Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
RKE
|
aktualizacja

Europejska gospodarka "ucieka z płytkiej recesji". Są nowe dane

14
Podziel się:

PKB za IV kwartał dla Niemiec, Hiszpanii, Włoch i całej strefy euro, pozwala stwierdzić, że dzięki krajom południa Europie udało się "uciec z płytkiej recesji". Niemcy nie są taką potęgą jak południowi sąsiedzi. Dla całej strefy wzrost wyniósł bowiem symboliczne 0,1 proc.

Europejska gospodarka "ucieka z płytkiej recesji". Są nowe dane
Są nowe dane o PKB Niemiec, strefy euro i kilku innych krajów UE (GETTY, Carsten Koall)

We wtorek poznaliśmy dane dotyczące PKB strefy euro. Nie są zbyt optymistyczne, okazały się tylko nieco lepsze od prognoz. W IV kwartale 2023 roku PKB strefy euro wzrosło o 0,1 proc. rok do roku. Eksperci spodziewali się wyniku na poziomie 0 proc. Ten dotyczył danych kwartalnych - ale tu a analitycy spodziewali się spadku o 0,1 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jak być bezpiecznym w sieci?

PKB strefy euro. Niemcy nie są potęgą. Południe ratuje wyniki

Według ekspertów Alior Banku, W danych widać, że aktualnie PKB w strefie euro ciągną kraje południa (Hiszpania: +0,6 proc. kw/kw, Włochy +0,2 proc. kw/kw), natomiast niemiecka gospodarka ciągnie w dół: PKB w Niemczech spada o 0,3 proc. kw/kw. - widać to na poniższym wykresie.

Potwierdzają to dane, które poznaliśmy również we wtorek. Niemcy wciąż borykają się z wyraźnym spowolnieniem gospodarczym. PKB w IV kwartale 2023 roku spadło o -0,2 proc. rok do roku. W poprzednim kwartale spadek wyniósł 0,8 proc. rok do roku - odczyt wciąż jest zatem negatywny, ale spadek tema osłabienia gospodarki można brać za dobrą monetę.

"Strefa euro ucieka z płytkiej recesji"

Analitycy mBank Research oceniają, że "strefa euro jednak uniknęła technicznej recesji". Wg wstępnych danych PKB nie uległ zmianie w czwartym kwartale w ujęciu kwartalnym. "Z jednej strony to wynik lepszy od konsensusu, z drugiej strony grudniowa projekcja EBC zakładała wzrost o 0,1 proc. kw/kw" - podkreślają.

Eksperci ING na dane patrzą nieco inaczej. Ich zdaniem "strefa euro ucieka z płytkiej recesji, ale tkwi w stagnacji. "Pozytywnie zaskoczyły gospodarki z południa Europy, które korzystają z KPO. Duże gospodarki, szczególnie Niemcy, hamują. Trudne otoczenie dla odbicia polskiej gospodarki" - twierdzą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
euro
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(14)
znafca
4 miesiące temu
być może wystarczyło by to wszystko rozłożyć w czasie!!!! a nie żygać normami i zakazami, czasem sprzecznymi i gnębić Polskę, katolików, Was czytelników..
znafca
4 miesiące temu
z eurokołchoze jest jak z socjalizmem !!! założenia cudne, wykonanie ochydne!!! zniewolenie poglądów i wolności na rzecz przesadnej, wydumanej i oderwanej od rzeczywistości ideologii!!!! w obronie zwierząt, robakóf, planety i wszystkiego innego!!! a cierpią ludzie!!! bo ustalający prawa są daleko od ludzi...
No i dobrze
4 miesiące temu
jaki wzrost , Niemcy od roku w głębokiej recesji
Wojak Szwejk
4 miesiące temu
Fajnopolactwo uwielbia UE bo daje idiotyczne dotacje, kraść można i łapówy brać. I to się podoba.
gość
4 miesiące temu
Po Wielkiej Brytanii na polityczne ruchy, które doprowadzą do wystąpienia ze wspólnoty, będzie Holandia pod rządami Geerta Wildersa. Następnym krajem mogą być Włochy, których premier Giorgia Meloni nie kryje buntu wobec UE. Na kolejnym miejscu uplasowała się Szwecja, Francja i Niemcy. Jako państwo, które mogłyby rozważać opuszczenie Unii, może być Hiszpania i Polska.A rosnąca w siłę Alternatywa dla Niemiec zapowiada, że w przypadku przejęcia władzy opowie się za przeprowadzeniem referendum w sprawie członkostwa Niemiec w Unii Europejskiej na wzór tego przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii.