Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Fuzja PKN Orlen z Lotosem. Płocki koncern oferuje sprzedaż części aktywów w Polsce

1
Podziel się:

PKN Orlen chce przekonać Komisję Europejską w sprawie przejęcia Grupy Lotos. Zaoferował sprzedaż niektórych aktywów w Polsce - dowiedział się Reuters.

PKN Orlen chce przekonać Komisję Europejską w sprawie przejęcia Grupy Lotos.
PKN Orlen chce przekonać Komisję Europejską w sprawie przejęcia Grupy Lotos. (Flickr)

Komisja Europejska wciąż ma obiekcje w kwestii fuzji dwóch polskich gigantów rynku paliwowego. Jej zdaniem przejęcie może spowodować wzrost cen i zachwianie konkurencji w Polsce, Czechach, Estonii, Łotwie, na Litwie i Słowacji.

Jak dowiedział się nieoficjalnie Reuters, PKN Orlen chce przekonać Komisję Europejską oferując sprzedaż niektórych aktywów w Polsce.

Przypomnijmy, że 3 lipca 2019r. PKN Orlen złożył do Komisji Europejskiej wniosek stanowiący zgłoszenie koncentracji w związku z planowanym przejęciem przez spółkę, bezpośrednio lub pośrednio, kontroli kapitałowej nad Grupą Lotos. Wniosek ten inicjuje formalne postępowanie w sprawie kontroli koncentracji.

Pod koniec listopada 2018 r. PKN Orlen złożył do Komisji Europejskiej (KE) wersję roboczą wniosku o wyrażenie zgody na koncentrację w związku z planowanym przejęciem kontroli kapitałowej nad Grupą Lotos. Spółka podała wówczas, że liczy na uzyskanie zgody KE do połowy 2019 r.

W końcu lutego 2018 r. PKN Orlen podpisał list intencyjny ze Skarbem Państwa w sprawie procesu przejęcia kontroli kapitałowej nad Grupą Lotos, rozumianej jako nabycie przez PKN Orlen bezpośrednio lub pośrednio minimum 53 proc. udziału w kapitale zakładowym Grupy Lotos. Przewidywalny scenariusz zdarzeń zakłada warunkowe nabycie od Skarbu Państwa 32,99 proc. udziałów Grupy Lotos. Dopiero w następnej fazie doszłoby natomiast do ogłoszenia wezwania na akcje Lotosu do poziomu 66 proc. w związku z zamiarem przekroczenia 33 proc. ogólnej liczby głosów w Grupie Lotos.

Grupa Lotos jest zintegrowanym pionowo koncernem naftowym, który zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży Grupy Lotos wyniosły 24,18 mld zł w 2017 roku.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 109,7 mld zł w 2018 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
polak
4 lata temu
Oba koncerny są w większości państwowe, decyzje podejmuje skarb państwa, więc szkoda kasy na dwa zarządy.