Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZ
|

Górnicy zaczynają strajk. Nie wyjechali na powierzchnię

707
Podziel się:

Protestują górnicy z kopalń Ruda, Halemba i Wujek. Część z nich odmówiła wyjazdu na powierzchnię po porannej zmianie. Pod ziemią pozostaje 65 górników.

Górnicy zaczynają strajk. Nie wyjechali na powierzchnię
Rozpoczęły się protesty w kopalniach. (PGG)

Protest pod ziemią rozpoczęli górnicy z kopalni "Bielszowice", która jest częścią "Rudy". Jak podaje WZZ "Sierpień 80" do protestujących dołączyli górnicy z kopalń: "Wujek", "Pokój", "Halemba".

- Możemy potwierdzić, że do protestu przyłączyły się cztery kopalnie. Cały czas dołączają nowigórnicy - mówi Patryk Kosela z "Sierpnia' 80". - Ten protest jest najbardziej radykalną i niebezpieczną formą strajku, co tylko pokazuje jak bardzo zdeterminowani są ci ludzie, by walczyć o swoje miejsca pracy.

Polska Grupa Górnicza potwierdziła, że w ruchu Halemba kopalni Ruda na powierzchnię nie wyjechało 49 górników, a w ruchu Pokój tej samej kopalni - 13 górników.

Spółka nie potwierdziła dotąd, by podobny protest rozpoczął się także w trzeciej części kopalni Ruda - ruchu Bielszowice - choć takie informacje przekazują związkowcy.

W kopalni "Wujek" na powierzchnię nie wyjechało trzech górników.

PGG zapewnia, że pozostaje w kontakcie z górnikami, a protesty nie utrudniają pracy.

Protesty rozpoczęły się po tym, jak minął termin ultimatum, jakie związkowcy postawili premierowi Mateuszowi Morawieckiemu.

Zobacz także: Likwidacja kopalń. "To się po prostu nie opłaca"

Górnicy chcieli spotkania z szefem rządu. Morawiecki na to wezwanie nie odpowiedział.

W poniedziałek po południu miała zapaść decyzja o tym, jak dalej będą wyglądać protesty. Zanim jednak związkowcy poinformowali o oficjalnej decyzji, strajk się rozpoczął.

- To jest oddolna inicjatywa, podjęta na razie w tych kopalniach, które znalazły się w planach likwidacji przedstawionych przez Jacka Sasina - mówi Patryk Kosela. - Już w zeszłym tygodniu część górników wyrażała gotowość do podjęcia strajku. Wstrzymali się z tym do czasu upłynięcia ultimatum.

Przypomnijmy, że Unia Europejska przyjęła wyśrubowane normy dotyczące ochrony klimatu. Dla Polski oznacza to, że będzie musiała błyskawicznie odejść od węgla. Według górniczych związkowców rządowe plany są nie do zaakceptowania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(707)
Polak
4 lata temu
Górnictwo to praca bardzo niebezpieczna , w czasach pandemi to górnicy oddają krew. Pamiętajmy że w latach 80 zyski z górnictwa utrzymywały cały kraj. Teraz zarobek na poziomie 3500 to norma ponieważ wartość pieniądza spadła(inflacia). Samo górnictwo i branże około górnicze odprowadzają wysokie podatki do skarbu Państwa. Węgiel z Rosji jest słaby mało kaloryczny , nic nie wart. Niemcy chcą aybysmy zamykali kopalnie a wciąż utrzymują swoje. Energia w polsce jest dywersyfikowana pozyskiwana z różnych żródeł , a ceny jej zależą od polityki a nie od surowca. W każdym kraju powinno być przejście na emeryturę po przepracowaniu okreslonej liczby lat , bez osiągania wieku. Każdy ma potrącane składki emerytalne , które powinny spowrotem wrócic do pracownika. Powodzenia górnicy.
Kymon
4 lata temu
Masakra ! Środowisko zrujnować,żeby banda kopalniana miała pracę? Ciężka praca niestety jest konieczna,jak komuś się uczyć nie chciało ! Przekawalifikować ich ! Zamknąć wszystkie kopalnie od razu,żeby jeszcze górnik podskakiwał,żenada .
Pirx
4 lata temu
A niech sobie tam siedzą. Mam dość utrzymywania niepotrzebnych kopalni i finansowania czternastubpensji górnikom którzy nie ogarniają ekonomii.
M22
4 lata temu
Komuna doprowadziła Górnictwo do takiej świętości jak wiara w Boga . To ciężka praca na pewno , ale czasy się zmieniają i zwykli ludzie nie chcą używać węgla bo wolą wygodniejsze rozwiązania.Elektrownie też nie bo opłaty ekologiczne podnoszą koszty. Państwo nie może dokładać do czegoś czego po za górnikami nikt nie chce. Świat idzie w inną stronę może gdyby opracować technologię która która pozwala ograniczyć emisję CO2 z węgla bardziej górnictwo by znów ożyło,ale chyba już nikomu na tym nie zależy.
Zee
4 lata temu
Zasypać?
...
Następna strona