Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
WK
|
aktualizacja

Faktoring - co to takiego i dla kogo będzie dobrym rozwiązaniem?

Podziel się:

Faktoring to sprawdzony sposób na finansowanie bieżącej działalności. Jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy cenią sobie posiadanie gotówki natychmiast po wykonaniu usługi. To narzędzie dzięki, któremu firma może zarabiać lub ustabilizować swój cash flow, to także produkt, który pomaga zabezpieczyć fundamenty firmy i poprawić jej wizerunek. Wyjaśniamy, co to takiego i w jakich przypadkach sprawdza się najlepiej.

Faktoring - co to takiego i dla kogo będzie dobrym rozwiązaniem?
(Adobe Stock)

To niezależna treść redakcyjna. Artykuł zawiera lokowanie efaktor.com.pl

Faktoring – co to takiego i na czym polega?

Faktoring jest usługą pozwalającą zamienić faktury na gotówkę. Kierowany jest do przedsiębiorców stosujących faktury z odroczonym terminem płatności, którzy z różnych przyczyn chcą lub potrzebują pieniędzy od razu po wystawieniu faktury. W przeciwieństwie do kredytu jest to finansowanie przychodowe, które można uzyskać stosunkowo łatwo, a jego koszty nie należą do szczególnie wysokich. Zapewnia stabilność i płynność finansową – praktycznie niezależnie od terminowości i wypłacalności kontrahentów.

W faktoringu biorą udział trzy strony: faktorant (czyli przedsiębiorstwo ubiegające się o finansowanie), faktor (czyli instytucja finansująca) oraz dłużnik / kontrahent (czyli płatnik faktury). Ten ostatni może mieć na spłatę faktury na przykład 30 lub 90 dni, ale dzięki faktoringowi przedsiębiorca może otrzymać środki nawet kilka minut po podpisaniu umowy – środki pochodzą od faktora. Następnie wobec niego regulowany jest dług – albo przez faktoranta, albo przez kontrahenta, w zależności od rodzaju faktoringu. No właśnie, bo…

Są różne rodzaje faktoringu

Faktoring jest wyjątkowo elastyczną formą finansowania bieżącej działalności przedsiębiorstwa. Wynika to z faktu, że dostępnych jest wiele różnych opcji, uwzględniających to, że każda sytuacja jest inna. Jeśli na przykład priorytetem jest transparentność, można wybrać faktoring jawny. Jednak jest też faktoring cichy, w którym kontrahent nie ma świadomości istnienia umowy faktoringowej.

Od rodzaju zależy też to, kiedy i ile pieniędzy trafi na konto przedsiębiorcy. Najpopularniejszy jest faktoring zaliczkowy, w którym faktor od razu przekazuje faktorantowi 80-90 proc. (czyli właśnie zaliczkę), a resztę kwoty – dopiero po spłacie faktury przez dłużnika. Jeśli przedsiębiorca potrzebuje całą kwotę od razu, może wybrać jednak faktoring dyskontowy polegający właśnie na tym.

Idąc dalej, w zależności od terytorium prowadzenia działalności można wybrać faktoring krajowy lub międzynarodowy, a w zależności od wielkości przedsiębiorstwa – (tańszy, lecz trudniejszy do uzyskania) faktoring bankowy albo też faktoring pozabankowy (realizowany przez niezależne od banków firmy faktoringowe i dostępny nawet dla mikroprzedsiębiorców).

Jeśli faktoring ma być stałym, regularnym sposobem finansowania działalności, naturalnym wyborem będzie faktoring globalny, czyli długoterminowa umowa zakładająca przekazywanie faktorowi wszystkich (lub sporej części) faktur. Istnieje też jednak faktoring pojedynczy – dla przedsiębiorców, chcących korzystać z tej możliwości tylko przy wybranych kontraktach. A to nie koniec, bo dostępne są także formy pośrednie. Nie będziemy jednak rozważać wszystkich dostępnych opcji – najważniejsza informacja jest taka, że z powodzeniem można dostosować warunki do ściśle określonych potrzeb.

Faktoring wspomaga dynamiczny rozwój i innowacyjność

Faktoring pomaga zadbać o stabilną sytuację finansową. Gwarantuje błyskawiczne otrzymywanie gotówki za sprzedane towary lub usługi, bez konieczności czekania na uregulowanie płatności przez kontrahenta, co może trwać 30 albo i 90 dni (i to tak przy założeniu, że wywiąże się z tego w terminie). Co ważne, można to osiągnąć w znacznie prostszy sposób niż inne formy finansowania, jak kredyt czy leasing. Te ostatnie formy w dodatku nie są przecież dostępne dla wszystkich (w przeciwieństwie do faktoringu).

Zatem faktoring minimalizuje ryzyko wystąpienia zatorów płatniczych i zapewnia stały dostęp do gotówki, co pozwala na stabilne prowadzenie biznesu. Stanowi sposób na stałe finansowanie bieżącej działalności i zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Takie warunki sprzyjają zaś rozwojowi, innowacyjności i poszukiwaniu nowych inwestycji. Tylko na stabilnych fundamentach można wszak budować coś większego.

Rada Eksperta eFaktor

Faktoring jest od kilku lat najdynamiczniej rozwijającym się narzędziem finansowym w Polsce. Nie jest to przypadek. Przedsiębiorcy coraz efektywniej potrafią wykorzystywać to narzędzie i dzięki temu zarabiać. W dzisiejszych czasach posiadanie gotówki ma dużą wartość. Możemy sami decydować kiedy i za ile kupić usługę czy półprodukty – tym samym firma staje się bardziej odporna na inflację. To daje możliwość zaoszczędzenia lub wykonania usługi z wyższą marżą. Dodatkowo dzięki przyspieszeniu płatności z faktur, możemy zamówić towar niezbędny do wykonania usługi i otrzymać zniżkę za szybszą płatność. Wielu naszych klientów działa w ten sposób. Usługa eFaktor jest tańsza niż otrzymywana zniżka u dostawcy, tym samym nasz klient zyskuje dodatkową marżę na swojej usłudze.

W innej sytuacji jest np. branża budowlana realizująca kontrakty w ramach Polskiego Ładu. W przeszłości firma budowlana rozliczała się z samorządem na zasadzie transz wraz z zaawansowaniem prac. Obecnie samorządy rozliczają kontrakt najczęściej wg dwóch transz: 10% na początku prac i pozostałe 90% po oddaniu inwestycji. Wiele firm budowlanych nie ma wystarczających rezerw finansowych do pracy w takim modelu, dlatego trafiają do nas i otrzymują środki finansowe wraz z zaawansowaniem inwestycji – mówi ekspert z firmy eFaktor, firmy faktoringowej oferującej faktoring dla MŚP.

W jakich branżach faktoring sprawdza się najlepiej?

Faktoring co do zasady nie jest ograniczony do jednej lub kilku branż. Praktycznie każde przedsiębiorstwo operujące na bezgotówkowych transakcjach i fakturach z odroczonym terminem płatności, może skorzystać z tej formy finansowania. Oczywiście są jednak sektory, w których ma ono większy sens i – co za tym idzie – jest bardziej popularne.

Jedną z branż z najdłuższymi terminami płatności jest transport, w którym rozwiązania faktoringowej są bardzo powszechne. Podobna sytuacja jest w firmach produkcyjnych czy handlu hurtowym. Także branża budowlana należy do tych, w których faktoring jest często spotykany. Wynika to przede wszystkim z bardzo długich terminów płatności, które są tu standardem. Do tego dochodzi sezonowość oraz fakt ponoszenia dużych kosztów już na samym początku realizacji kontraktu.

Coraz częściej z faktoringu korzystają także młodzi, prężnie rozwijający się przedsiębiorcy – czy to freelancerzy, czy też zespoły tworzące startupy.

Dla kogo faktoring to dobre rozwiązanie?

Podsumujmy – faktoring jest wartą rozważenia opcją dla przedsiębiorców, którzy:

  • stosują faktury z odroczonym terminem płatności,
  • działają w branżach lub na rynkach wymagających długich okresów płatności,
  • nie są zainteresowani kredytami i pożyczkami,
  • nie lubią zbędnych formalności i przeciągających się w nieskończoność procesów.

A także:

  • potrzebują szybkich i regularnych wpływów środków finansowych,
  • chcą zadbać o stabilność i płynność finansową,
  • chcą poprawić swój wizerunek,
  • intensywnie się rozwijają lub planują intensywny rozwój,
  • albo też: potrzebują pomocy w kryzysowej sytuacji.

Wyraźnie widać więc, że faktoring może okazać się atrakcyjnym rozwiązaniem dla bardzo szerokiego grona przedsiębiorców. Przede wszystkim dla tych, dla których priorytetami są: bezpieczeństwo, stabilizacja, innowacyjność i rozwój.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.