Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

E-recepty obowiązkowe już w styczniu. "Nie ma szans, żeby się udało"

365
Podziel się:

- Nie widzę szans na to, żeby po 8 stycznia 100 procent recept było wystawianych elektronicznie - mówi money.pl Tomasz Zieliński, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego. Wyjaśniamy, co czeka pacjentów już za miesiąc.

Od 8 stycznia e-recepty będą obowiązkowe dla wszystkich lekarzy
Od 8 stycznia e-recepty będą obowiązkowe dla wszystkich lekarzy (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK/East News)

Ministerstwo Zdrowia stawia sprawę jasno. Po 8 stycznia każdy lekarz musi wystawiać e-recepty, a nie - jak dotychczas - papierowe. Taka jest jednak tylko teoria.

"Ja nie umiem obsługiwać komputera", "nie będę się na starość uczyć nowych rzeczy", "nie wypiszę e-recepty i co mi ktoś zrobi?" - takie deklaracje z ust lekarzy wciąż da się usłyszeć w wielu gabinetach. Szczególnie w przychodniach i szpitalach zlokalizowanych w mniejszych miejscowościach.

Co powinien zrobić pacjent, który trafi na takiego lekarza? Wielkiego pola manewru nie ma. Owszem, może poszukać takiego specjalisty, który wystawia e-receptę. Jednak tak naprawdę może się to okazać bezcelowe.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Dlaczego? Okazuje się bowiem, że papierowe recepty wciąż będą honorowane w aptekach.

- Ustawa wprost przewiduje, że, mówiąc w skrócie, jeśli lekarz nie ma dostępu do platformy P1 (służącej do wystawiania e-recept - przyp. red.), to może wystawić receptę papierową. Na przykład podczas wizyt domowych lub w przypadku, gdy jego przychodnia nie jest podłączona do systemu - tłumaczy wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego Tomasz Zieliński.

- Apteki zrealizują takie recepty, bo też mają interes w tym, żeby sprzedawać leki. Poza tym nie będą w stanie zweryfikować, czy rzeczywiście lekarz wystawił papierową receptę na wizycie domowej - mówi money.pl Zieliński.

Jak dodaje, pacjenci nie muszą się więc obawiać, bo receptę i tak dostaną. Lekarze za wystawianie recepty "tradycyjnej" żadnych konsekwencji ponosić nie będą.

- Planowane są kary nakładane na świadczeniodawców, czyli przychodnie lub szpitale, które nie zostały podłączone do systemu. Ale to nadal jest w fazie planowania - wyjaśnia nasz rozmówca.

E-recepty od 8 stycznia

Przypomnijmy, że nowy system obowiązkowych e-recept ma zacząć funkcjonować 8 stycznia.

- Mamy pierwszy tydzień grudnia, a wciąż recepty w ten sposób wystawia mniej niż połowa lekarzy - szacuje w rozmowie z money.pl wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego.

Jak dodaje, jego zdaniem "nie ma szans, żeby podłączyć do systemu 100 proc. lekarzy" do 8 stycznia.

Tomasz Zieliński przyznaje jednocześnie, że rzeczywiście są tacy specjaliści, którzy są wyjątkowo niechętni zmianom. - Na przykład są na granicy wieku emerytalnego i uznali, że zanim się nauczą systemu, to przejdą na emeryturę. Im się po prostu nie opłaca - mówi Zieliński.

- Być może z czasem niektórzy przekonają się, że to nie jest takie trudne. Albo wręcz odwrotnie, utwierdzą się w przekonaniu, że nie są w stanie tego pojąć - dodaje.

Ekspert twierdzi, że zamiast ustawowych nakazów najmocniej na lekarzy może zadziałać presja społeczna.

- Jak pacjent przyjdzie do lekarza i powie, że pozostali lekarze wystawiają e-recepty, to może zmobilizują specjalistów do tego, by przekonali się do cyfryzacji - puentuje rozmówca money.pl.

O stanowisko w tej sprawie zapytaliśmy również w resorcie zdrowia. Do tej pory jednak nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(365)
Nieznany
3 lata temu
Nie każdy ma dostęp do internetu i komputera ale to nie znaczy że mamy być odizolowani od leczenia.
Nieznany
3 lata temu
Dla osób stararszych to będzie porażka szczególnie tych którzy są sami i nie ma im kto pomóc, kto to wymyśla chyba ktoś kto nie na rodziny. Totalny egoistą.
starszy lekar...
4 lata temu
A ja jestem emerytem. Uzywam komputera od 30 lat ale mi sie NIE CHCE w tym e-e-e- zdrowiu babrac i uwazac na kazde klikniecie. Wole sobie surfowac jak mi sie podoba. Bez ryzyka. Zdrowia zycze.
KK
4 lata temu
Pacjenci nie mają zadania wywierać presji społecznej na lekarzach. Pacjenci mają prawo być chorzy i mają prawo być leczeni wg najlepszej wiedzy personelu medycznego...!
Ppaa
4 lata temu
A po co komu komputery w polsce hihi
...
Następna strona