakturze jest nasz rachunek bankowy to nie zauważamy utrudnienia relacji, czego najlepszym dowodem jest, że wielu kontrahentów po kilku miesiącach współpracy wchodzi z nami we współpracę na wyłączność – mówi Mateusz Skowronek z eFaktor.

Nie każda forma faktoringu jest też taka sama, a niektóre z nich są zdecydowanie bardziej skomplikowane. To bezpośrednio przekłada się na utrudnienie prowadzenia spraw finansowych w przedsiębiorstwie. Ponadto, część decyzji finansowych zostaje powierzona zewnętrznemu podmiotowi.

A czy koszty faktoringu są jedną z jego wad? Sam fakt ponoszenia dodatkowych opłat można by tak sklasyfikować. Zwykle jednak nie są to duże pieniądze, szczególnie przy wysokiej inflacji - posiadanie wcześniej gotówki często pozwala zaoszczędzić na zakupie półproduktów z wyprzedzeniem, czyli nim towar zdąży podrożeć.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.